Życie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Życie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Słowo ŻYCIE ma wiele synonimów w zależności od kontekstu, zamiennie można użyć takich wyrazów jak: byt, doczesna wędrówka, egzystencja, wegetacja, żywot, przemijanie, wigor, wydolność, ocalenie, działanie, nietrwałość, koleje losu, istnienie.
Wiele razy używamy tego słowa w różnych znaczeniach, np.:- w odniesieniu do czyjegoś istnienia,
– w kontekście związanym z życia na planecie Ziemia,
– w kontekście wegetatywnym, np. (wegetacja, trwanie),
– życie w kontekście ocalenia, np. egzystencja, dożywalność, ocalenie od śmierci, np. mówi się: uratowałeś mi życie,
– w kontekście wykonywania pewnej czynności, np. życie codzienne, praca.
Jeżeli chodzi o odmianę przez przypadki słowo ŻYCIE odmienia się następująco: (l. pojedyncza i mnoga)
– Mianownik – życie, życia
– Dopełniacz – życia, żyć
– Celownik- życiu, życiom
– Biernik – życie, życia
– Narzędnik- życiem, życiami
– Miejscownik – życiu, życiach
– Wołacz- życie, życia
Życie to termin niezwykle trudny do zdefiniowania i zanalizowania pod każdym kątem. Najprościej spojrzeć na ten termin z biologicznego punktu widzenia, jednak należy pamiętać, że każdy aspekt życia nie da się opisać za pomocą tylko jednej definicji. Z biologicznego punktu widzenia biorąc pod uwagę życie organizmów na Ziemi można zdefiniować ten termin w następujący sposób: „określenie stanu materii (organizmu) trwającego od pojawienia się organizmu, aż do zakończenia jego bytu osobnicznego, w większości kończącego się śmiercią. „Z szerszego punktu widzenia, życie jest procesem, który miał swój początek, około 3,8 miliarda lat temu, kiedy na Ziemi pojawiła się jedna forma i kolejno wszystkie istniejące w przeszłości oraz obecnie żyjące organizmy wraz z wszelkimi relacjami, które pomiędzy nimi zachodzą i ich wpływem na środowisko naturalne.
Problem interpretowania życia towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Odkąd pierwsi ludzie zaczęli zastanawiać się nad sensem swojego istnienia. Temat ten został poruszany przez wierzących, filozofów, a także naukowców. Fenomen życia również dotyczy nas ludzkości, ponieważ jesteśmy żywymi organizmami, którzy szukają ciągle swojego miejsca na Ziemi, ponieważ mamy świadomość swojego istnienia. Biolodzy zwrócili uwagę na różne fakty, które pozwoliły sprecyzować definicje życia. Faktem jest, że żywe organizmy z reguły mają zdolność do odżywiania się, przemiany materii, oddychania, odbieranie bodźców zewnętrznych, odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, wzrostu, rozmnażania się i wiele innych cech. Mogą także spełniać też złożone układy mechaniczne, więc często biolodzy definiują życie jako proces metaboliczny. zgodnie z taką definicją to „układ żywy to system wydzielony przestrzennie posiadający zdolność utrzymania przez określony czas swojej struktury, ciągle wymieniający swoje składniki z otoczeniem” pogłębieniem tej definicji jest „układ żywy, to system termodynamicznie otwarty, w którym stały dopływ energii z zewnątrz pozwala

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!