Odpowiedni – synonim
Synonimami słowa „odpowiedni” są:
– w odniesieniu do czegoś sensownego: fortunny, logiczny, celny, racjonalny, rozumny, rzeczowy, trafny, usprawiedliwiony, uzasadniony, trafiony, udany, właściwy, zręczny, poprawny, przemyślany, sensowny, słuszny, zasadny.
– w kontekście czegoś zrozumiałego dla innych: racjonalny, rozsądny, usprawiedliwiony, uzasadniony, zasłużony, trafiony, celny, dojrzały, logiczny, należyty, prawidłowy, poprawny, przemyślany, właściwy.
– w odniesieniu do czegoś, co jest prawidłowe: bez zarzutu, bezbłędny, celny, adekwatny, poprawny, słuszny, stosowny, właściwy, rzetelny, nienaganny, optymalny, nieomylny, regulaminowy, bezusterkowy, należyty.
– w odniesieniu do czegoś, co się komuś podoba: fajny, dobry, fajowy, korzystny, niczego sobie, właściwy, zacny, porządny, przyzwoity, niezgorszy, super, niebrzydki, może być.
– w kontekście dobrze wykonanej pracy: bez zarzutu, fachowy, profesjonalny, optymalny, rzetelny, składny, adekwatny, umiejętny, stosowny, właściwy, nienaganny, należyty, kompetentny.
– w kontekście określenia należytości czegoś: akuratny, godziwy, nadający się, słuszny, należyty, poprawny, trafny, w sam raz, właściwy, zgodny, kongruentny.
– w odniesieniu do trafności, dopasowania czegoś: jak ulał, należyty, adekwatny, pasujący, akuratny, trafny, stosowny, w sam raz, zdatny, właściwy.
– w kontekście czegoś zgodnego z regulaminem: poprawny, przepisowy, właściwy, standardowy, stosowny, statutowy.
– w kontekście poważnego charakteru uroczystości: dumny, należyty, poważny, stosowny, uroczysty.
Przykładowe zdania z wykorzystaniem synonimów słowa „odpowiedni”:
1. Ten kombinezon pasuje jak ulał, więc chyba go kupię.
2. Uczeń podał trafny argument, zatem nie widzę sensu w odrzucaniu jego pracy.3. To logiczne wytłumaczenie, którego warto użyć, żeby wyjaśnić, co tak naprawdę miało tam miejsce.
4. Słuszny argument Marku, zastanowię się zatem jeszcze raz przed dokonaniem zakupu tego tostera. 5. Jego celne słowa dały mi do myślenia – muszę przyznać, że on naprawdę świetnie to opisał.
6. Było to adekwatne rozwiązanie do tej sytuacji – szef zgodził się z tym, że to tak naprawdę jedyna dobra opcja w obecnej trudnej sytuacji.
7. Podczas zebrania zarządu jeden z zastępców dyrektora przedstawił poprawne sprawozdanie z ostatniego kwartału, w którym jasno zawarte były druzgocące dla nas dane.
8. Należnym wyjściem z tej sytuacji byłoby po prostu przeproszenie fanów.
9. Jej sensowna argumentacja skłoniła mnie do spojrzenia na problem w zupełnie odmienny sposób.
10. Profesjonalny poziom wykonania tej naprawy sprawił, że postanowiłam napisać pozytywny komentarz na stronie firmy, której zleciłam tę właśnie pracę.
11. To fachowy pracownik, polecam go z całego serca, bo zna się na rzeczy i nigdy nie popełnia błędów.
12. Przemyślany sposób argumentowania przez Maćka jego racji skłonił jego mamę do zgody na wyjazd.
13. Bezbłędny esej Moniki to przykład, jak należy pisać tego typu prace.
14. Każdego jutro obowiązywał będzie stosowny do sytuacji ubiór – uczniowie powinni założyć białe koszule oraz czarne lub granatowe spodnie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!