Motyw Ziemi Obiecanej pochodzi z Biblii, teren ten uważano za dziedzictwo, jest to miejsce, do którego Mojżesz prowadził Izraelitów przez Morze Czerwone. Obejmuje on ziemie palestyńskie. Ziemia obiecana jest miejscem gwarantowanego szczęścia, bezpieczeństwa oraz bogactwa. Kraina mlekiem i miodem płynąca.
Synonimem ziemi obiecanej będzie Arkadia, kraina marzeń, kraina wiecznej szczęśliwości, kraina dobrobytu, kraj mlekiem i miodem płynący, eldorado, mekka, raj na ziemi, Kanaan
ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI:
Ziemia obiecana w mianowniku,
ziemię obiecaną w dopełniaczu,
ziemi obiecanej w celowniku,
ziemię obiecaną w bierniku,
z ziemią obiecaną w narzędniku,
o ziemi obiecanej w miejscowniku,
ziemio obiecana w wołaczu.
Ziemię obiecaną każdy wyobraża sobie w inny sposób. Ziemią obiecaną dla osoby ubogiej może być luksusowy dom, coś co go uszczęśliwi. O ziemi obiecanej może powiedzieć tylko tyle, że jest to miejsce, w którym ból, łzy, niedostatek i cierpienie nie istnieje.
Motyw takiej Arkadii jest wszechobecny w kulturze, mamy teksty biblijne, ale także literaturę np. „Ziemia obiecana” – powieść Władysława Reymonta, „Ziemia obiecana” – autobiografia Baracka Obamy, w filmach – „Ziemia obiecana” film na podstawie powieści W.Reymonta o tym samym tytule, film animowany „Droga do El Dorado”, a nawet „Zambezia”. Motyw ziemi obiecanej również został wykorzystany w muzyce, przykładem tego jest piosenka „Eldorado” – Deemz X Bedoes X PlanBe.
Myślę, że warto zadać sobie pytanie, czym dla nas jest taka kraina szczęśliwości. Porzućmy na chwilę podawanie definicji i przytaczanie wyrazów bliskoznacznych, zapytajmy samych siebie.
Ciekawym spojrzeniem na krainę szczęścia jest spojrzenie „Eldorado”. Raper mówi nam, że dla niego prawdziwym eldorado jest bliskość ze swoją partnerką „ta mała działa na mnie jak lek”. Rozumiem te słowa w taki sposób, że ukochana mężczyzny działa na niego kojąco. Wspomina, że kobieta jest w nim zakochana i nawet woli ubierać bluzki z logo jego labela, niż sweter, kardigan. Proponuje, aby wybudowali własne Eldorado.
Kolejne, ju
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
ż inne El Dorado pojawia się w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, jest to Soplicowo. Przyroda Soplicowa przypomina tą, którą ja osobiście wyobrażam sobie w takiej krainie szczęścia, romantyczna wizja natury, jeziora, które kojarzą mi się z parą kochanków, a przed oczami mam już „Świteziankę”, bogata i wonna roślinność oraz gromada zwierząt wokół. Przyroda zdaje się współgrać z bieżącymi sytuacjami, które aktualnie mają miejsce, prawie jak w bajce lub jakiejś baśni o sterujących pogodą wiedźmach. Posiłki składają się z tradycyjnych polskich dań, interpretuję to jako podkreślenie ideału tego miejsca, nawet pożywienie jest perfekcyjne.
Wspaniałą Arkadię można podziwiać na obrazie „Krajobraz Arkadii” Jana Fransa van Bloemena. W centrum obrazu widzimy dwie spokojnie gawędzące osoby, a trochę za nimi widnieje potężny zamek, co można rozumieć, że Arkadia choć piękną, co świadczy wybijającą się roślinność, to także silna i bogata. Spostrzegawcze oko zauważy spacerujących ludzi, a także mężczyznę, który oddał się odpoczynkowi przy krzewach. Obraz emanuje spokojem, o dziwo mam wrażenie, że gdy spoglądam na to dzieło słyszę tylko szum drzew oraz ciszę…
Dla mnie ziemia obiecana nie jest miejscem, gdzie zamiast wody w rzekach płynie złoto, a zamiast gradu spadają na ziemię diamenty. Kanaan według mnie nie jest aleją wyposażaną w coraz wspanialsze domy, przy których stoją luksusowe samochody tak wspaniałe, że zabolała mnie głowa na samą myśl. W mojej Arkadii domy stoją, ale nie po to, by się nimi szczycić, lecz po to, aby schronić się przed zimnem i deszczem. Moja Arkadia to kraina pokoju, w mojej ziemi obiecanej na próżno szukać terminu „wojna”, to prawdziwy kraj szacunku i miłości. Sąsiedzi nie kłócą się o to, który z nich kupił sobie lepsze grabie, a panie przechodzące na ulicy nie zazdroszczą sobie pantofli i nie plują jadem. Pieniądze nie dzielą ludzi, żadne dobra materialne w takiej krainie nie mają na tyle mocy, by skłócać serca. Ludzie nie biegną do pracy potykając się o własnego psa, a starcy nie są samotni. W moim El Dorado panuje miłość, to sprawia, że nikt nie odczuwa cierpienia, a samotność nie zbiera żniwa.
Dodaj komentarz jako pierwszy!