Trąd
Czym jest trąd? Jakie są jego objawy? Na czym polega jego diagnozowanie i leczenie?
Trąd – przewlekła choroba zakaźna, występująca w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego, głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Środkowej Afryki. Dotyczy ona skóry, błon śluzowych górnych dróg oddechowych i nerwów obwodowych. Wywołuje uszkodzenia skóry, nerwów, kończyn, zaburzenia widzenia, a także osłabienie siły mięśniowej. U dorosłych rozwija się ona od pół roku do nawet 40 lat od zakażenia, u dzieci czasem pojawia się już po 3 miesiącach.
Przyczyną trądu są prątki trądu, czyli bakterie Mycobacterium leprae. Chorobą tą można zarazić się drogą kropelkową lub dotykając uszkodzonej skóry chorego, poprzez kontakt z człowiekiem, ale także z niektórymi gatunkami małp i pancerników.
Ze względu na przebieg choroby trąd możemy podzielić na kilka postaci, są to:
– postać tuberkuloidowa – choroba o łagodnym przebiegu, którą zarażenie jest niemożliwe, objawami są: sucha skóra, przebarwienia, stopniowa utrata czucia, uszkodzenie tkanek, stan zapalny skóry, deformacje ciała, owrzodzenia, uszkodzenia naczyń krwionośnych, nacieki w nerwach obwodowych, stwardnienia nerwów, zanik mięśni i ścięgien, deformacja kości;
– postać lepromatyczna (trąd guzowaty) – bardziej zaraźna i cięższa postać trądu, jej objawami są rozległe zmiany skórne, takie jak guzy, ale także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej, impotencja, zniszczenie kości żuchwy i stawów palców, zapadnięcie nasady nosa, zgrubienia i obrzęki na czole, w małżowinach usznych oraz na granicach warg;
– postać graniczna – występują zarówno objawy postaci tuberkuloidowej, jak i lepromatycznej.
Nieleczony trąd może doprowadzić do trwałego uszkodzenia skóry, nerwów, stóp, nóg, rąk oraz oczu, a także zaćmy, ślepoty, deformacji twarzy, niewydolności nerek, paraliżu dłoni i stóp, zaburzeń płodności i erekcji u mężczyzn, wypadania włosów, trwałych uszkodzeń nerwów w stopach, nogach i ramionach, przekrwienia błony śluzowej nosa, krwawienia z nosa i zapadnięcia przegrody nosowej.
Aby zdiagnozować trąd lekarz przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem, wykonuje się także badania wydzieliny z nosa i wycinka zmian skórnych.
Leczenie choroby trwa od pół roku do nawet dwóch lat i polega na przyjmowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Niektórzy poddawani są leczeniu chirurgicznemu w celu przywrócenia funkcji uszkodzonych nerwów, poprawy widzenia, czy np. usunięcia zaćmy i rekonstrukcji nosa. Stosuje się także rehabilitację, która ma przywrócić prawidłowe funkcje stóp i dłoni. Wyleczenie trądu jest możliwe, a sama choroba rzadko prowadzi do śmierci.
Aby zapobiec zarażeniu się trądem należy unikać kontaktu z nieleczoną osobą chorą i przestrzegać zasad higieny.
Co ciekawe, trąd uważany jest za jedną z najstarszych chorób w historii, a pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z ok. 600 roku p.n.e.
Warto wiedzieć, że trąd występował także w Polsce od końca XIII do XVII wieku, a chorych na niego ludzi leczono w leprozoriach.
Jeszcze w latach 80. XX wieku rocznie na całym świecie na trąd chorowało od 1 do 12 milionów osób, obecnie jest to około 200 tysięcy przypadków w ciągu roku.
Synonimem słowa trąd jest lepra oraz choroba Hansena (nazwa pochodzi od nazwiska norweskiego lekarza, który w 1873 roku odkrył bakterię Mycobacterium leprae).
Liczba pojedyncza: trąd
1. Mianownik (kto? co?): trąd
2. Dopełniacz (kogo? czego?): trądu
3. Celownik (komu? czemu?): trądowi
4. Biernik (kogo? co?): trąd
5. Narzędnik (z kim? z czym?): trądem
6. Miejscownik (o kim? o czym?): trądzie
7. Wołacz (o!): trądzie
Liczba mnoga: trądy
1. Mianownik (kto? co?): trądy
2. Dopełniacz (kogo? czego?): trądów
3. Celownik (komu? czemu?): trądom
4. Biernik (kogo? co?): trądy
5. Narzędnik (z kim? z czym?): trądami
6. Miejscownik (o kim? o czym?): trądach
7. Wołacz (o!): trądy
Zdania z wykorzystaniem wyrazu trąd
1. Mężczyźni częściej chorują na trąd niż kobiety.
2. Możliwy jest nawrót trądu.
3. Osoby zmagające się z trądem nazywani byli trędowatymi.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!