🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Stary – synonim

Stary- przymiotnik ten ma bardzo wiele najróżniejszych znaczeń, a co za tym idzie również w zależności od zastosowanego kontekstu można posługiwać się różnego rodzaju jego synonimami. W zależności od znaczenia poniżej zostaną zaprezentowane jego wyrazy bliskoznaczne wraz z przykładami zastosowań.
– Stary może być stosowany w stosunku do opisywania czegoś nieaktualnego. Wówczas można zastosować jego synonimy jakimi są między innymi wyrazy: archaiczny, stary, starodawny, przestarzały, zastały, zgrzybiały, zestarzały, zdezaktualizowany, muzealny, dawny, niewspółczesny, wiekowy, zacofany, zmurszały, staroświecki, staromodny, zabytkowy, wiekowy.

Przykłady zastosowań: Wczoraj znalazłam u nas na strychu stary aparat fotograficzny. Są do niego potrzebne jeszcze klisze./ Nauczycielka, chcąc zachęcić dzieci do odkrycia historii swoich rodzin zaproponowała poszukania w ich domach starych przedmiotów i porozmawiania na ich tematy z dziadkami.
– wyraz stary może być również używany w znaczeniu czegoś (lub kogoś) nienowoczesnego. Wtedy można stosować jego zamienniki jakimi mogą być słowa: archaiczny, nie na czasie, nieaktualny, zapóźniony, wczorajszy, niegdysiejszy, niepostępowy, staroświecki, dawny, antyczny, przeżytkowy, retro, sędziwy, starodawny.

Przykłady użycia: W naszej pracy używamy starych metod wprowadzania danych do systemów. To strasznie wydłuża pracę. A można by było to unowocześnić./ Nasz wykładowca uważa, że będzie nas uczył starymi metodami wykładowymi, dlatego nie robi prezentacji. Ale wbrew pozorom jego wykłady są najciekawsze ze wszystkich.
– słowo stary używane jest również w kontekście czegoś klasycznego. Wówczas można stosować wyrazów bliskoznacznych jakimi są między innymi wyrazy: oklepany, utarty, klasyczny, banalny, wyświechtany, szablonowy, spowszedniały, przeciętny, rutynowy, nieoryginalny, znany, typowy.

Przykłady zastosowania: Antek chciał poderwać Kasię. Użył jednak tak starego tekstu na podryw, że znajomi go wyśmiali. Ale ją to urzekło./Znowu rosół w niedzielę? Jakie to klasyczne. Jutro pewnie będzie pomidorówka.
– stary może być też używane w stosunku do starych ubrań. Wówczas synonimami będą: zużyty, sfatygowany, przenoszony, używany, zniszczony, znoszony, zdezelowany, przechodzony, podniszczony, nienowy, złachmaniony.

Przykłady występowanie: Czemu chodzisz w tym starym swetrze? Przecież masz nowy./ Mimo iż mam w szafie pełno nowych ubrań wolę chodzić w swojej starej bluzce. Znam na niej każdą dziurkę i każdą plamkę.
– stary może być również stosowany jako niemiłe i nieuprzejme określenie taty najczęściej stosowane przez młodzież. Synonimami wówczas będą wyrazy: tata, ojciec. Wyraz ten może występować w rodzaju żeńskim- stara- określającym mamę lub liczbie mnogiej- starzy- jako określenie rodziców.

Przykłady użycia: Widziałeś gdzieś starego? Muszę mu powiedzieć o zebraniu w szkole./ Stary dziś jest w złym humorze, lepiej nie będę mówił mu o jedynce z bioli, lepiej z tym zaczekam aż będzie weselszy.
– wyraz stary może być też stosowany do określenia człowieka w podeszłym wieku. Wtedy wyraz ten można zastąpić między innymi słowami: starawy, sędziwy, wiekowy, stetryczały, wiekowy, zramolały, w podeszłym wieku, zaawansowany wiekiem, leciwy, nie pierwszej młodości.

Przykłady zastosowania: Moja mama mówi, że jest już stara. A gdzie tam..Co będzie mówiła za 20 lat? Wtedy dopiero będzie stara./ Do lekarzy zazwyczaj chodzą starzy ludzie i przesiadują w poczekalni. Jest to w pewnym sensie ich sposób na spędzenie wolnego czasu.
– stary może być użyty również w kontekście starego pożywienia. Możemy wtedy zamiennie używać słów takich jak: nieapetyczny, popsuty, nieświeży, nadpsuty, nieapetyczny, przeterminowany, zleżały.

Przykład użycia: Ten chleb jest już stary. Zobacz, z tych kromek zrobiły się sucharki./ Jesteś pewna, że te marchewki nie są stare? Zobacz jakie są sflaczałe.
– słowa stary można używać również w określeniu czegoś będącego przed czymś. Zamiennie stosować można wówczas wyrazy: poprzedni, ostatni, były, uprzedni, zeszły, poprzedzający, wcześniejszy.

Przykłady zastosowania: W starym roku jeździłam jeszcze wszędzie autobusem, teraz postanowiłam zainwestować w auto./ W starej pracy zarabiałem zdecydowanie mniej niż obecnie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!