Wyżywienie
Wyżywienie jest rzeczownikiem pochodzącym od czasownika wyżywić (kogoś lub siebie samego). Wyżywić kogoś oznacza zapewnienie innym posiłek lub posiłki w celu regeneracji, zapewnienie wystarczającego do życia pożywienia. Zatem wyżywienie jest właśnie tym posiłkiem, który ma zapewnić nam możliwość życia. Wszak człowiek je po to, aby żyć, a bez tego owe życie się nie uda. Wyżywienie najczęściej kojarzy nam się z jakimiś formami zapełnienia czasu, najczęściej ze zorganizowanymi wycieczkami, czy innymi przedsięwzięciami, kiedy to osobom uczestniczącym zależy (lub niekoniecznie) na tym, aby organizator owe wyżywienie zapewnił, szczególnie jeżeli dane wydarzenie trwa dłużej.
Najczęściej z opcją wyżywienia można spotkać się chcąc wykupić wycieczkę w biurze podróży. Wówczas w opcji wyżywienia możemy wybrać, że tego wyżywienia nie ma, że są zapewnione śniadania i obiadokolacje lub tylko śniadania i kolacje, może być też opcja all inclusive obejmująca pełne posiłki. Tak samo jak wykupuje się dłuższe wycieczki szkolne. Wówczas najczęściej w opcji wyżywienia są śniadania wraz z obiadokolacjami i ewentualnymi paczkami z suchym prowiantem dla uczestników.
Z opcjami wyżywienia można się także spotkać rezerwując hotel. Wówczas możemy spotkać się z kilkoma opcjami i skrótami wyżywienia takimi jak: BB- oznaczający nocleg oraz śniadanie, HB, na które składa się nocleg oraz śniadanie i obiad, FB oznaczającą pełne wyżywienie (czyli śniadanie, obiad i kolację), AL.- czyli pełne wyżywienie wraz z dostępem do baru i przekąsek, OV- czyli brak wyżywienia.
Zamiast słowa wyżywienia można używać wyrazy jakimi są przede wszystkim: posiłek, jedzenie, potrawa, prowiant, wałówka, żywność, danie, jadło, karma, wikt, poczęstunek, wyżerka, pokarm, żarełko, strawa, wiktuały, produkty spożywcze, coś na ząb, papu, przekąska, zaopatrzenie.
Wyżywienie, mimo iż wydaje się być tylko w liczbie pojedynczej, występuje również, chociaż niezmiernie rzadko, w liczbie mnogiej (wyżywienia). W obydwu tych liczbach wyraz ten odmienia się również przez przypadki. Deklinacja została ukazana poniżej.
Liczba pojedyncza: WYŻYWIENIE
1.mianownik (kto? co?) wyżywienie
2.dopełniacz (kogo? czego?) wyżywienia
3.celownik (komu? czemu?) wyżywieniu
4.biernik (kogo? co?) wyżywienie
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) wyżywieniem
6.miejscownik (o kim? o czym?) wyżywieniu
7.wołacz (o!) wyżywienie
Liczba mnoga: WYŻYWIENIA
1.mianownik (kto? co?) wyżywienia
2.dopełniacz (kogo? czego?) wyżywień
3.celownik (komu? czemu?) wyżywieniom
4.biernik (kogo? co?) wyżywienia
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) wyżywieniami
6.miejscownik (o kim? o czym?) wyżywieniach
7.wołacz (o!) wyżywienia
Przykłady zastosowania:
1. Jaki rodzaj wyżywienia najbardziej by Państwu odpowiadał: wyżywienie pełne, czy wybrane posiłki?
2. Musimy się zastanowić jaki rodzaj wyżywienie wybrać podczas naszej wycieczki w Turcji. Jeżeli byśmy wyjeżdżali codziennie rano na zwiedzanie okolicznych miast, to prawdopodobnie wyżywienie pełne by nam się nie opłacało..
3. Jaka jest różnica w cenie tej wycieczki z wyżywieniem pełnym, all inclusive, a samymi śniadaniami?
4. Oferujemy pełną opcję wyżywienia dla każdego uczestnika wycieczki.
5. Jakie mieliście wyżywienie hotelowe na waszej wycieczce? All inclusive, chociaż muszę przyznać, że szału nie było, ale można było się najeść.
6. Następnym razem chyba musimy wykupić wycieczkę z mniejszą opcją wyżywienia. Teraz zapłaciliśmy za pełną opcję, a i tak większość posiłków zjadaliśmy na mieście. Po co w takim razie przepłacać?
7. Jedziemy na Mazury. Wynajęliśmy tam domek na weekend, tylko musimy najpierw musimy podjechać do sklepu i kupić coś do jedzenia, bo wybraliśmy opcję bez wyżywienia. Była tańsza i nie będziemy musieli wyrabiać się na posiłki, żeby nam nie przepadły.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!