Yin i yang
Yin i yang jest koncepcją, która pochodzi z antycznej filozofii chińskiej oraz metafizyki. Wyjaśnia ona funkcjonowanie świata. Zaadoptowana jest także przez współczesnych ezoteryków.
Wyrażenie yin yang można pisać zarówno ze spójnikiem „i”, jak i bez niego. Pierwszy człon nazwy jest nieodmienny.
Jak już wspomniałam, yin yang pochodzi z filozofii chińskiej, znanej już w starożytności. Współcześnie jest ona rozpowszechniana poprzez osoby wtajemniczone w magię. Yin yang jest częścią wielu rekwizytów, ozdób i biżuterii ezoterycznej, które mają za zadanie dodawać moc oraz pomagać w życiowych sytuacjach.
Na koncepcji yin yang z dawnych czasów wywodzą się popularne obecnie twierdzenia. Są to na przykład: dzień nie istnieje bez nocy, kłamstwo bez prawdy albo życie bez śmierci.
Yin i yang są wzajemne, bez jednego nie istniałoby drugie. Są one główną przyczyną zmian, które zachodzą, ale także tworzenia się wszystkich zjawisk na ziemi. To one odpowiedzialne są za powstanie pięciu głównych pierwiastków: wody, ognia, ziemi, drewna oraz metalu, a z nich powstają wszystkie inne rzeczy. W naturze kolorem najbardziej Yang jest czerwień, a Yin niebieski.
Yin i yang oddziałują na siebie, jednakże przy tym są przeciwne. Da się je odróżnić:
• Yin – w dosłownym znaczeniu jest to: „zacienione miejsce, północne zbocze, południowy brzeg rzeki, zachmurzenie, zacienienie.” Symbolizuje czerń, Księżyc. Oznacza chłód, zimę smutek, introwersję, bierność w działaniu. Symbolizowany przez żeński aspekt natury, odpowiada mu też noc i dusza po. Powiązany z wodą i drewnem. Wszystko co istotne ma związek z liczbami parzystymi.
• Yang – dosłownie rozumiane jest jako „nasłonecznione miejsce, południowe wzgórza, północny brzeg rzeki, światło słoneczne”. Reprezentuje biel i Słońce. Oznacza siłę, ciepło, radość, aktywność i ekstrawersję, lato. Symbolizuje męski aspekt natury. Powiązany z dniem, niebem, duszą hun, ogniem, ziemią oraz stalą. Związane z liczbami nieparzystymi.
Koncepcją Yin i Yang kieruje kilka podstawowych zasad:
1. Nie wykluczają się wzajemnie: wszystko ma swoje przeciwieństwo, jednakże nigdy nie jest ono całkowite, tylko i wyłącznie względne. Żadna rzecz we wszechświecie nie jest całkowicie yin ani yang. Każda z nich zawiera w sobie zarówno siebie, jak i swoje przeciwieństwo. Przykład: zima zmienia się w lato, a co się wzniosło musi opaść.
2. Są współzależne: jedno nie może istnieć bez drugiego. Przykład: dzień nie istnieje bez nocy, światło bez ciemności, a życie bez śmierci.
3. Można je podzielić: każdy aspekt można podzielić na mniejsze składowe. Przykład: temperaturę dzieli się na gorącą i zimną. Natomiast gorąco można podzielić na ciepło oraz upał, a zimno na chłód i mróz. Wszystko ma swój początek, więc na i koniec.
4. Wchłaniają i podtrzymują się wzajemnie: są w stanie równowagi, gdy jedno wzrasta, drugie maleje i na odwrót. Jednak mogą się nie równoważyć. Są cztery różne stany: nadmiar yin, nadmiar yang, niedostatek yin, niedostatek yang. Mimo to cały czas wzajemnie się uzupełniają. Nadmiar jednego wymusza niedomiar drugiego.
5. Mogą przekształcić się w siebie nawzajem: yin może zamienić się w yang i na odwrót, jednakże i to jest względne. Przykład: dzień zmienia się w noc, lecz z kosmosu istnieją one w tym samym czasie.
6. Część jednego znajduje się w drugim oraz drugiego w pierwszym: zarówno w yin, jak i yang znajdują się mniejsze koła:
• Przypominają one, że pierwiastek jednego znajduje się w drugim. Na przykład tak jak w ciemności zawsze znajdujemy odrobinę światła.
• Przypomina, że skrajności zmieniają się w swoje przeciwieństwo, jak i to, że yin oraz yang zależą od punktu widzenia obserwatora.
Noszenie takiego rekwizytu jak yin yang:
Pomogą osiągnąć stan wewnętrznej harmonii;
Integruje emocje i energię;
Wzmacnia oraz stymuluje organizm;
Chroni przed działaniem złych mocy.
Przykłady:
Według Kościoła Katolickiego koncepcja ta jest sprzeczna z filozofią chrześcijańską.
Yin i yang są współzależne i niewykluczaną się.
Yin i yang jest koncepcją, która pochodzi z antycznej filozofii chińskiej oraz metafizyki
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!