Potrzeby – synonim

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Potrzeby – synonim, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Potrzeba- czym jest, jakie są synonimy tego wyrazu i czy odmienia się przez przypadki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Potrzeba w najogólniejszym zakresie jest brakiem czegoś, który odczuwa człowiek i skłania go to do podejmowania różnego rodzaju działań, które mają na celu zaspokoić ten brak. Potrzeba jest również niezaspokojeniem czegoś w życiu człowieka (lub w danym jego momencie). Mówiąc o potrzebie mamy najczęściej na myśli, iż w chwili obecnej musimy obejść się bez czegoś, co jest nam niezbędne do wykonania danej czynności, do naszego psychicznego zaspokojenia. Co ciekawe człowiek nigdy nie będzie w pełni zaspokojony, tj. zaspokojenie jednej potrzeby będzie skutkowało pojawianiem się kolejnej równie ważnej co poprzednia. Można to porównać do pewnego rodzaju cyklu zapoczątkowanego pierwszą potrzebą. Gdy się ona pojawi poszukujemy sposobów na jej zaspokojenie, następnie wybieramy jakiś sposób, aby ją zaspokoić. Gdy ten brak zostanie wyrównany następnie oceniamy stopień jego zaspokojenia. A następnie poszukujemy kolejnej potrzeby do zaspokojenia. I tak dalej ciągle ten cykl zaspokajania potrzeb trwa.
W XX wieku rozpoczęto zastanawiać się nad sklasyfikowaniem potrzeb człowieka. Najbardziej znanym obecnie systemem podziału potrzeb jest piramida Maslowa, która została przez niego opublikowana w roku 1954. Wyróżnił on pięć podstawowych grup potrzeb od tych najważniejszych, bez których człowiek nie może się obejść, aż do takich, które nie każdemu są niezbędne do życia i bez nich spokojnie może przetrwać. Na dole piramidy potrzeb Maslowa są potrzeby fizjologiczne. Są to potrzeby, bez których nie da się żyć, takie jak na przykład pożywienie, sen, czy potrzeby natury fizjologicznej człowieka. Trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez możliwości odżywiania się, czy wypoczynku, dlatego one są uznane za najważniejsze przez tego wybitnego ekonomistę. Kolejną grupą potrzeb są potrzeby bezpieczeństwa. Uznając, iż mamy co jeść i gdzie wypocząć i ogólnie zaspokoić te najpotrzebniejsze potrzeby z pierwszej grupy zaczynamy zastanawiać się, czy mamy gdzie mieszkać i czy jesteśmy bezpieczni. Bez tego zaczynamy się ciągle zastanawiać: „a jeżeli coś mi się stanie? Co wtedy?”. Jeżeli potrzeby bezpieczeństwa nie są zaspokojone mogą one zdominować nasze myślenie i życie, dlatego bę

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!