Tuja
Zamień czytanie na oglądanie!
DEFINICJA:
Tuja – jest to wiecznie zielony krzew lub drzewo iglaste o stożkowej koronie i łuskowatych igłach. Należy do rodziny cyprysowatych i pochodzi z Azji (Korea, Japonia, Chiny) oraz Ameryki Północnej (Kanada, USA). Tuje rosnące dziko mogą osiągać nawet do 65 m wysokości, jednak te uprawiane w Polsce mogą osiągać maksymalnie do 35 m.
POCHODZENIE, CZYLI ETYMOLOGIA:
Nazwa tuja pochodzi od łacińskiego wyrazu Thuja. Po raz pierwszy została nazwana tak w klasyfikacji roślin Karola Linneusza.
SYNONIMY, CZYLI WYRAZY BLISKOZNACZNE:
-> żywotnik
CHARAKTERYSTYKA:
Wyróżniamy 5 gatunków tui:
-> żywotnik zachodni (z łaciny Thuja Occidentalis) -> dorasta do 15 m wysokości. Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej (południowej Kanady i północnych terenów USA).
-> żywotnik wschodni (z łaciny Thuja Orientalis) -> dorasta do około 10 m wysokości. Pochodzi z Dalekiego Wschodu (Korei, Japonii, wschodniej części Rosji). Jest nazywany także biotą
wschodnią lub platykladusem wschodnim.
-> żywotnik olbrzymi (z łaciny Thuja Plicata) -> osiąga wysokość nawet 65 m i jest największym przedstawicielem tui. Pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej (naturalnie porasta obszary wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, od Alaski do Kalifornii).
-> żywotnik koreański (z łaciny Thuja Koraiensis) -> w warunkach naturalnych dorasta do około 10 m wysokości. Występuje w górach północnej i środkowej części Półwyspu Koreańskiego.
-> żywotnik japoński (z łaciny Thuja Standishii) -> naturalnie osiąga wysokość do 35 m wysokości. Pochodzi z wilgotnych lasów japońskich wysp Hokkaido, Honsiu i Kiusiu.
Wyselekcjonowane odmiany tui różnią się wysokością wzrostu, kolorem łusek i kształtem korony. Jest wiele odmian tui, ale najczęściej sadzoną w naszych ogrodach jest odmiana żywotnika zachodniego, tak zwana Tuja Szmaragd. Nazywamy ją tak z powodu jej szmaragdowozielonych igieł.
Tuje przyjmują różnorakie kształty. Istnieją tuje kuliste, tuje jajowate, tuje stożkowe i tuje kolumnowe. Z kolei tuje stożkowe możemy podzielić na wąskostożkowe i szerokostożkowe.
Barwa łusek różni się w zależności od odmiany tui i może być jasnozielona, ciemnozielona, niebieskozielona, złocistożó
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!