🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Reakcja – synonim

Reakcja może być definiowana jako następstwo jakiegoś wydarzenia lub doświadczenia, ale ta prosta definicja nie pokazuje pełnego znaczenia tego słowa, które w naszym życiu pojawia się bardzo często.
Pierwszy przykład to, że człowiek, czy jakikolwiek inny żywy organizm reaguje na zmiany w swoim otoczeniu. Reakcja ta np. na zagrożenie, jest dynamiczna i natychmiastowa, ale także żywe organizmy reagują na jakiekolwiek inne bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego.
Również reakcja kojarzy się z substancjami chemicznymi. Połączenie pewnych substancji może powodować jakąś reakcję, niekoniecznie gwałtowną, ale także zachodzącą powoli, np. korozja. To słowo również określa różne zdarzenia zachodzące w świecie fizyki, np. wprawienie ciała fizycznego w ruch, co oznacza, że jedno ciało reaguje z pewną siłą na drugie i w ten sposób to drugie ciało również może zostać wprawione w ruch dzięki tej sile. W innym kontekście ludzkość jest bardzo złożonym organizmem. Żyjemy w społeczeństwie, czyli w mniejszych lub większych zbiorowościach. Reagujemy na zmiany, ale także na różne sytuacje, które mogą mieć wpływ na dalsze losy społeczeństwa, np. możemy nie zgadzać się na zmiany, które zostają wprowadzane w kraju, w mieście czy w naszym najbliższym otoczeniu. Reagujemy zarówno negatywnie, jak i pozytywnie pokazując zgodę, sprzeciw. Reagujemy także instynktownie pokazując nasze emocje i nastrój. Na trudne sytuacje często także naszą pierwszą reakcją jest stres. Stres można zdefiniować jako reakcję ma zdarzenie lub zjawisko, które na nas oddziałuje. Czasami także jedna sytuacja powoduje różne reakcje u różnych osób, dla jednej osoby może być to sytuacja stresowa, dla drugiej osoby już niekoniecznie. Przykładem reakcji stresowej u wielu ludzi jest lęk przed wystąpieniami publicznymi. W takiej sytuacji wiele osób czuje się sparaliżowanych przed wystąpieniem, natomiast innym ludziom występ przed szeroką publicznością nie sprawia większych trudności.Kolejny ciekawy przykład to, np. reakcja alergiczna, która często dokucza, jeżeli mamy kontakt z nietolerowanymi przez nasz organizm substancjami, a także reakcja organizmu na antybiotyk, szczepionkę lub na pojawiające się wirusy oraz bakterie.
Reakcje to istotna część życia na ziemi. Gdyby nie reakcje tak naprawdę życie by nie istniało. Kolejny przykład użycia słowa reakcja, to np. w sytuacji, gdy reagujemy podczas zagrożenia życia swojego lub innej osoby. Prawidłowa i szybka reakcja może sprawić, że umiemy pomóc drugiej osobie i uratować dzięki temu komuś życie. Takich przykładów reakcji można podać naprawdę wiele zarówno z dziedziny chemii, biologii, fizyki, jak i psychologii. To słowo może być użyte w wielu dziedzinach nauki.
Podsumowując, słowo te określa powiązania i skutki powiązań między różnymi substancjami chemicznymi, a także wywołanie zjawisk fizycznych zachodzących zarówno na planecie Ziemia, jak i w kosmosie.

Synonimami słowa reakcja są:
konsekwencja, następstwo, skutek, wynik oraz rezultat.
Przykładowe zdania:
Zawsze reaguje, kiedy widzę, że komuś dzieje się krzywda.

Źródłem energii na Słońcu, jest reakcja termojądrowa.

Każdy pająk reaguje, jak poczuje drgania na swojej sieci.

Nigdy nie lubiłam uczyć się w szkole o reakcjach chemicznych.

Korozja to niszczenie struktury metalu w wyniku jego chemicznych reakcji.

Odmiana przez przypadki słowa „reakcja” przedstawia się w następujący sposób:
Przypadek:
Mianownik – reakcja, reakcje
Dopełniacz – reakcji, reakcji
Celownik – reakcji, reakcjom
Biernik – reakcję, reakcje
Narzędnik – reakcją, reakcjami
Miejscownik – reakcji, reakcjach
Wołacz – reakcjo, reakcje.
Warto przyjrzeć się odmianie w dopełniaczu, gdyż liczba pojedyncza i mnoga jest taka sama, czyli „kogo czego nie ma?” – nie ma reakcji.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!