Zmiennocieplność dotyczy zwierząt, których temperatura ciała jest w stanie ulec zmianie. Zależy ona od temperatury otoczenia, a także zewnętrznych źródeł ciepła.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) zmiennocieplność
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) zmiennocieplności
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) zmiennocieplności
Biernik (Kogo? Co? Widzę) zmiennocieplność
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze zmiennocieplnością
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o zmiennocieplności
Wołacz (O!… witaj!) zmiennocieplności
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) zmiennocieplności
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) zmiennocieplności
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) zmiennocieplnościom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) zmiennocieplności
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze zmiennocieplnościami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o zmiennocieplnościach
Wołacz (O!… witajcie!) zmiennocieplności
Jedynym synonimem zmiennocieplności jest wyraz: poikiloterma.
Zmiennocieplność jest zmianą ciepłotą ciała w zależności od temperatury otoczenia, która występuje u zwierząt, nieposiadających efektywnych mechanizmów regulacji termicznej (termoregulacji). Do zwierząt zmiennocieplnych należą: bezkręgowce, płazy, ryby oraz gady. Zwierzęta te charakteryzują się zróżnicowaną intensywnością przemian metabolicznych. Zużywają o wiele mniej energii na utrzymanie wysokiego tempa metabolizmu w porównaniu ze zwierzętami stałocieplnymi – ptakami i ssakami. Niektóre ze zwierząt zmiennocieplnych są w stanie regulować temperaturę ciała za pomocą różnych mechanizmów fizjologicznych albo behawioralnych.
Termoregulacja, regulacja termiczna, to proces, który umożliwia utrzymanie właściwego zakresu temperatury ciała u zwierząt, niezależnie od warunków zewnętrznych. Termoregulacja polega na utrzymaniu stanu równowagi pomiędzy ilością ciepła wytworzonego w wyniku przemian metabolicznych, które zachodzą w organizmie, a ilością ciepła pobranego przez organizm środowiska.
Ciepło, które wykorzystywane jest do termoregulacji pochodzi między innymi z przemian metabolicznych lub ze �
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
środowiska zewnętrznego (podstawowe źródło klasyfikacji zwierząt na endotermiczne i ektotermiczne). Zwierzęta endotermiczne takie jak ptaki, ssaki, wykazują zdolności do metabolicznej produkcji ciepła, by utrzymać ciepłotę ciała niezależnie od zmiennych warunków otoczenia. Bezkręgowce, ryby, gady oraz płazy zaliczające się do zwierząt ektotermicznych uzyskują to ciepło z zewnętrznych źródeł.
Zmiennocieplność u zwierząt zależy od warunków termicznych środowiska zewnętrznego. Charakteryzują się one zróżnicowaną intensywnością przemian metabolicznych, ich przebieg zależy od temperatury panującej w bliskim otoczeniu. Tempo metabolizmu tych zwierząt jest niższe od będących w tym samym otoczeniu zwierząt stałocieplnych, które do utrzymania ciepła wymagają więcej nakładów energetycznych. Niższe tempo metabolizmu jest równoznaczne ze zmniejszeniem zapotrzebowania kalorycznego. Zwierzęta zmiennocieplne są w stanie funkcjonować pobierając nieduże ilości pokarmu.
Energia, która powstaje w wyniku procesów przemiany materii, wykorzystywana jest do podtrzymywania aktywności życiowej tych zwierząt.
Zwierzęta zmiennocieplne nie posiadają efektywnych mechanizmów regulacji termicznej termoregulacyjnych, które umożliwiają wymianę ciepła ze środowiskiem zewnętrznym. Przez to ich ciepłota ciała jest zbliżona do temperatury otoczenia.
Zwierzęta zmiennocieplne posiadają zdolność regulacji temperatury także za pośrednictwem swoich mechanizmów behawioralnych. Obejmują one charakterystyczne zachowania takie jak: wygrzewanie się w słońcu, przebywanie w miejscach zacienionych, ukrywanie się w norach podziemnych, szczelinach skalnych, prowadzenie życia nocnego na pustynnych terenach.
Przykłady:
Zmiennocieplność dotyczy zwierząt, których temperatura ciała jest w stanie ulec zmianie, zależy ona od temperatury otoczenia, a także zewnętrznych źródeł ciepła.
Zwierzęta zmiennocieplne posiadają zdolność regulacji temperatury także za pośrednictwem swoich mechanizmów behawioralnych, są to na przykład wygrzewanie się na słońcu.
Energia, która powstaje w wyniku procesów przemiany materii, wykorzystywana jest do podtrzymywania aktywności życiowej tych zwierząt.
Dodaj komentarz jako pierwszy!