Potrzeby – synonim
Potrzeba- czym jest, jakie są synonimy tego wyrazu i czy odmienia się przez przypadki? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Potrzeba w najogólniejszym zakresie jest brakiem czegoś, który odczuwa człowiek i skłania go to do podejmowania różnego rodzaju działań, które mają na celu zaspokoić ten brak. Potrzeba jest również niezaspokojeniem czegoś w życiu człowieka (lub w danym jego momencie). Mówiąc o potrzebie mamy najczęściej na myśli, iż w chwili obecnej musimy obejść się bez czegoś, co jest nam niezbędne do wykonania danej czynności, do naszego psychicznego zaspokojenia. Co ciekawe człowiek nigdy nie będzie w pełni zaspokojony, tj. zaspokojenie jednej potrzeby będzie skutkowało pojawianiem się kolejnej równie ważnej co poprzednia. Można to porównać do pewnego rodzaju cyklu zapoczątkowanego pierwszą potrzebą. Gdy się ona pojawi poszukujemy sposobów na jej zaspokojenie, następnie wybieramy jakiś sposób, aby ją zaspokoić. Gdy ten brak zostanie wyrównany następnie oceniamy stopień jego zaspokojenia. A następnie poszukujemy kolejnej potrzeby do zaspokojenia. I tak dalej ciągle ten cykl zaspokajania potrzeb trwa.
W XX wieku rozpoczęto zastanawiać się nad sklasyfikowaniem potrzeb człowieka. Najbardziej znanym obecnie systemem podziału potrzeb jest piramida Maslowa, która została przez niego opublikowana w roku 1954. Wyróżnił on pięć podstawowych grup potrzeb od tych najważniejszych, bez których człowiek nie może się obejść, aż do takich, które nie każdemu są niezbędne do życia i bez nich spokojnie może przetrwać. Na dole piramidy potrzeb Maslowa są potrzeby fizjologiczne. Są to potrzeby, bez których nie da się żyć, takie jak na przykład pożywienie, sen, czy potrzeby natury fizjologicznej człowieka. Trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez możliwości odżywiania się, czy wypoczynku, dlatego one są uznane za najważniejsze przez tego wybitnego ekonomistę. Kolejną grupą potrzeb są potrzeby bezpieczeństwa. Uznając, iż mamy co jeść i gdzie wypocząć i ogólnie zaspokoić te najpotrzebniejsze potrzeby z pierwszej grupy zaczynamy zastanawiać się, czy mamy gdzie mieszkać i czy jesteśmy bezpieczni. Bez tego zaczynamy się ciągle zastanawiać: „a jeżeli coś mi się stanie? Co wtedy?”. Jeżeli potrzeby bezpieczeństwa nie są zaspokojone mogą one zdominować nasze myślenie i życie, dlatego będziemy dążyć do ich zaspokojenia. Następną kategorią potrzeb są potrzeby miłości i przynależności, aby z kimś dzielić swój czas. Człowiek jako istota stadna nie potrafi żyć cały czas w samotności, dlatego też po zaspokojeniu dwóch pierwszych kategorii potrzeb nadszedł czas na te związane z relacjami międzyludzkimi. Są to potrzeby czysto emocjonalne, niekoniecznie związane z fizyczną bliskością. Po zaspokojeniu tej trzeciej grupy potrzeb Maslow wyróżnił również potrzeby uznania. Jest ona związana z rolą każdego z nas w grupie społecznej. Robiąc coś chcielibyśmy w większym lub mniejszym stopniu być chwaleni, czuć się potrzebni dla innych. Z jednej strony jest to związane z tym, iż każdy człowiek potrzebuje trochę uwagi oraz uznania ze strony społeczeństwa, a z drugiej chce poczuć się potrzebnym dla innych. Ostatnią grupą potrzeb wymienionych przez Maslowa jest potrzeba samorealizacji. Jest to tak zwana potrzeba wyższego rzędu, która może, ale nie musi zostać zaspokojona i nie u każdego człowieka występuje. Oznacza ona również, iż nie zostanie ona zaspokojona, jeżeli minimum potrzeby z dwóch pierwszych kategorii (tj. potrzeby fizjologiczne i bezpieczeństwa) nie zostaną spełnione.
Synonimami słowa potrzeba są między innymi: brak, życzenie, pożądanie, pragnienie, ochota, pragnienie, tęsknota za czymś, żądza.
Słowo potrzeba w liczbie pojedynczej oraz mnogiej odmienia się również przez przypadki. Deklinacja tego wyrazu została przedstawiona poniżej.
Liczba pojedyncza: potrzeba
mianownik (kto? co?) potrzeba
dopełniacz (kogo? czego?) potrzeby
celownik (komu? czemu?) potrzebie
biernik (kogo? co?) potrzebę
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) potrzebą
miejscownik (o kim? o czym?) potrzebie
wołacz (o! ) potrzebo
Liczba mnoga: potrzeby
mianownik (kto? co?) potrzeby
dopełniacz (kogo? czego?) potrzeb
celownik (komu? czemu?) potrzebom
biernik (kogo? co?) potrzeby
narzędnik ((z) kim? (z) czym?) potrzebami
miejscownik (o kim? o czym?) potrzebach
wołacz (o! ) potrzeby
Przykłady zastosowania:
1.Wczoraj było tak gorąco, że miałam potrzebę pójść na lody.
2.Główną potrzebą każdego człowieka jest posiłek.
3.Potrzebą w zimniejsze dni jest dla mnie ciepły kocyk i gorąca herbatka.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!