🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie, wywołane pobudką zewnętrzną, powodujące uraz bądź śmierć, które zaszło w związku z pracą. W różnego rodzaju werdyktach sądowych ustalono, iż zdarzenie nagłe zachodzi wówczas, gdy nie trwa dłużej aniżeli wynosi czas jednej roboczej zmiany. W praktyce, granicy czasowej nie warto traktować sztywno, ponieważ pracownik np. może wykonywać swoje obowiązki w godzinach nadliczbowych, wówczas traktowane będzie jako raptowność zdarzenia. Przyczyna zewnętrzna – przesłanka ta określa, że konkretne zdarzenie jest tylko wówczas wypadkiem przy pracy, gdy nastąpiło w efekcie działania czynników zewnętrznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na ciężkie wypadki przy pracy. Są to takie, które wiążą się z poważanym uszkodzeniami, takimi jak na przykład nieuleczalne choroby, utrata słuchu, wzroku itp. Ciężka choroba wiąże się z całkowitą lub częściową utratą zdolności do pracy. Wyróżnia się również zbiorowe wypadki przy pracy, czyli takie w wyniku których dochodzi do poszkodowania przynajmniej dwóch osób. Wypadki przy pracy mogą być spowodowane niewłaściwym wykonywaniem obowiązków, brakiem wiedzy pracowników, brakiem odpowiedniego przeszkolenia. Zdarza się też, że wypadki powstają nie z winy człowieka. Wypadki takie ujmuje się na równi z niefortunnymi sytuacjami przy pracy. Są to sytuacje, którym ulegają pracownicy:
• w okresie trwania podróży służbowej w sytuacjach innych aniżeli określone dla wypadku podczas pracy, chyba iż wypadek spowodowany został niefortunną postawą pracownika, które nie zostawało w związku z realizacją powierzonych mu zadań,
• na skutek odbywania służby w zakładowych oraz resortowych formacjach samoobrony bądź w związku z przynależnością do ochotniczej czy też obowiązkowej straży pożarnej funkcjonującej w zakładzie pracy oraz bez znaczenia zostaje przy tym przesłanka czy wypadek nastąpił na obszarze zakładu, czy poza nim,
• przy realizacji zadań zleconych poprzez działające w zakładzie pracy związki zawodowe.
Wedle PIP, pośród przyczyn zaniedbań posiadających bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa pracy warto wymienić: brak albo niewłaściwy nadzór nad zatrudnioną kadrą, rutynowe prowadzenie praktyk technologicznych, lekceważenie zagrożeń – zwłaszcza niepokojące są, mimo tragicznych doświadczeń, zaniedbania w przeprowadzaniu bieżących kontroli narzędzi elektrycznych zabudowanych w obszarach zagrożonych wybuchem metanu. Z kolei wśród przyczyn, które oddziałują na naruszenia przepisów w chwili prowadzenia transportu oddziałowego oraz użytkowania dróg komunikacyjnych, PIP wyszczególnia: stale pogarszające się okoliczności eksploatacji (głębokość zalegania złoża oraz pogarszające się okoliczności klimatyczne); powiększające się odległości dojścia do miejsc pracy; lekceważenie zagrożeń naturalnych, pomimo posiadania wiedzy o ich zachodzeniu; niewłaściwą organizację prac transportowych (niewykorzystywanie osprzętu pomocniczego); niedostateczne nadzoru stanu technicznego środków transportu; nieodpowiedni nadzór nad pracownikami; wyzyskany park maszynowy.
CIOP przeprowadził nadzór zachowań ryzykownych pośród górników pracujących w kopalniach węgla kamiennego. Przykładowo wśród pracowników zatrudnionych na pozycjach elektryków w ścianie prześledzono zachowania polegające na akceptowaniu niesprawnych nadstawek kooperujacych z przewodami elektrycznymi. W 5,9% weryfikowanych przypadków nie zaobserwowano podobnych zachowań, w 41,2% przypadków zdarzały się one rzadko, w 52,9% – często albo stale. Porównywalne rezultaty uzyskano, badając pośród pracowników zatrudnionych w zespołach wnęk ścianowych zachowania bazujące na stosowaniu nieprawidłowych narzędzi uszczelniania cieknących zaworów. O lekkomyślności niektórych górników świadczy również podejmowanie pracy w stanie nietrzeźwym. Z informacji CIOP można wywnioskować, że przyczyniają się do tego: zanik świadomości zagrożenia – przekonanie zatrudnionych o pełnej dyspozycji po spożyciu np. kilku piw, zbyt pobłażliwe ujmowanie problemu poprzez dozór, brak konsekwencji w odniesieniu do podejmujących pracę na skutek alkoholu, brak kontroli „na bramie”.

Synonimy: doświadczenie, epizod, scena, materia, przeżycie, ewenement, traf, incydent, zajście, sprawa, nieszczęście

Odmiana przez przypadki:
M. wypadek przy pracy/wypadki przy pracy
D. wypadku przy pracy/wypadków przy pracy
C. wypadkowi przy pracy/wypadkom przy pracy
B. wypadek przy pracy/wypadki przy pracy
N. wypadkiem przy pracy/wypadkami przy pracy
Msc. wypadku przy pracy/wypadkach przy pracy
W. wypadku przy pracy/wypadki przy pracy

Przykłady użycia:
Konieczne jest przeprowadzenie szkolenia na temat wypadków przy pracy.
Za wypadki przy pracy często są odpowiedzialni pracownicy.
Miał dużo szczęścia i uniknął wypadku przy pracy.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!