Za friko
Za friko – co to znaczy? Często spotykamy się z takim lub podobnym wyrażeniem, ale albo nie wiemy co oznacza, albo zastanawiamy się skąd to się wzięło. Poniżej jest wszystko wyjaśnione, a mianowicie: znaczenie, wyrazy bliskoznaczne (synonimy), odmiana przez przypadki i przykładowe zdania.
Znaczenie pojęcia za friko:
Pojęcie za friko, jak wiele wyrazów w języku polskim, wywodzi się z języka angielskiego. Tłumacząc za friko na język angielski pojawi nam się „too friko”. Jest tak, dlatego że za friko jest to spolszczone for free, co oznacza dosłownie za darmo. W Polsce często się mówi, że jest coś za free, a żeby brzmiało to bardziej po polsku, free zostało przerobione na friko. Poniżej znajduje się schemat, który pozwoli lepiej zrozumieć, jak spolszczone zostało for free, aby powstało za friko.
Wykres przemiany za friko:
for free -> za free -> za friko = za darmo
Za friko jest używane najczęściej przez dzieci, nastolatków i młodych dorosłych ze względu na to, że niedawno został ten zwrot wprowadzony do użytku.
Za friko tak jak większość słów ma swoje synonimy, pomimo że jest pochodzenia angielskiego. Wyrazy bliskoznaczne są wypisane poniżej.
Synonimy pojęcia za friko:
za free, za darmo, darmowe, bezpłatnie, bezpłatny, niepłatny, gratisowy, nieodpłatny, bonusowy, niezyskowny, niedający zysku,
Odmiana za friko przez przypadki nie istnieje, ponieważ nie jest możliwa ze względu na to, że jest to przysłówek, a przez przypadki odmieniają się rzeczowniki.
Pytania przypadków:
Mianownik (kto? co? ) –
Dopełniacz (kogo? czego? ) –
Celownik (komu? czemu? ) –
Biernik (kogo? co? ) –
Narzędnik (z kim? z czym? ) –
Miejscownik (o kim? o czym? ) –
Wołacz (o! ) –
Jak widać pytania przypadków dotyczą rzeczowników. Kto? co? – to właśnie są podstawowe pytania rzeczownika, a pytania pozostałych przypadków (oprócz wołacza) są odmianą pytań kto? co?. Za friko natomiast jest przysłówkiem, którego pytania brzmią: jak? gdzie? kiedy? i co jest bardzo ważne jest nieodmienny. Nieodmienne części mowy nie odmieniają się ani przez liczby, ani przez osoby, ani przez przypadki – po prostu są nieodmienne. Do takich części mowy należy przysłówek, czyli również za friko.
Mógłby ktoś powiedzieć: ” No dobrze, ale powiedz mi, jak to wykorzystać w zdaniu, skoro ma tylko jedną nieodmienną formę „, ale odpowiedź jest prosta – po prostu nie odmieniaj za friko. Oczywiście może się wydać to niezrozumiałe, jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do odmieniania wyrazów. Aby to wszystko łatwiej każdy mógł zrozumieć poniżej znajduje się dosyć krótki tekst, w którym użyte zostały za friko i jego wyrazy bliskoznaczne (synonimy).
Tekst z wykorzystaniem za friko i jego wyrazów bliskoznacznych (synonimów):
Gabrysia kiedyś w szkole usłyszała, jak jej brat opowiada kolegom i koleżankom o jego nowej grze komputerowej, którą dostał za friko – w gratisie przy kupowaniu nowej karty graficznej. Gabrysia chciała zapytać, o co mu chodzi, ale jej brat, który miał na imię Gabryś, szybko ją od siebie odgonił mówiąc, że on nie ma tak na imię i żeby tak na niego nie mówiła. Gabrysia chciała się dowiedzieć, co znaczy za friko i w gratisie od koleżanek, ale dziewczynki z klasy 1a nie znały znaczenia tego słowa, a nawet tylko Maja słyszała kiedykolwiek to słowo z ust starszej siostry. Po powrocie Gabrysia zapytała się swojej mamy Glorii o to wszystko i opowiedziała o zachowaniu Gabrysia. Mama wtedy zawołała – Gabriel, chodź tu – na co on odkrzyknął – Już idę i nie nazywaj mnie tak! – Gabriel długo wyjaśniał, że opowiadał w szkole, jak kupowali nową kartę graficzną do komputera i dostali w gratisie tę grę, ponieważ wydali ponad tysiąc złotych. Mama się go zapytała, co to znaczy za friko, na co on odpowiedział – Mamo. za friko to jest to samo co za darmo tylko w wersji młodzieżowej. Chłopiec zmieszał się natomiast, gdy mama mu powiedziała, że nie można się zachowywać w odniesieniu do siostry tak, jak w szkole, i że musi używać któregoś ze swoich dwóch imion, które dostał po swoim dziadku. Chłopiec powiedział – Mamo, ale ja używam swojego drugiego imienia – Gabrysia tym zaciekawiona zapytała – A jak ty masz na drugie imię niby, bo moje imię drugie jest okropne – chłopiec jej powiedział – Mam na imię Gilbert – Dziewczynka się zasmuciła, ponieważ na drugie imię miała Genowefa. Gabrysia następnego dnia w szkole opowiedziała koleżankom, że za friko znaczy za darmo. Dziewczynki z 1a były pod wrażeniem, że się tego dowiedziała i też chciały dostać coś za friko.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!