Vat

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Vat, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Podatki są obecne w naszym życiu od najdawniejszych czasów. Istniały najprawdopodobniej już w okresie budowania Arki Noego. Pojęcie podatku pojawiło się także w Ewangelii św. Mateusza. Podatki obwiązywały także w starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie. Kwestie związane ich funkcjonowaniem pojawiały się też w rozważaniach Hobbesa, Staszica, Smitha, Keynesa. Podatek jest kategorią ekonomiczną, a także stanowi pojęcie i instytucję prawno-finansową. Jest to świadczenie finansowe na rzecz podmiotu praw publicznego, czyli państwa lub samorządu. Podatek ma charakter bezzwrotny, jednocześnie ma on charakter bezzwrotny i nieodpłatny.Podatek VAT został wprowadzony w Polsce w 1993 roku. Prace nad podatkiem VAT podjęto w połowie 1990 roku. Zamierzano wprowadzić go na początku 1991 roku, ostatecznie jednak wprowadzano go 5 lipca 1993 roku.
Wprowadzenie podatku VAT wydawało się istotne ze względu na to, że jednakowe zasady opodatkowania wszystkich podmiotów przyczyniają się do powstania sprawiedliwości podatkowej, zwrot podatków w eksporcie jest prosty, podatek może być ustalany i pobierany w łatwy sposób, podatek jest przystępny dla podmiotów zagranicznych, które funkcjonują w Polsce, jest to podatek, który obowiązuje we wszystkich krajach UE.
Początkowo zastanawiano się nad wysokością stawki VAT i zakresem jej stosowania. Zastanawiano się nad tym, czy stawka VAT powinna być jednolita dla wszystkich towarów i usług czy też powinna ona obejmować stawkę standardową, która będzie obejmowała podstawową część towarów i usług oraz stawkę obniżoną, a także zwolnienie obejmujące wybraną grupę towarów i usług. Ci, którzy opowiadali się za jednolitą stawką VAT twierdzili, że dzięki temu proces rozliczania podatków będzie prosty, koszty poboru i kontroli podatku będą niskie, mniejsza będzie możliwość oszustw podatkowych. Wśród wad objęcia wszystkich towarów jednolitą stawką wskazywano wzrost poziomu ich cen. Obniżenie stawki podatku w celu zapewnienia ich dostępności przyczyniłoby się do obniżenia cen artykułów przemysłowych i utrudniałoby utrzymanie równowagi rynkowej.
Druga wersja była mniej atrakcyjna z uwagi na to, że niezbędne byłoby prowadzenie ewidencji obrotów i dóbr zwolnionych z VAT, zwrot podatków od zakupionych surowców i materiałów, wyposażenie w kasy rejestrujące obrót towar

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!