Zwierzę — istota znajdująca się w obrębie królestwa zwierząt. Zwierzęta są najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem, a jego największą część stanowią bezkręgowce, czyli istoty pozbawione szkieletu wewnętrznego.
Jakie są synonimy do słowa „zwierzę”? Mianowicie pasują: istota, zwierzak, zwierzaczek, stworzenie, zwierzątko, a w przypadku zwierząt domowych- pupil.
Przyszedł czas na odmianę przez przypadki:
– mianownik — zwierzę
– dopełniacz — zwierzęcia
– celownik — zwierzęciu
– biernik — zwierzęcia
– narzędnik — ze zwierzęciem
– miejscownik — o zwierzęciu
– wołacz — zwierzę
1. Egzotyczne zwierzęta można podziwiać w ogrodzie zoologicznym.
2. Nietoperz do jedyny latający ssak, choć ze zwierzaków, to głównie ptaki są z tego znane.
3. Zwierzątka to gruba cudzożywnych organizmów wielokomórkowych.
Co ciekawe, pochodzenie zwierząt nie jest znane i znany też nie jest proces przekształcenia protistów na organizmy tkankowe, może wzięły w tym udział też gąbki. Można jednak dowiedzieć się, że całe królestwo zwierząt ma wspólnego przodka, czyli pierwotniaka. Jedynymi zwierzętami beztkankowymi w tym królestwie są gąbki, których ciała przypominają nierówne woreczki z maleńkim otworkiem na szczycie. Gąbki rozmnażają się za pomocą pączkowania. Ściana ciała gąbki składa się z dwóch warstw komórkowych, czyli warstwy dermalnej oraz choanodermy, między którymi brakuje tkanki, ale znajduje się substancja o nazwie mezoglea.
Gatunki zwierząt, które człowiek może spotkać, zależą od terenu, dlatego w lesie, nad morzem lub w górach zaobserwujemy odmienne gatunki. W lesie występuje cały szereg gatunków typowych właśnie dla terenów leśnych, w tym lisy, zgrabne sarenki, ale również budzące strach wilki i dziki. Jednym z najbardziej majestatycznych istot, znajdziemy łosia, który stanowi największy gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. Łoś ma słaby wzrok, porusza się wyjątkowo wolno i zachowuje się niezdarnie. Przechodząc przez jezdnie sprawia wrażenie, że jedzie na łyżwach, ponieważ ma tendencję do ślizgania się. Nie zdarza mu się galopować. Nad morzem zaś, według mnie, największe wrażenie robi foka, mimo że nieczęsto spotykana. Fokę pospolitą ciężko pomylić z innym gatunkiem, a w Polsce objęto ją ścisłą ochroną gatunkową. Fokę cechuje słaby węch, lecz cieszy się za to doskonałym słuchem oraz genialnym wzrokiem.
Myślę, że warto wspomnieć, które zw
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
ierzęta wyginęły w wyniku działalności człowieka. Przez człowieka pożegnaliśmy tygrysa jawajskiego, zniknął w okolicy 1980 roku. Do wyginięcia doprowadziły polowania na tego tygrysa i zaludnianie terenów, na których się pojawiały. Następnym wymarłym stworzeniem jest zebra kwagga, która zniknęła w okolicy 1883 roku, ponieważ wtedy zabito ostatniego przedstawiciela. Na zebrę zawzięcie polowali holenderscy osadnicy i obywatele Republiki Południowej Afryki, cenili sobie jej skórę oraz mięso. Inne zaś transportowano do ogrodów zoologicznych. Inna wyginięta istota, to wilkowór tasmański, ponieważ niedouczeni w dziedzinie znajomości zwierząt Europejczycy uznali go za szkodnika i rozpoczęli akcję tępienia go ze swoich terenów. Naukowcy obecnie pracują nad możliwością klonowania wilkowora. Najpopularniejszym gatunkiem, który zniknął jest ptak dront dodo, który stał się symbolem wymierania. Ptak ten zachowywał się odważnie w stosunku do ludzi, więc i oni nie bali się wielkiego ptaszyska. Świnie transportowane na wyspę, na której żyły, konsekwentnie niszczyły gniazda zwierzęcia, a ludzie zabijali ze względu na (rzekomo) smakowite mięso, w szczególności ludziom smakowały piersi stworka i żołądek, z którego uczyniono ulubiony przysmak.
Mity, legendy, baśnie i pomówienia stworzyły własną sieć zwierzaków. Do dziś dziewczyny wierzą, że mogą spotkać jednorożca, czyli mitycznego konia z rogiem. Strabon, grecki geograf i pasjonat podróży, wypowiadał się o jednorożcu, jako prawdziwej, realnej istocie, a nie jak o micie. Podobny do jednorożca miał być pegaz, czyli konik, ale bez rogu, lecz za to ze wspaniałymi skrzydłami. Pegaz zrodził się z piany morskiej i krwi Meduzy. Do dziś jednak fascynuje inna istota, mianowicie wielka stopa, którą ludzie mają spotykać do dziś. Jest to muskularna bestia z wielkimi stopami i owłosionym ciałem. Wśród zwierząt mitycznych, swoje miejsce znajduje utopiec, czyli stworek z naszego podwórka, ponieważ pochodzi z wierzeń słowian. Utopiec powstał z dusz topielców, zachęcały spacerowiczów krążących wokół jeziora do gry w zagadki, ale gdy oni starali się oszukiwać potwora, ten nie wahał się przed porwaniem ich pod wodę i utopieniem.
Dziś wiele osób decyduje się na adopcje pupila, przez co alergia na zwierzęta staje się coraz powszechniejsza. Dobrze wiedzieć, że alergia najczęściej objawia się świszczącym oddechem, katarem z przezroczystą wydzieliną, kaszlem oraz natarczywym kichaniem. U niektórych alergików można zaobserwować zaczerwienione oczy i czerwowane ślady na skórze.
Dodaj komentarz jako pierwszy!