Wolność
Znaczenie:
– Wolność jest rozumiana w różny sposób i w zależności od sytuacji społecznej, politycznej i jednostkowej może mieć bardzo różne znaczenie. Mówi się o wolności słowa, wolności wyboru, wolności osobistej człowieka, wolności kraju. Na temat wolności wypowiadali się filozofowie, politycy, socjologowie, pisarze. Z wolnością wiąże się prawo do dokonywania wyborów odnośnie do własnego życia, a także śmierci. Chcemy być wolni, chcemy żyć w taki sposób, jak nam się podoba – zgodnie z własnymi zasadami i ideami. Chcemy mieć wolność w zakresie podejmowania decyzji odnośnie do miejsca zamieszkania, liczby dzieci itp. Coraz częściej podejmujemy też temat prawa do śmierci. Do atrybutów wolności zaliczyć można swobodę w podejmowaniu decyzji oraz możliwość dokonywania wyborów zgodnie z własną wolą.
– Wolność odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę. Dążmy do wolności w różnym znaczeniu już od najmłodszych lat. Pragniemy samodzielności; jako dzieci domagamy się „wolności” od rodziców – swobodnego wyboru przyjaciół, miejsca zabaw. Jako młodzi ludzie buntujemy się przeciwko nakazom i ograniczeniom ze strony rodziców, szkoły czy państwa.
– Innym problemem, który wiąże się z wolnością, jest wolność słowa. W krajach zachodnich jest to sprawą oczywistą, w krajach Europy Wschodniej i Środkowej wolność słowa nie zawsze była czymś powszechnym i naturalnym. Istota swobody wypowiedzi sprowadza się do możliwości krytykowania władzy – może więc funkcjonować wyłącznie w społeczeństwach demokratycznych. Ważną funkcję pełni w tym zakresie Internet. Daje on znacznie większe możliwości zabrania głosu w określonej sprawie. Dzięki globalnej sieci każdy może wypowiedzieć swoją opinię, każdy może stać się dziennikarzem. Jest to najbardziej demokratyczne medium, które daje jednostce nie tylko możliwość zabrania głosu w sprawach publicznych, lecz także wypowiadania się w literackich i pozaliterackich formach artystycznych.
– Wolność słowa umożliwia korzystanie z prawa do pokojowych zgromadzeń bez strachu przed prześladowaniami. Pobudza to działania jednostki i grupy, sprawia, że obywatele danego państwa stają się bardziej aktywni. Wolność słowa pełni także funkcję terapeutyczną. Obywatele mogą dać upust swojej frustracji wywołanej działaniami osób rządzących. Inną funkcją wolności słowa jest funkcja instrumentalna. Dzięki wolności słowa istnieje możliwość ujawnienia przypadków nieprzestrzegania praw jednostki.
Synonimy:
swoboda
Antonimy:
niewola, więzienie
Odmiana przez przypadki:
M. wolność/wolności
D. wolności/wolności
C. wolności/wolnościom
B. wolność/wolności
N. wolnością/wolnościami
Ms. wolności/wolnościach
W. wolność/wolności
Przykłady użycia:
1. Wolność słowa jest podstawowym prawem każdego człowieka.
2. Groźny przestępca został pozbawiony wolności.
3. Cenię wolność w każdej postaci.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!