Wychowanie
Zamień czytanie na oglądanie!
Wychowanie jest przedmiotem badań i rozważań w naukach humanistycznych w psychologii, socjologii i filozofii. Wychowanie definiowanie jest bardzo różnie, w zależności w perspektywie jakiej nauki jest przyjmowane. Termin „wychowanie” jest używany w języku naukowym i potocznym. Wychowanie jest również przedmiotem badań i rozważań w naukach humanistycznych: w psychologii, socjologii i filozofii. Jest ono rozumiane jako pewien proces, który obejmuje działania zmierzające do zmiany, ukształtowania jednostki.
W trakcie procesu wychowania rozwój jednostki jest podporządkowany określonym celom, co skutkuje kształtowaniem zaprojektowanych cech osobowościowych, które nie mogłyby powstać samoczynnie. W szerokim znaczeniu wychowanie koreluje z pojęciem socjalizacji, która stanowi nieprzerwany proces – w przeciwieństwie do wychowania, które jest ograniczone w czasie i przestrzeni.
Wychowanie stanowi cześć procesu pedagogicznego. Ma na celu określone ukształtowanie jednostki.
Odmiana przez przypadki
M. wychowanie
D. wychowania
C. wychowaniu
B. wychowanie
N. wychowaniem
Msc. wychowaniu
W. wychowanie
Synonimy: ogłada, dobre maniery, kultura, grzeczność, kultura, ułożenie, bon ton
Antonimy: zaniedbanie, brak uwagi, pozostawić samemu, deprawować
Można mówić o różnych rodzajach wychowania, np. o wychowaniu estetycznym, fizycznym, moralnym, muzycznym.
Wychowanie to także wpajanie zasad moralnych. Wychowanie moralne, które w dzisiejszych czasach przeżywa kryzys jest podstawą ludzkiej egzystencji. To właśnie dzięki niemu staramy się o zaspokojenie potrzeb ludzi, którzy nie mogą sami sobie poradzić we współczesnym świecie.
Na przełomie XIX i XX wieku zapoczątkowano nowy wielki ruch reformatorski, określany mianem nowego wychowania. Głównym punktem nowych idei była krytyka szkoły tradycyjnej. Zwolennicy nowego wychowania twierdzili, że herbartowska szkoła przekazuje uczniom oderwane od życia i przestarzałe treści nauczania, a proces dydaktyczny cechuje schematyzm i rutyna. Istotę nowego wychowania prezent
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!