Tolerancja
Tolerancja jest jednym z najważniejszych zjawisk społecznych i cechą ludzkiego postępowania. Jest to postawa lub zachowanie, które polega na uznawaniu praw innych ludzi do posiadania własnych przekonań, poglądów, postaw sprzecznych z naszymi, nisko przez nas ocenianych. Tolerancja to także szacunek dla cudzych opinii, wyrozumiałość.
Synonimy: wielkoduszność, akceptacja, wyrozumiałość, życzliwość, zgoda, pobłażanie
Antonimy: nietolerancja
Odmiana przez przypadki:
M. tolerancja
D. tolerancji
C. tolerancji
B. tolerancję
N. tolerancją
Msc. tolerancji
W. tolerancjo
Etymologicznie wyraz tolerancja oznacza znoszenie czyjegoś usposobienia i pierwotnie oznaczał dopuszczenie przez władzę do istnienia innych przekonań religijnych w podbitych krajach. W średniowieczu znaczenie tego pojęcia uległo rozszerzeniu i obejmowało również nieinterweniowanie w życie i przekonania drugiego człowieka oraz niestosowanie wobec niego przemocy i siły.
Wyróżnia się tolerancję religijną jako prawo do wierzenia i niewierzenia w Boga, światopoglądową oznaczającą prawo do wyznawania określonego i wybranego przez siebie światopoglądu oraz filozofii i intelektualną, oznaczająca szacunek dla cudzych poglądów. Tolerancja religijna w Polsce miała silne tradycje. W XV wieku znajdowali tu schronienie wygnani z Hiszpanii Bracia Czescy i protestanci z Europy Zachodniej.
Tolerancja była ceniona już przez starożytnych, jednak historia powszechna pokazuje, że na przestrzeni wieków brak tolerancji był powszechny we wszystkich regionach. Żydzi gardzili gojami, chrześcijanie prowadzili wojny z wyznawcami innej wiary, faszyzm i komunizm doprowadziły do śmierci tysięcy osób. Polska przez długi okres była państwem tolerancyjnym. W naszym kraju znajdowały schronienie osoby prześladowane z różnych powodów przez rodaków lub współwyznawców. Polskie akty prawne świadczą o tym, iż w naszym kraju obowiązywał szacunek dla wyznawców innych religii czy poglądów politycznych. Przykładowo w 1658 roku wygnano arian z kraju, jednak w 1773 roku sejm zniósł większość ustaw dyskryminujących różnowierców. Konstytucja 3 maja przyznała mniejszościom wyznaniowym pełnię praw obywatelskich i swobodę wyznania. Mogli oni swobodnie praktykować, mieli prawo do piastowania urzędów i godności.
Także w odrodzonej Polsce tolerowano mniejszości narodowe. Według konstytucji marcowej wszyscy obywatele byli równi wobec prawa, mieli prawo do zachowania swojej narodowości, pielęgnowania nowy i narodowych obyczajów.
Obecnie tolerancja jest ważnym elementem wychowania. Demokracja wiąże się z budowaniem społeczeństwa pluralistycznego, w którym stwarza się możliwość dokonywania swobodnych wyborów. Obecnie tolerancja oznacza bycie wyrozumiałym dla czyjegoś zachowania nawet w sytuacji, której się nie aprobuje: […] tolerancja polega na umiejętności łączenia dwu – jak się wydaje, sprzecznych ze sobą – elementów: negatywnej oceny ludzi czy całych grup przy jednoczesnym braku gotowości do stosowania wobec nich ograniczeń lub sankcji. Istotna jest tutaj ocena negatywna, która polega na uznawaniu szkodliwości poglądów lub działań, które w wypadku tolerancji nie pociągają za sobą tendencji do ingerowania. Tolerancja jest uznawaniem prawa innych ludzi do wyznawania odmiennych poglądów i odmiennego niż nasze postępowania, przy czym chodzi tu o poglądy czy działania społeczno – polityczne, a w szczególności o stosunek do wrogów politycznych”.
Badania przeprowadzone w 1998 roku w Lubaczowie przez R. Jusiaka pozwalają stwierdzić, iż poziom tolerancji młodzieży uczącej się jest dość wysoki. Młodzież jest tolerancyjna w kwestiach religijnych, z wyjątkiem skrajnych ugrupowań o charakterze destrukcyjnym. Wykazała także niechęć do członków sekt, co dziesiąta osoba nie aprobowała islamu. Nie stwierdzono natomiast nietolerancji w stosunku do wyznawców innych wyznań chrześcijańskich.
Autor bada zwraca uwagę, iż tolerancja musi uwzględniać zasadę moralnej odpowiedzialności za swoje czyny i właściwe funkcjonowanie społeczności. Nie można usprawiedliwiać tolerancją krzywdy społecznej i niesprawiedliwości.
Tolerancja powinna być podstawową wartością.
Dzięki tolerancji życie staje się lepsze.
Z powodu nietolerancji w przeszłości dochodziło do prześladowań z powodów religijnych.
Brak tolerancji to nietolerancja.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!