🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rzeczy – synonim

Rzeczy- tak często używamy tego słowa, że chyba nikt nigdy tak poważnie nad nim się nie zastanowił. Wyraz ten jest tak popularny, iż używa się go nad podziw naturalnie nie zastanawiając się nad kontekstami w jakich może występować, a wbrew pozorom nie jest on tylko jeden. Z tego też powodu występuje również wiele wyrazów bliskoznacznych, którymi można zastępować to słowo. Nieraz wręcz w szkołach nauczyciele nakazują uczniom używać jego zamienników, gdyż wyraz ‘rzeczy’ jest zbyt ogólnikowy i najczęściej potoczny, dlatego mówią, iż lepszą opcją jest zastosowanie jego synonimów. Jakich? To właśnie będzie tematem tego wypracowania.
– Wyraz rzeczy może być stosowany jako opis odzieży. Wówczas można zamiennie stosować wyrazy takie jak: garderoba, odzież, szata, ubiór, fatałaszki, kreacja, okrycie, szmatki, łachy, ciuchy, strój, kostium, odzienie, czy ubranie.
Przykład zastosowania: Masz tyle rzeczy w szafie i mówisz, że nie masz się w co ubrać? Nie przesadzaj. Choć dobierzemy ci jakiś ładny strój./ Dzisiaj podobno ma być nowa dostawa kolekcji letniej. Musimy się wybrać, może będą ładne rzeczy w okazyjnych cenach./ Znowu kupiłaś nowe ubrania? Przecież w szafie masz tyle rzeczy z poprzedniego sezonu, niektóre założone tylko raz.
– słowo rzeczy w kontekście zasobowym może być zastępczo określane jako między innymi: bambetle, manatki, paczki, pakunki, toboły, walizy, graty, majdan, paki, tobołki, walizki, klamoty, manele, bagaż.

Przykład użycia: Nie wiedziałam, że przez trzy lata mieszkania w akademiku zebrało mi się tyle rzeczy. Przyjechałam w sumie z jedną walizką, a wyjeżdżam z pełnymi dwoma i pięcioma kartonami./ Przejrzyj swoje rzeczy i zastanów się, czy wszystkie one są ci faktycznie potrzebne. Może część się wyrzuci, jeżeli jest popsuta, a dobre można komuś oddać lub sprzedać.
– Potocznie słowo rzeczy mówi się o czymś mało potrzebnym. Wówczas wyraz ten posiada synonimy jakimi są między innymi: starzyzna, śmiecie, tałatajstwo, toboły, pakunki, szpargały, tłumoki, drobiazgi, bambotle, graty, majdan, paczka, rupiecie, klamoty, tałałajstwo, bambetle, manele, manatki.

Przykład zastosowania: Skarbie, wiem, że to twoja pierwsza wycieczka szkolna, ale po co kupowałaś te wszystkie rzeczy. Rozumiem, że to pamiątki, ale za chwilę będą leżały w kącie. Ani to ładne, ani potrzebne./ Proszę cię jak znajdziesz czas wyrzuć te wszystkie rzeczy, które leżą na strychu. Nie są one już potrzebne, tylko leżą i kurz zbierają.
– Potocznie można również rzeczami nazwać ciuchy. W takim przypadku wyrazami bliskoznacznymi będą słowa takie jak: łachy, ciuszki, odzież, strój, okrycie, ubiór, kreacja, ciuch, kostium, ubranie.

Przykład wystąpienia: Przyniosłam jakieś rzeczy na zmianę dla Antosia, nie wiadomo czy przypadkiem się nie zabrudzi, a nie chciałabym, żeby wracał brudny do domu./ Wzięłaś jakieś rzeczy do spania, czy mam ci jakieś pożyczyć? Umawiałyśmy się przecież, że zostaniesz na noc./ Nie mogę znaleźć nic sensownego do założenia na dzisiejszą imprezę. Mogę poszukać wśród twoich rzeczy?
– Słowa rzeczy można używać również mówiąc o ubraniach. Wówczas zamiennie można stosować wyrazy takie jak: przebranie, ubranie, powierzchowność, wdzianko, ubiór, strój.

Przykład wykorzystania: Pójdziemy dziś do sklepu odzieżowego. Musimy kupić ci kilka rzeczy na ten wyjazd./ Kochanie, musimy małemu kupić kilka rzeczy. Z tych, które ma zaraz wyrośnie. Tak szybko rośnie nasz maluszek./ Nasz synek jak się urodził był tak duży, że w połowie rzeczy, które kupiliśmy do wyprawki wcale nie chodził, bo były za małe.
– Wyraz rzeczy może również być potocznie używany jako określenie spakowanych rzeczy osobistych. Wówczas można zamiennie stosować słów takich jak: graty, bagaże, walizki, bambetle, pakunki, manele, toboły, walizy.

Przykład zastosowania: Spakowałaś już wszystkie rzeczy na wyjazd? Pamiętaj wyjeżdżamy jutro rano./ Przepraszam, czyje to są rzeczy? Jak nikt się nie zgłosi to oddam to do Biura Rzeczy Znalezionych, ciekawe co oni później z tym zrobią, jak nikt się nie zgłosi.
– Wyraz rzeczy można również stosować jako potoczne określenie czegoś materialnego. Wtedy synonimami będą słowa: rzeczy materialne oraz przedmioty.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!