Wolontariat
Słowo wolontariat pochodzi z łaciny i oznacza dobrowolność. W tradycyjnym znaczeniu jako wolontariat określa się działania podejmowane w celu nauczenia się zawodu bez pobierania wynagrodzenia. Jest to dobrowolne, bezpłatne działanie na rzecz osób, zwierząt, organizacji.
Wyróżnia się dwa podstawowe źródła wolontariatu w kulturze zachodniej. Pierwsze z nich to klasyczna idea filantropii, która rozwijała się w społeczeństwach starożytnej Grecji oraz Rzymu. Drugim źródłem jest chrześcijańska idea niesienia pomocy ubogim, chorym i pokrzywdzonym. Idea pomocy innym ma bardzo długą historię. Już w starożytnej Grecji postulowano oddzielanie dzieci od matek, aby wychować je na światłych obywateli, pracujących na rzecz kraju, nieulegających szkodliwym wpływom. W starożytnym Rzymie podczas igrzysk rozdawano dary, żywność. W tym czasie nie pracowały sądy, zawieszano wykonywanie wyroków. Cesarz Nerwa wprowadził zapomogi dla najuboższych dzieci.
W okresie chrześcijaństwa podstawowe organizacje społeczne stanowiły gminy i kościoły. Szczególnie znaczącą rolę w działalności społecznej odgrywał kościół, co było też zgodne z ideałami średniowiecza. Wierzono wówczas, że ten, kto żyje pomagając innym, dostąpi zaszczytu życia po śmierci. W średniowieczu powszechne było rozdawanie majątku na cele charytatywne, dawanie jałmużny, wyrównywanie krzywd. Zakładano też szpitale, przytułki, sierocińce, które zajmowały się opieka nad chorymi, bezdomnymi. W renesansie dużą rolę w zakresie opieki nad innymi pełniły zgromadzenia religijne, zakony, wśród których można wymienić pijarów. Wolontariuszami były też osoby świeckie, które wspierały przebywających w szpitalach, przytułkach. Pomaganie innym utożsamiano wówczas z działalnością Chrystusa, wartością było też wyrzeczenie się wszelkich ziemskich dóbr i podejmowanie pracy na rzecz najuboższych.
Wolontariat może dotyczyć wszystkich dziedzin życia społecznego. Wolontariusze nierzadko posiadają wysokie kwalifikacje, są profesjonalistami w tym, co robią. Wolontariusz to osoba, która bez wynagrodzenia i z własnej woli wykonuje świadczenia na rzecz drugiej osoby, zwierząt, środowiska. Może nim być zarówno Polak, jak i obcokrajowiec.
Wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych, administracji publicznej lub jednostek podległych organom administracji publicznej. Wolontariuszem może być każda osoba – osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców. Działalność wolontariacka przejawia się w wielu dziedzinach życia. Wolontariusze opiekują się dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi, zwierzętami.
Szczegółowe zadania wolontariatu wynikają z założeń poszczególnych instytucji i organizacji. Część z nich zajmuje się organizowaniem pomocy dla osób najuboższych, bezdomnych lub bezrobotnych. Wiele organizacji poświęca się pracy z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi, chorymi na nieuleczalne choroby. Do ich zadań należy przede wszystkim pomoc w pielęgnacji, ale także udzielanie wsparcia, odwiedzanie, prowadzenie rozmów, czytanie czy – o ile istnieje taka możliwość – prowadzenie zajęć terapeutycznych. Wolontariusze pomagają także dzieciom, pracują w świetlicach socjoterapeutycznych, pomagają odrabiać lekcje, organizują różnego rodzaju formy spędzania wolnego czasu.
Synonimy: pomoc, filantropia, dobroczynność, działalność charytatywna
Odmiana przez przypadki:
M. wolontariat
D. wolontariatu
C. wolontariatowi
B. wolontariat
N. wolontariatem
Msc. wolontariacie
W. wolontariacie
Przykłady użycia:
Motywy podejmowania działań wolontariackich są wielorakie.
Działania o charakterze wolontariackim podejmują osoby o dużej wrażliwości empatycznej.
Dla wielu emerytów wolontariat daje możliwość spotkania się z innymi ludźmi, wpływ na przekonanie, iż mimo wieku – mogą oni nadal być użyteczni i robić coś dla innych.
O zaangażowaniu młodych ludzi w wolontariat świadczy też coraz większa ilość Szkolnych Kół Wolontariusza czy stowarzyszeń działających w szkołach lub na uczelniach.
W ramach wolontariatu pomagam w schronisku dla bezdomnych zwierząt.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!