🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Uzależnienie

Uzależnienie jest to nawyk, który się powtarza, i z którym wiąże się możliwość wystąpienia choroby, a także pojawienia się problemów. Z uzależnieniem wiąże się utrata poczucia kontroli.
Odmiana przez przypadki
M. uzależnienie/uzależnienia
D. uzależnienia/uzależnień
C. uzależnieniu/uzależnieniom
B. uzależnienie/uzależnienia
N. uzależnieniem/uzależnieniami
Msc. uzależnieniu/uzależnieniach
Synonimy: nałóg, przyzwyczajenie, obsesja
Antonimy: niezależność, wolność od nałogów
Uzależnienie to także powracające zaburzenie, które obejmuje procesy psychiczne, a także wegetatywne i somatyczne. Substancje uzależniające mogą oddziaływać w postaci wzmocnienia pozytywnego lub negatywnego. Mogą więc poprawiać samopoczucie, co ma najczęściej miejsce na początku uzależnienia. Podczas zażywania środków uzależniających narastają procesy przeciwstawne, które szczególnie intensywnie ujawniają się w okresach odstawienia.
Z pojęciem uzależnienia wiąże się również pojęcie nawyk. Nawyk ma miejsce wówczas, kiedy człowiek odczuwa nie przymus, ale chęć odurzania się. Brak w tym przypadku konieczności zwiększenia dawek.
Na uzależnienie wpływa wiele czynników. Według teorii poznawczych, w uzależnieniu istotną rolę odgrywa samoregulacja, w ramach której wskazuje się planowanie, cele, działania.
Teorie racjonalnego wyboru zakładają, że sięganie po substancje uzależniające wiąże się z utratą kontroli nad jej używaniem. Uważa się to także za przejaw słabej woli. Więcej problemów w życiu, także w radzeniu sobie z alkoholizmem mają osoby niedojrzałe, słabe psychicznie, niezdecydowane.
Ważną rolę przypisuje się tzw. dziedziczeniu społecznemu, które polega na stosowaniu w życiu dorosłym norm i zwyczajów wyniesionych z rodzinnego domu. Jedną z przyczyn sięgania po używki są również uwarunkowania psychologiczne. Osoby niedojrzałe emocjonalnie, słabe, nieodporne mają znacznie więcej niż inni problemów z pokonywaniem trudności. Często więc, aby je pokonać, sięgają po alkohol czy narkotyki lub inne środki uzależniające.
Według psychologów, przyczyną nałogów, w tym alkoholizmu, może być podświadoma tendencja do samozniszczenia, może być również wyuczoną reakcją na niektóre bodźce oraz wyuczoną metodą radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Na rozwój uzależnienia wpływają cztery czynniki: biologiczne, społeczne, psychologiczne i duchowe. Już w latach czterdziestych zaobserwowano występowanie alkoholizmu rodzinnego, czyli obejmującego całe rodziny lub następujące po sobie pokolenia.
Wyodrębnia się następujące rodzaje uzależnień:
• psychiczne – które są uzależnione od rodzaju środka, od osobowości charakteru i struktury psychicznej użytkownika.
•fizyczne lub fizjologiczne – zależność fizyczną rozumie się jako patologiczny stan, który powoduje powtarzane podawanie substancji i przejawiający się określonymi objawami wynikającymi z przerwami w stosowaniu.
•uzależnienie społeczne – związane jest z zażywaniem środków toksycznych w grupie ludzi.
Obecnie coraz częściej mówi się o uzależnieniach behawioralnych. Są to takie uzależnienia, które nie są związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Do zaburzeń behawioralnych można zaliczyć hazard, uzależnienie od Internetu, zakupoholizm i wiele innych. Podobnie jak w uzależnieniach od środków psychoaktywnych także w tym przypadku jednostek odczuwa przymus wykonywania czynności, na przykład grania czy kupowania. Także w tym przypadku występuje zespół odstawienny, czyli złość, poirytowanie, rozdrażnienie. W przypadku uzależnień tego rodzaju celem nie jest całkowita rezygnacja z wykonywania czynności, ale doprowadzenie do tego, że będzie ona w granicach normy.
Przykłady użycia
Wielu młodych ludzi jest uzależnionych od Internetu.
Skuteczna walka z uzależnieniem wymaga długotrwałej pracy.
Osoby uzależnione powinny się poddać terapii.
Współcześnie istnieje wiele różnych form uzależnień.
Coraz powszechniejsze są obecnie uzależnienia behawioralne.
W zapobieganiu uzależnieniom stosuje się działania profilaktyczne.
Osoba uzależniona odczuwa przymus spożywania substancji bądź wykonywania czynności.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!