Wyraz wyrocznia pochodzi od łacińskiego oraculium oraz greckiego manteion. W starożytności określenia tego używano do nazywania miejsc świętych. To w nich bogowie, za pośrednictwem kapłanów, przepowiadają przyszłość, wyrażali swoją wolę, a także udzielali rad w sprawach zarówno prywatnych, jak i państwowych.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) wyrocznia
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) wyroczni
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) wyroczni
Biernik (Kogo? Co? Widzę) wyrocznię
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z wyrocznią
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o wyroczni
Wołacz (O!… witaj!) wyrocznio
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) wyrocznie
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) wyroczni
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) wyroczniom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) wyrocznie
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z wyroczniami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o wyroczniach
Wołacz (O!… witajcie!) wyrocznie
Synonimy:
Wyrocznia rozumiana jako wróżba: proroctwo, wieszczba, wróżba, wyrok bogów.
Wyrocznia w kontekście proroczym: horoskop, kabała, proroctwo, przepowiednia, wróżba,
Najbardziej znane wyrocznie:
• Wyrocznia delficka w świątyni Apollina w Delfach (Pytia) – najsławniejsza wyrocznia w starożytnej Grecji. Pochodzi z okresu mykeńskiego. W okresie homeryckim był to ośrodek kultu Apolla, a przepowiednie w jego imieniu wieściła siedząca na trójnogu kapłana Pytia.
Według mitologii Zeus wysłał dwa orły z przeciwległych końców świata. Lecąc spotkały się one w Delfach. Od wtedy było wiadomo gdzie znajdował się środek świata. Gaja (matka ziemia) urodziła latającego węża (lub smoka) – Pytona. Posiadał on zdolność jasnowidzenia i mieszkał w późniejszych Delfach. Zazdrosna Hera o zdradę męża i jego jeszcze nienarodzone dzieci (które miały być potężniejsze od dzieci Hery) wysłała Pytona, aby pożarł matkę dzieci nim je poświęci. Zeus udaremnił intrygę, więc urodziły się bliźnięta: Artemida oraz Apollo. Syn od razu zemścił się na Pytanie za atak na matkę, zabił go. Jego krew wsiąkła w ziemię z Delf i przeniosła swoje zdolności w to miejsce.
Głównym patronem wyroczni był Apollo,
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
w czasie corocznym podróżny do rodzinnych ziem patronem był Dionizos. Ważną osobą w Delfach był również Orfeusz, który wzbogacił kult tego miejsca.
• Wyrocznia Zeusa w Dodonie – najstarsza wyrocznia grecka. Znajdowała się w świętym gaju Zeusa w Dodonie w Epirze. Kapłani wieszczyli na podstawie szumu świętych dębów albo dźwięków poruszanych brązowych mis przez wiatr. Zaczęła ona tracić na znaczeniu na rzecz wyroczni delfickiej. Z jej przepowiedni korzystali między innymi Odyseusz oraz Krezus.
• Wyrocznia Amona w oazie Siwa.
• Wyrocznia bogini Tanit w Kartaginie
• Wyrocznia Asklepiosa w Epidauros – była miejscem dla chorych. Kapłani z tego miejsca uważano za pionierów w psychoterapii. Pacjenci najpierw poddawani byli oczyszczeniu. Potem spędzali noc w specjalnym pomieszczeniu, a następnie opowiadali swój sen kapłanom. To oni interpretowali je i na ich podstawie zalecali kurację. Na ścianach widnieją opisy snów pacjentów. Współcześnie spacerując po Epidaurusie można podziwiać sanatoria, zbudowane i bardzo przypominające te starożytne.
Wyrocznia Neczung w Tybecie – jest oficjalną państwową wyrocznią w Tybecie. Obecną wyrocznią jest Thubten Ngodup. Według wierzeń wyrocznia Neczung jest medium bóstwa tradycyjnej religii bön imieniem Pehar.
Wyrocznia może być też czymś innym na przykład:
• Wyrocznią jest fikcyjna postać w filmach Matrix, Matrix Reaktywacja oraz Matrix Rewolucje, a także w grach. W pierwszej oraz drugiej części trylogii postać ta grana była przez Glorię Foster, lecz z powodu jej śmierci w trzecim filmie zastąpiła ją Mary Alice.
• Wyrocznia – film w reżyserii C.M. Pennington-Richardsa z 1953 roku. Produkcja ta trwa 85 minut i należy do gatunków z pogranicza komedii oraz fantasy. Historia opowiada o mieszkającym w studni duchu, który umie przewidywać przyszłość. Po pewnym czasie staje się on źródłem informacji dla dziennikarza.
Przykłady:
Wyrocznia jest określeniem, używanym do nazywania miejsc świętych, w których bogowie za pośrednictwem kapłanów, przepowiadają przyszłość i nie tyko.
Najpopularniejszą wyrocznią Grecką jest wyrocznia delficka w Delfach, a najstarszą wyrocznia w Dodonie.
Wyrocznia jest także filmem z 1953 roku oraz postacią w filach Matrix.
Dodaj komentarz jako pierwszy!