Zgaga
1. Zgaga – potocznie osoba dokuczliwa, która lubi się kłócić.Synonimy wyrazu zgaga to m.in.: ksantypa, piekielnica, wydra, kłótnica, awanturnica, krzykaczka, arogantka, furiatka, jędza, babsko, sekutnica, wiedźma, czarownica, baba jaga, żmija, złośnica, hetera, megiera, herod-baba, zołza.1. Zgaga – określenie na niesmak i frustrację.Synonimy wyrazu zgaga: absmak, niechęć, wstręt, odraza, obrzydzenie.1. Zgaga – uczucie pieczenia w klatce piersiowej, za mostkiem, może ono dochodzić do gardła.Zgaga spowodowana jest podrażnieniem błony śluzowej przełyku, co wynika z refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli cofania się do przełyku treści żołądkowej o odczynie kwasowym. Z kolei refluks jest najczęściej spowodowany nieprawidłowym kurczeniem się lub niewydolnością dolnego zwieracza przełyku. Zgaga może pojawić się także, jeżeli żołądek jest przepełniony, jemy zbyt pospiesznie lub popełniliśmy błąd dietetyczny. Możemy wyróżnić również kilka produktów, które mogą spowodować zgagę, są to np. pikantne, tłuste oraz ciężkostrawne potrawy, cytrusy, mięta, czekolada, alkohol i napoje gazowane. Aby zapobiec zgadze po spożyciu posiłku nie powinno się przyjmować pozycji leżącej oraz wykonywać intensywnej aktywności fizycznej, ponieważ sprzyja to cofaniu się treści żołądkowej. Zgaga często występuje u kobiet w ciąży, gdyż organizm produkuje wtedy dużo hormonów żeńskich, które powodują rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Poza tym powiększająca się macica uciska na żołądek i wypycha z niego treść żołądkową do przełyku.Objawami zgagi są: piekący ból w klatce piersiowej, w okolicach mostka, który może występować także w nadbrzuszu oraz kwaśne lub gorzkie odbijania.Zgadze można zapobiegać poprzez m.in.:- utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
– rzucenie palenia,
– jedzenie małych porcji,
– picie wody przed posiłkiem,
– unikanie jedzenia przed wysiłkiem fizycznym oraz snem,
– spanie na lewym boku,
– podniesienie wezgłowia łóżka o 10-15 cm,
– unikanie ciasnych ubrań,
– rezygnację z picia alkoholu,
– zaprzestanie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
– stosowanie dostępnych bez recepty leków na zgagę.
Jeśli jednak zgaga się pojawi w celu jej wyeliminowania warto:
– stosować zioła, takie jak rumianek, czy mięta,
– żuć bezcukrową gumę do żucia, kminek lub imbir,
– wypić szklankę mleka, kefiru lub maślanki, a także ciepłej wody z octem jabłkowym,
– pić soki z marchwi, rzodkwi, buraka, ogórka oraz kisiel z siemienia lnianego,
– zjeść łyżeczkę musztardy, czy prażone migdały.Jeśli zgaga pojawia się często lub nie ustępuje po zastosowaniu domowych sposobów należy udać się do lekarza. Nieleczona może prowadzić do choroby zwanej przełykiem Barretta, która dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Zazwyczaj w celu znalezienia przyczyny częstej zgagi stosuje się gastroskopię. Można wykonać także badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori lub prześwietlenie przewodu pokarmowego. Leczenie zgagi, kiedy mamy do czynienia z chorobą refluksową polega na przyjmowaniu leków obniżających produkcję kwasu solnego w żołądku. W przypadku wystąpienia powikłań, np. utrzymującego się zapalenia błony śluzowej przełyku konieczne może być leczenie chirurgiczne.Synonimy do wyrazu zgaga: nadkwasota, nadkwaśność.
Odmiana przez przypadki słowa zgagaLiczba pojedyncza: zgaga1. Mianownik (kto? co?): zgaga
2. Dopełniacz (kogo? czego?): zgagi
3. Celownik (komu? czemu?): zgadze
4. Biernik (kogo? co?): zgagę
5. Narzędnik (z kim? z czym?): zgagą
6. Miejscownik (o kim? o czym?): zgadze
7. Wołacz (o!): zgagoLiczba mnoga: zgagi1. Mianownik (kto? co?): zgagi
2. Dopełniacz (kogo? czego?): zgag
3. Celownik (komu? czemu?): zgagom
4. Biernik (kogo? co?): zgagi
5. Narzędnik (z kim? z czym?): zgagami
6. Miejscownik (o kim? o czym?): zgagach
7. Wołacz (o!): zgagiZdania z wykorzystaniem wyrazu zgaga1. Zgaga występująca sporadycznie nie jest powodem do zmartwień, ponieważ nie jest ona objawem choroby.
2. Osoby cierpiące na zaburzenia psychonerwicowe często zmagają się ze zgagą.
3. Czasami zgagę myli się z objawami niedokrwienia serca.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!