🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rozwój – synonim

Rozwój to inaczej progres w naszym życiu, dojrzewanie, dorastanie, a nawet ewolucja. Rozwój człowieka to coś, co przeżywa każdy z nas. Często nie zastanawiamy się nawet nad tym, jacy byliśmy kiedyś. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, przechodził przez etap dojrzewania aż po dorosłość. Jak tak naprawdę nazywają się te przemiany? Ontogeneza obejmuje okres od powstania przez rozmnażanie aż do śmierci. W naszym życiu możemy wyróżnić osiem okresów, które przeżywamy.
Noworodkowy – okres, który trwa krótko, ponieważ rozpoczyna się podczas narodzin, a trwa jedynie do końca pierwszego miesiąca. Wymaga ciągłej opieki, picia mleka i znacznej uwagi, mimo że potrafi przespać znaczną część doby.

Niemowlęcy – okres, który trwa od drugiego do dwunastego miesiąca życia. To właśnie w tym okresie możemy zaobserwować pierwsze kroki dziecka, a także usłyszeć jego pierwsze słowa. Następuje wtedy też szybki wzrost i rozwój. W jamie ustnej możemy zaobserwować pierwsze zęby, tak zwane zęby mleczne.

Poniemowlęcy – okres trwający między pierwszym a trzecim rokiem życia. Dziecko jest ruchliwe, a także wykazuje znaczną ciekawość i zainteresowanie otaczającym ich światem. To jest czas, kiedy możemy już usłyszeć pierwsze zdania, a także pozwolić dziecku pod naszą opieką samodzielnie jeść bądź ubierać.

Przedszkolny – okres trwający od 3 roku życia. Dziecko w tym czasie rozwija relacje z rówieśnikami, bawi się i coraz intensywniej poznaje świat.

Szkolny – okres trwający od 6 roku życia. Dzieci rozpoczynają wtedy naukę w szkole. Podejmują wyzwania, znajdują i rozwijają zainteresowania i hobby.

Dojrzewanie – okres ten rozpoczyna się podczas trwania okresu szkolnego. Zazwyczaj w około 12 roku życia. W tym czasie nasze ciało przechodzi znaczne zmiany, przygotowuje się na kolejny okres życia.

Dorosłość – najdłuższy okres w życiu. Wejście w dorosłość następuje po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Następuje usamodzielnienie się, podjęcie pracy, a także założenie rodziny. W tym okresie nikt nie będzie ponosił odpowiedzialności za nasze czyny, sami jesteśmy odpowiedzialni za siebie.

Starość – Okres ten zaczyna się stopniowo, ludzie będący w okresie dorosłości powoli się starzeją. Sprawność naszego ciała stopniowo się obniża, organizm potrzebuje więcej czasu na regeneracje, ma też mniejszą odporność.

Co ciekawe udowodniono, że lęk przed śmiercią nasila się w młodszym wieku, a słabnie u starszych. Na występujący lęk wpływa także nastrój, osób, które są szczęśliwe i cieszące się życiem jest on słabszy.
Poza przedstawionym wyżej systemem rozwoju, który dzieli się na okresy, możemy także wskazać rozwój, jakim była ewolucja, czyli antropogeneza. Zgodnie z tym następowała ona stopniowo, aby ostatecznie dojść do człowieka rozumnego, jakim jesteśmy współcześnie.
Etapy ewolucji człowieka:
Sahelantrop (Sahelanthropus tchadensis) – pierwszy przedstawiciel poruszający się na dwóch nogach

Ardipitek (Ardipithecus) – Poruszające się na dwóch nogach, wykazywali umiejętności wspinania po drzewach

Australopitek (Australopithecus) – Jako pierwszy korzystał z określonych prostych narzędzi

Człowiek uzdolniony (Homo habilis) – Potrafił używać i konstruować bardziej skomplikowane narzędzia od australopiteka.

Człowiek wyprostowany (Homo erectus) – Potrafił rozniecać ogień

Neandertalczyk (Homo neanderthalensis) – Wytwarzał narzędzia, które umożliwiały mu polowanie na dzikie oraz duże zwierzęta

Człowiek rozumny (Homo sapiens) – Jego rozwój trwa cały czas, należą do niego wszyscy współcześnie żyjący ludzie.

W życiu występują też takie pojęcia jak rozwój osobisty, polegająca na udoskonalaniu obszarów swojego życia. Dzięki samorealizacji możemy zmienić nasze życie o 180 stopni. Dzięki temu człowiek dąży do tego, aby zwiększać swój potencjał, rozwijać się na wielu płaszczyznach, a także wypełniać swoje przeznaczenie w życiu.
Człowiek w swoim życiu może jeszcze natrafić na rozwój zawodowy, jest on składową wchodzącą w skład rozwoju osobistego. Sam rozwój zawodowy następuje od początków poznawania obszarów zawodowych po awanse, aż do jej zakończenia.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!