Zdrowie
Zdrowie jest jedną z najważniejszych ludzkich wartości. Od dobrego zdrowia, dobrego samopoczucia zależy jakość życia, poziom zadowolenia ludzi. Na dbałość o zdrowie powinno się zwracać uwagę już od najmłodszych lat. Edukację zdrowotną powinno się rozpoczynać jak najwcześniej, już wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Wykształcenie nawyku dbania o zdrowie w młodszym wieku będzie procentowało w dorosłym życiu.
Odmiana przez przypadki
M. zdrowie
D. zdrowia
C. zdrowiu
B. zdrowie
N. zdrowiem
Msc. zdrowiu
W. zdrowie
Synonimy: tężyzna fizyczna, sprawność, wydolność, krzepa, werwa
Antonimy: choroba, złe samopoczucie, dolegliwość, problem zdrowotny, dysfunkcja, brak formy, niedyspozycja
Zdrowie stanowi podstawową wartość, jest ono płaszczyzną prawidłowego rozwoju oraz podmiotowego bycia człowieka. Zdrowie doczekało się licznych definicji, mniej lub bardziej dokładnych, określających zdrowie w bardziej lub mniej dokładny sposób.
W psychologii zdrowie jest określane w różny sposób. Najczęściej jednak wiąże się ono z pojęciami bliskoznacznymi, jakimi są szczęście, dobrostan oraz jakość życia. Zdrowie przede wszystkim jest utożsamiane z pełnym dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym. Jest to stan, który pozwala jednostce na funkcjonowanie w określonym środowisku. Zdrowie to także proces przemieszczania się na kontinuum, gdzie początkiem drogi jest zdrowie, a końcem choroba. na przebieg procesu ma wpływ dostępność genetycznych i psychospołecznych zasobów odpornościowych. Na przebieg procesów zdrowotnych ma wpływ także kontekst społeczno – kulturowy.
Teorie na temat zdrowia są obecne w licznych dziedzinach, takich jak biologia, psychologia, socjologia. Pierwszą koncepcją zdrowia jest koncepcja historyczno – ewolucyjna. W kulturze europejskiej pierwszym, który uporządkował całokształt poglądów na zdrowie, był filozof Hipokrates. Zgodnie z jego poglądami, zdrowie i choroba są zależne od równowagi pomiędzy tym, co otacza człowieka a nim samym. Poglądy Hipokratesa były głoszone do momentu pojawienia się filozofii kartezjańskiej, z którą wiąże się koncepcja mechanistyczno – redukcjonistyczna. Zgodnie z nią, organizm człowieka można porównać do maszyny. Kartezjusz (wiem, że Kartezjusz był filozofem i wynika to z poprzedniego zdania) był przekonany, że ciało stanowi swego rodzaju maszynę, którą można pojmować w kategoriach układu oraz działania jego części. W modelu biomedycznym głównym sposobem interpretacji zdrowia jest orientacja patogenetyczna, zgodnie z którą zdrowie rozumie się jako brak choroby. Zdrowie stanowi zobiektywizowaną kategorię, która jest opisywana za pomocą kryteriów medycznych i rozumiana jako stan braku zakłóceń w funkcjonowaniu biologicznym organizmu; jest ono zdeterminowane wyposażeniem genetycznym oraz wrodzona struktura organizmu i skutecznością zabiegów leczniczych, które podejmuje służba zdrowia. Kolejną koncepcją zdrowia była koncepcja socjomedyczna. Zgodnie z nią, człowiek stanowi zespół elementów powiązanych względnie prostymi relacjami; wiedza o poszczególnych elementach i relacjach składa się na wiedzę o człowieku jako całości. Zdrowie rozumie się natomiast jako kategorię uniwersalną i jednoznaczną dla każdej osoby, która się nią posługuje, bez względu na wpływ i zmiany otoczenia.
Najnowszą koncepcją zdrowia jest koncepcja egzystencjalna.
Z dbałością o zdrowie wiąże się edukacja zdrowotna. Dzięki edukacji zdrowotnej możliwe jest lepsze poznanie i zrozumienie siebie, swojego otoczenia, włączenie z pozytywnymi i negatywnymi czynnikami, które mogą wpływać na zdrowie. Edukacja zdrowotna powinna się rozpoczynać już w przedszkolu i powinna trwać przez całe życie. Nigdy nie jest zbyt późno, żeby dbać o zdrowie.
Przykłady użycia:
Trzeba dbać o zdrowie w każdym wieku.
Edukacja zdrowotna zaczyna się już w przedszkolu.
Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne.
Kto nie dba o zdrowie, musi się liczyć z poważanymi konsekwencjami w przyszłości.
Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu.
Palenie papierosów szkodzi zdrowiu.
Wyzdrowiał po długiej chorobie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!