🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wiara

Wyraz wiara ma wiele znaczeń. Jednym z nich jest określona religia lub wyznanie, czyli przekonanie o istnieniu Boga. Kolejnym znaczeniem słowa wiara jest przekonanie, że coś jest słuszne, prawdziwe, wartościowe lub że coś się spełni. Następnym znaczeniem tego słowa jest przeświadczenie, że istnieją istoty lub zjawiska nadprzyrodzone. Wiara oznacza również grupę ludzi zżytych ze sobą. Ostatnim znaczeniem wyrazu wiara jest wierność komuś lub czemuś.
Słowo wiara ma również bardzo dużo synonimów:
wiara w kontekście religijnym i światopoglądowym: credo, religia, kult, wierzenia, wyznanie, bogobojność, nabożność, dewocja, pobożność, religijność, nauka kościoła, przekonania, światopogląd

wiara w kontekście przekonania o czymś, nadziei na coś i wiary w coś: mniemanie, pogląd, stanowisko, zdanie, przekonanie, wyobrażenie, przeświadczenie, wybór, zapatrywanie, ufność, nadzieja, oczekiwanie, światło w tunelu, zaufanie, zawierzenie, bezkrytycyzm

wiara w kontekście czegoś pozytywnego i optymistycznego: optymizm, nadzieja, dobra myśl, otucha, pociecha, pocieszenie, ukojenie, ulga, ufność, spokój, pokrzepienie, osłoda, humor, nastrój, beztroska, radość, samopoczucie, usposobienie, przekonanie

wiara w kontekście grupy osób trzymających się razem oraz gromady chuliganów: gromada, grupa, bractwo, ferajna, paczka, team, zespół, towarzystwo, środowisko, banda, chuliganeria, awanturnicy, gang, hołota, łobuzeria, mafia, półświatek, wandale, szajka, zgraja, klika

wiara w kontekście bycia komuś wiernym, ufności w kogoś, komuś i w coś: wierność, dochowanie wiary, uczciwość, uczciwość małżeńska, lojalność, oddanie, przywiązanie, stałość, zaufanie, nadzieja, zawierzenie, ufność, kredyt zaufania, mandat zaufania, bezpieczeństwo, stabilność, pewność, mniemanie.

Wyraz wiara występuje w liczbie pojedynczej – wiara i w liczbie mnogiej – wiary. Słowo wiara można również odmienić przez przypadki w następujący sposób:
liczba pojedyncza
mianownik: wiara
dopełniacz: wiary
celownik: wierze
biernik: wiarę
narzędnik: wiarą
miejscownik: wierze
wołacz: wiaro
liczba mnoga
mianownik: wiary
dopełniacz: wiar
celownik: wiarom
biernik: wiary
narzędnik: wiarami
miejscownik: wiarach
wołacz: wiary
Odnosząc się do podanych na początku znaczeń słowa wiara postaram się je teraz omówić. Zacznijmy od religii lub wyznania, czyli przekonania o istnieniu Boga. Przeważająca większość ludzi na świecie jest przekonana o istnieniu jakieś istoty wyższej, czyli Boga lub kilku bogów. Osób, które możemy określić jako bezwyznaniowe jest około 9% z całej populacji ludzkości. Przyjmuje się, że na świecie jest od 4000 do nawet 10 000 różnego rodzaju religii lub wierzeń, ale w skali globu tak naprawdę tylko kilka z nich odgrywa istotną rolę. Religia jest formą świadomości społecznej, która obejmuje wiarę w nadprzyrodzonego stwórcę świata i człowieka oraz cel tego istnienia. Wiara realizowana jest w formie kultu religijnego, co wynika z określonych zachowań i przybiera postać określonych obrzędów związanych z konkretnym wyznaniem. Wszystkie największe religie mają tak zwane święte księgi, w których zapisane są prawdy wiary i wskazówki dla wiernych, jak żyć i postępować zgodnie z tymi zasadami. We wszystkich religiach i wierzeniach występują osoby duchowne, przewodnicy lub osoby wtajemniczone, które zazwyczaj objaśniają prawdy wiary i przewodniczą obrzędom. W zależności od tego w ilu bogów wierzą wyznawcy wyróżniamy religie monoteistyczne – uznające jednego Boga i religie politeistyczne – uznające wielu bogów. Są też religie animistyczne, gdzie w roli bóstwa występuje przyroda. Religia ma duży wpływ na człowieka, na jego rozwój duchowy, kształtowanie jego osobowości oraz życie społeczne. Socjologowie oceniają ten wpływ jako pozytywny, chociaż w niektórych wypadkach religie są podstawą konfliktów. Religie na przestrzeni wieków miały i mają duży wpływ na rozwój sztuki: architektury, malarstwa, rzeźby, literatury i muzyki. Główne i największe religie świata to: chrześcijaństwo, islam, hinduizm, buddyzm i judaizm.
Wiara jest stale obecna w życiu człowieka. Wierzymy, że podejmujemy słuszne wybory. Jesteśmy przekonani, że nasze życie, praca są wartościowe. Mamy nadzieję, że nasze relacje z innymi ludźmi są prawdziwe. Każdego dnia na podstawie jakiejś sytuacji, pierwszego wrażenia wyrabiamy sobie zdanie albo stanowisko, które potem może ulec zmianie. Wierzymy, że nasze oceny są prawidłowe. Wiara jest niezbędna do realizacji naszych marzeń, ufamy, że się spełnią.
Niektórzy ludzie wierzą w różne zjawiska nadprzyrodzone. Są przeświadczeni, że jest na przykład życie poza naszą planetą i wierzą w odwiedziny UFO, kosmitów. Wielu ludzi, chociaż deklaruje brak wiary w Boga i uważa się za osoby racjonalne, mimo to wierzy we wróżby, horoskopy, uczestniczy w seansach spirytystycznych – wywoływaniu duchów.
Pod pojęciem wiara kryje się też nazwa grupy osób, które są z sobą zżyte, realizują te same zadania. Termin ten jest aktualnie rzadko używany, ale większość Polaków na pewno kojarzy tekst piosenki pod tytułem: „Pałacyk Michla” z Powstania Warszawskiego: „Ruszaj wiaro i wytężaj słuch…”.
Wiara oznacza też bardzo ważną w życiu ludzi wierność. Można być wiernym komuś lub czemuś. Takiej wierności oczekują od siebie wzajemnie zwłaszcza małżonkowie, także przyjaciele. Daje to ludziom poczucie bezpieczeństwa w relacjach. Istotna jest też wierność pewnym regułom ogólnoludzkim i własnym zasadom. Wierność zawsze była bardzo ceniona, chociaż w ostatnim czasie coraz o nią trudniej i o takie bezgraniczne zaufanie, jakie było na przykład określone powiedzeniem: „polegać jak na Zawiszy”.
Można by jeszcze bardzo długo omawiać temat wiary w różnych kategoriach i aspektach. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiara jest obecna i potrzebna w życiu człowieka od zarania jego dziejów aż po czasy dzisiejsze i będzie towarzyszyć ludziom w kolejnych wiekach.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!