Tryton
Tryton
Słowo tryton pochodzi od dwóch francuskich członów tri + ton. Jest to słowo, które wbrew pozorom posiada wiele znaczeń, które omówię.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) tryton
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) trytona
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) trytonowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) trytona
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z trytonem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o trytonie
Wołacz (O!… witaj!) trytonie
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) trytony
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) trytonów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) trytonom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) trytony
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z trytonami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o trytonach
Wołacz (O!… witajcie!) trytony
Wyrażenie tryton w fizyce oznacza jądro atomowe trytu. Jest to promieniotwórczy izotop wodoru, który składa się z dwóch neutronów i jednego protonu. Jest on nietrwały i ulega rozpadowi beta minus z okresem połowicznego rozpadu, wynoszącym 12,3 lata. Tryton oznacza się symbolem T i jest on wykorzystywany w reakcjach termojądrowych z emisją neutronu.
Tryton w astronomii, nazywany inaczej Neptunem, to największy Księżyc Neptuna. Został on odkryty w 1846 roku przez Williama Lassella, 17 dni po odkryciu tej planety. Jest to ósmy księżyc Neptuna, licząc od powierzchni planety. Nazwa księżyca pochodzi z mitologii greckiej, w której Tryton był synem Posejdona (greckim odpowiednikiem rzymskiego Neptuna).
Tryton jest jedynym dużym księżycem, który porusza się ruchem wstecznym w Układzie Słonecznym. Ruch ten wyklucza powstanie go w rejonie planety, co oznacza, iż został on przechwycony przez pole grawitacyjne Neptuna. Tryton nieustannie powoli zbliża się do Neptuna i przypuszcza się, że za miliardy lat zderzy się on z planetą lub rozpadnie.
Tryton zaliczany jest to lodowych księżyców, gdyż składa się on z 25% wody w postaci lodu oraz 75% materiału skalnego. Jest to jedno z najzimniejszych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, lecz mimo to jest aktywny geologicznie.
Przez swoje ustawienie względem Neptuna, w niektórych momentach roku jeden z biegunów jest cały czas zwrócony w stronę Słońca. Neptun okrąża Słońce w 165 lat, a w tym czasie bieguny zamieniają się miejscami. Zmiany orbity i osi obrotu przyczyniają się do tego, że co 700 lat występują ciepłe okresy.
Tryton jest wielkością i składem chemicznym podobny do Plutona. Przypuszcza się, iż powstały one w tych samych rejonach Układu Słonecznego.
Tryton, inaczej Triton, w mitologii greckiej, był bogiem morskim. Uchodził za syna Posejdona i Amfitryty, który był bogiem jeziora Tritonis. Jest ojcem Tritei, Trytonid, trytonów i Pallas. Należał on do orszaku swoich rodziców.
Przedstawiany jako pół człowiek (górna część) i pół ryba (dolna część, podobna do rybiego, spiralnie skręconego ogona). Posiada trójząb i wielką muszlę.
Także w mitologii greckiej i rzymskiej trytony określano jako pół ludzie i pół ryby. Tułów, głowa i ręce pochodziły od ludzi, natomiast w dolnej części ciała posiadali ogon. Były to morskie odpowiedniki satyrów, które zamieszkiwały ląd. Przedstawiano ich zwykle jako istoty dmące w muszle w orszaku Posejdona.
W muzyce określenie tryton to odległość między dwoma dźwiękami, czyli interwał, który wynosi trzy całe tony. Pochodzi to od łacińskiego tritonus, oznaczającego złożony z trzech tonów. Są to dźwięki od f do h. W harmonii klasycznej jest uważany za dysonans, czyli interwał brzmiący niezgodnie dla ludzkiego ucha, więc wymaga rozwiązania na sekstę małą, czyli innego rodzaju interwału.
Superkomputer, który jest częścią Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, nosi nazwę Tryton. Został uruchomiony w 2015 roku na Politechnice Gdańskiej. Składa się on z ponad: 3200 procesorów, 38568 rdzeni upakowanych w 1607 węzłach. Jest on zdolny wykonać, aż 1,48 biliarda operacji na sekundę. W chwili uruchomienia go był najszybszym komputerem w Polsce i był na 92 miejscu w światowej liści komputerów z 2016 roku.
W bajce mała syrenka Tryton był królem – władcą podwodnego królestwa. Był kochającym mężem i ojcem, który poświęcił się dla córki. Początkowo był bardzo surowy w stosunku do córki i do jej fascynacją światem ludzi jednak z czasem to zaakceptował. Jest to umięśniony pół człowiek pół syren z długimi białymi włosami, brodą i wąsami.
Przykład:
Superkomputer Tryton inaczej nazywany jest klaster Tryton.
Tryton występował jako ojciec Ariel w serii bajek o małej syrence.
W mitologii greckiej Tryton to syn Posejdona i Amfitryty.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!