🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Podobny – synonim

W tym wypracowaniu opowiem o pewnym słowie i jego synonimach. Jak się okazuje, często są one nam potrzebne do utworzenia pracy pisemnej, wygłoszenia czy nawet do zwykłego dialogu. Warto wiedzieć, czym możemy zastąpić dane słowo- powiększysz wtedy swoją wiedzę, twoje wypowiedzi nabiorą większej estetyki i, jeśli jesteś w szkole, z pewnością nauczyciele docenią twoje starania i słownictwo.
Czym właściwie jest określenie podobny? Podczas porównywania kilku rzeczy, zwierząt, roślin można stwierdzić, że w jakiś sposób dzielą się pewnymi cechami. Długopis i ołówek mają ten sam kształt, sikorka i wróbel są podobnie zbudowane, a kwiat stokrotki i rumianku jest prawie identyczny. Można by wymyślić wiele przykładów, jednak teraz przejdę do głównego tematu wypracowania- czym jest synonim i jakie możemy wyróżnić do słowa „podobny”?
→Synonimy, czyli wyrazy bliskoznaczne
Samo słowo wywodzi się z języka greckiego, w którym oznacza współistnienie. Często potrzebujemy ich do wypowiedzi czy różnych form pisemnych. Powtarzanie jednego słowa w kółko nie brzmi i nie wygląda dobrze. I tutaj z pomocą przychodzą synonimy, czyli słowa, które zastępują dany wyraz i znaczą zazwyczaj to samo, mogą być stosowane przemiennie. Za przykład posłużę się słowem „błąd”. Jego synonimem może być „niepoprawność” czy „pomyłka”. Z pewnością przykładów jest więcej, często synonimami jest bogaty zasób słów.
→bałagan→ nieporządek, brud, chaos, bajzel
→szczęście→ radość, euforia, uczucie, emocja
→kołdra→ pierzyna, kołderka, puch, pierzynka
→książka→ księga, utwór, dzieło, opowieść,
→zabawa→ figle, uroczystość, rozrywka, atrakcja
→ból→ cierpienie, udręka, katorga, strapienie
→koszulka→ T-shirt, koszula, bluzka, ubranie
→biurko→ stół, stoliczek, mebel, miejsce do pracy
→spokój→ opanowanie, zrelaksowanie, beztroska, relaksacja
→informacja→ ciekawostka, ogłoszenie, zawiadomienie, wiadomość
→Synonimy do słowa „podobny”
Tymi najczęściej używanymi są słowa „identyczny”, „bliźniaczy”, „jednoznaczny”, „porównywalny”, „synonimiczny”, „przypominający coś”, „taki sam” „równoznaczny”, „zgodny”, „bliski”, „tożsamy”, „przybliżony”, „zbliżony” czy „jednakowy”.
np.
– Do naszej klasy niedawno dołączyły bliźniaczki, Ania i Hania. Są do siebie bardzo . Przez ich prawie wygląd ciężko nam się je odróżnia. Ubierają się w ciuchy i mają kolor włosów.
– Pisma moje i mojej koleżanki są niezwykle . Przez naszą niemalże ̨ notatkę, którą nauczyciel polecił przepisać w domu wszyscy pomyśleli, że któraś z nas odrobiła dwie prace domowe.
– Ostatnio do naszego karmnika przyleciało dużo sikorek. Były tak , że nie udało mi się ich policzyć. Ciągle się przemieszczały, a umaszczenie sprawiło, że bardzo mi się myliły.
– Idąc przez las zauważyłam sarny. Były do siebie , można by powiedzieć, że . Gdy tylko mnie zauważyły, spłoszyły się i uciekły. Zdążyłam zrobić im zdjęcie, wyglądają na nim dosłownie .
– Ja i moja koleżanka jesteśmy do siebie bardzo , z wyjątkiem koloru włosów. Często chodzimy razem do galerii handlowej, a potem do szkoły zakładamy ciuchy.
– Te teorie są naprawdę . Mają ̇ znaczenie i uważam, że obie są słuszne- choć delikatnie się różnią.
– Wczoraj zaginęły mi 3 szczeniaczki i najprawdopodobniej uciekły. Wszystkie są czarne i do siebie . Kiedy tylko je spotkasz, daj mi znać- może uda Ci się spotkać takie zwierzaki.
– Te modele telefonów są niezwykle – oba spełniają moje wymagania, a przez ich wygląd i funkcje nie wiem, na którego się zdecydować.
Podsumowując, synonim to inaczej wyraz bliskoznaczny pochodzący z języka greckiego jako „współistnienie”, który możemy używać naprzemiennie z drugim słowem o tym samym znaczeniu. Wyrazy, które są często spotykanymi synonimami do wyrazu „podobny” to „identyczny”, „jednoznaczny” lub „jednakowy”.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!