🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Mówić – synonim

Synonimami słowa „mówić” są:
– w kontekście informowania kogoś o czymś, przekazywania słów: informować, anonsować, ogłaszać coś, obwieszczać, orzekać, oświadczać, ogłaszać wszem wobec, podawać do publicznej wiadomości, przekazywać informację, zapowiadać, powiadamiać, zawiadamiać, zwiastować, meldować.

– w odniesieniu do mówienia bez sensu: bajerować, bełkotać, nawijać, nudzić, snuć wątek, smęcić, trzaskać dziobem, wyplatać, trzeszczeć, trzepać językiem, rozmawiać, pytlować ozorem, rozprawiać, szczebiotać, trajkotać, pleść bez ładu i składu, przemawiać, młócić słomę, monologować, mleć jęzorem, ględzić, klepać trzy po trzy, lać wodę, chlapać językiem, bić pianę, bredzić, chrzanić, gadać, chlapać ozorem, ciągnąć, gęgać, gwarzyć, klekotać, terkotać.

– odnośnie do rozwodzenia się nad jakąś kwestią: ciągnąć, marudzić, dywagować, międlić, pleść, produkować się, przynudzać, rozprawiać, smęcić, truć, gardłować, bajać, mówić co ślina na język przyniesie.

– w kontekście mówienia nieprawdy: gadać, chrzanić, opowiadać farmazony, wciskać kit, opowiadać koszałki-opałki, oszczędnie gospodarować prawdą, mówić głodne kawałki, kręcić, mendzić, bajdurzyć, bzdurzyć, bajerować, opowiadać bajki, wymyślać.

– w kontekście przeprowadzania rozmowy, dyskusji: dialogować, dyskutować, gadać, rajcować, rozmawiać, wymieniać myśli, podgadywać, konwersować, gawędzić, debatować.

– w odniesieniu do mówienia czegoś: informować, ogłaszać, komunikować, oświadczać, stać na jakimś stanowisku, wyrażać opinię, utrzymywać, gadać, produkować się, rzucać słowa, wysławiać się, zabierać głos, wskazywać.

– potocznie o mówieniu dużo: pytlować, szczebiotać, trajkotać, ględzić, paplać, obracać językiem bzdurzyć, pleść.

– w odniesieniu do rozwodzenia się na jakiś temat: rozprawiać, wyjęzyczać się, wyrażać się, występować, odzywać się, zabierać głos.

Przykładowe zdania z wykorzystaniem synonimów słowa „mówić”:
1. Zabrał głos w tej sprawie dopiero po kilku tygodniach.

2. Nudził na zebraniu już ponad godzinę, nic więc dziwnego, że większość osób albo pisała coś na telefonie, albo opierała się łokciami o blat i przysypiała.

3. Snuł ten wątek przez pół godziny, nie mogąc przejść do kolejnego, a mnie bardzo już to męczyło i miałam ochotę opuścić salę.

4. Marudził i marudził, chociaż wiedział, że jego mama i tak się nie zgodzi.

5. Jarek próbował ją bajerować, ale muszę przyznać, że nie szło mu to za dobrze.

6. Dyskutowali w grupie na ważne tematy i tak bardzo wciągnęli się w wymianę argumentów, że nim się obejrzeli, minęły już całe zajęcia.

7. Anna rozprawiała cały czas o tamtym zajściu, choć ja miałem już ochotę o tym wszystkim zapomnieć.

8. Dyrektorka mojej szkoły ogłosiła, że jutro po apelu zwolni młodzież z zajęć.

9. Kacper powiadomił szefa o awarii, ale ten zbagatelizował całkowicie temat i uznał, że to na pewno nic poważnego.

10. Przestań tak bełkotać, bo dosłownie nic nie rozumiem.

11. Gdy w końcu zabrał głos, wszyscy byli już zniecierpliwieni i nie mieli wcale ochoty go słuchać, więc szybko zakończył pogadankę i pożegnał zgromadzonych.

12. Przecież on jej ewidentnie wciska kit, ja nie wiem, czy ona naprawdę myśli, że ten człowiek jest według niej uczciwy?

13.  Rozmawiali ze sobą kilka długich godzin i okazało się, że łączy ich wiele wspólnego.

14. Nie wyrażaj się w taki sposób – to bardzo niegrzeczne!

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!