Totalitaryzm
Totalitaryzm (od łacińskiego „totalis” – „cały”, „całkowity”) to system rządów, w którym jedna partia narzuca konkretną ideologię oraz kontroluje obywateli. Partia ma nieograniczoną władzę i ingeruje we wszystkie dziedziny życia.
Jest to forma rządów, w której panuje dyktatorski model władzy, opisać ją można jako skrajną postać autorytaryzmu. W przeszłości totalitaryzm występował we Włoszech za panowania Mussoliniego, w Niemczech, gdy przywództwo objął Adolf Hitler oraz w Związku Radzieckim za czasów Józefa Stalina. Obecnie totalitaryzm występuje między innymi w Korei Północnej. W XX wieku totalitaryzm stał się dość popularny, ponieważ nadeszło rozczarowanie funkcjonowaniem demokracji, kryzysy w państwach, a to doprowadziło do zainteresowania skrajnymi hasłami.
Głównymi cechami, jakie można przypisać państwom totalitarnym są:
– brak trójpodziału władzy (podziału na władzę wykonawczą, legislacyjną i sądowniczą);
– likwidacja opozycji (wprowadzenie systemu monopartyjnego i zakazanie powstawania opozycyjnych partii);
– ograniczenie lub zniesienie praw obywatelskich;
– powołanie specjalnego aparatu policyjnego, który ma za zadanie kontrolować obywateli;
– poddawanie prasy, telewizji i innych środków przekazu cenzurze (wykorzystuje się środki masowego przekazu do szerzenia propagandowych informacji, wprowadza się dezinformacje);
– ingerowanie w poglądy oraz zachowania obywateli;
– ścisłe kontrolowanie przez władzę wszystkich sfer życia;
– centralne zarządzanie gospodarką;
– pełna kontrola nad policją, sądami oraz siłami militarnymi.
Potocznie używa się również określenia „totalitaryzm”, by wskazać przeciwieństwo pluralizmu – w kulturze, życiu społecznym czy polityce. Rozumie się wtedy to pojęcie jako cechę, jaką wykazuje dana jednostka, grupa czy społeczeństwo.
Synonimami słowa „totalitaryzm” są: dyktatorstwo, dyktatura, totalizm, rządy nieograniczone, reżim.
##Odmiana słowa „totalitaryzm” przez przypadki:
Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – totalitaryzm
Dopełniacz (kogo? czego?) – totalitaryzmu
Celownik (komu? czemu?) – totalitaryzmowi
Biernik (kogo? co?) – totalitaryzm
Narzędnik (z kim? z czym?) – totalitaryzmem
Celownik (o kim? o czym?) – totalitaryzmie
Wołacz (o!) – totalitaryzmie!
Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – totalitaryzmy
Dopełniacz (kogo? czego?) – totalitaryzmów
Celownik (komu? czemu?) – totalitaryzmom
Biernik (kogo? co?) – totalitaryzmy
Narzędnik (z kim? z czym?) – totalitaryzmami
Celownik (o kim? o czym?) – totalitaryzmach
Wołacz (o!) – totalitaryzmy!
##Przykładowe zdania z wykorzystaniem słowa „totalitaryzm”:
Totalitaryzm to prawdziwe zagrożenie, bo to władze o wszystkim decydują, nie wyrażają zgody na jakikolwiek głos niezadowolenia oraz krytyki i narzucają obywatelom wyznawaną przez siebie ideologię.
Współczesnym przykładem totalitaryzmu jest Korea Północna – kraj całkowicie odizolowany od innych, który próbuje wmówić swoim obywatelom, że jest potęgą i to w nim żyje się najlepiej, a świat poza granicami Korei jest biedny i pełen zła.
W konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się zapis, że nie można tworzyć partii politycznych, które głoszą poglądy związane z totalitaryzmem.
Niektórzy historycy uważają, że pojęcie totalitaryzm jest niewłaściwe lub może być używane jedynie w niektórych aspektach, ponieważ wiąże się z uznawaniem konkretnej hierarchii wartości, na górze której znajduje się demokracja.
Z totalitaryzmem nieodłącznie powiązane jest kontrolowanie społeczeństwa i ingerowanie w życie obywateli.
Czytam wiele książek o totalitaryzmie, żeby lepiej zrozumieć, jak wygląda życie w państwie, które tak diametralnie różni się od tego, co znamy tutaj, w państwie w pełni demokratycznym.
Totalitaryzm na lekcjach historii był jednym z najciekawszych podejmowanych tematów, szczególnie, że nasz nauczyciel prowadził z nami ożywione dyskusje i podawał wiele faktów oraz danych.
Choć żyjemy już w XXI wieku, na świecie nadal są totalitaryzmy, co więcej, nie zanosi się, aby szybko upadły i zmienił się panujący w nich ustrój.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!