🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wyobraźnia

Znaczenie słowa „wyobraźnia”:- Wyobraźnia to rozmyślanie o przyjemnych rzeczach, stworzenie w myślach czegoś, czego się chce, snucie planów na przyszłość; wiara w pomyślną przyszłość.
– Wyobraźnia jest cechą typową wyłącznie dla ludzi. Procesy wyobraźni tworzone są na podstawie wyobrażeń, których istnieje tyle, ile jest spostrzeżeń. Dwa z nich szczególnie się wyodrębniają. Są to wyobrażania wzrokowe i słuchowe. Rodzaje wyobrażeń są zalewne od działań człowieka. W zależności od zawodu, wykształcenia, zainteresowań człowieka posiada różne wyobrażenia. Wyobraźnia nie jest procesem jednorodnym. Wyobraźnia umożliwia wyjaśnianie przyczyn poszczególnych zjawisk, tworzenie ogólnych systemów filozoficznych, ułatwia stawianie hipotez naukowych. Jest ona ważnym elementem każdego procesu twórczego. Pobudza do tworzenia nowych obrazów, odgrywa ważną rolę w powstawaniu wynalazków. U dzieci przejawia się w zabawach twórczych, w których dzieci przyjmują określone role, ożywiają przedmioty, wymyślają opowiadania.
– Wyobraźnia odgrywa też ważną rolę w procesie uczenia się dzieci. Jest ona podstawowym warunkiem przyswojenia sobie tych dziedzin wiedzy, które wymagają umiejętności wyobrażenia sobie konkretnej sytuacji, jest ona także istotnym składnikiem wychowania estetycznego. Dziecko pozbawione wyobraźni jest mało wrażliwe na sztukę.
– Każda dziecięca fantazja, rozbudza kreatywność w młodym umyśle. Dziecko rodzi się z niezwykle bogatą wyobraźnią, która może również powodować liczne lęki. Stąd czasem błędne wyobrażenia dziecka na temat zniknięcia rodzica, który wychodzi tylko na chwilę lub przypisywanie dorosłym cech, których nie posiadają.Każde dziecko, które od pierwszych chwil będzie obcowało z literaturą, będzie miało znacznie lepiej rozwiniętą wyobraźnię w porównaniu z dziećmi pozostawionymi bez opieki przed telewizorem. Serwowanie gotowych obrazów nie jest tak bardzo stymulujące dla dziecka, jak konieczność snucia wyobrażeń na temat historii i bohaterów książkowych.
– Wyobrażenia mimowolne z czasem zamienią się w wyobraźnię twórczą i kontrolowaną. Na początku również świat realny zazębia się ze światem fantazji. Dzięki temu wcześniej wspomniane zabawy są tak niezwykle bogate.
Synonimy:
imaginacja, fantazja, marzenia
Odmiana przez przypadki:
M. wyobraźnia/wyobraźnie
D. wyobraźni/wyobraźni
C. wyobraźni/wyobraźniom
B. wyobraźnię/wyobraźnie
N. wyobraźnią/wyobraźniami
Ms. wyobraźni/wyobraźniach
W. wyobraźnio/wyobraźnie
Przykłady użycia słowa „wyobraźnia”:
1.Dzięki wyobraźni moje życie jest bardziej interesujące.
2. Lubię wyobrażać sobie bohaterów książek.
3. Wyobraźnia pozwala mu na rozwój artystyczny.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!