Szybko – synonim
Synonimami słowa „szybko” są:
– w kontekście prędkości: wartko, w te pędy, żwawo, zamaszyście, zwinnie, w okamgnieniu, szybciutko, śmigle, śpiesznie, w mgnieniu oka, w lot, pośpiesznie, pędem, na jednej nodze, momentalnie, na łeb na szyję, lotem błyskawicy, ile sił, jak błyskawica, jak burza, czym prędzej, galopem, ekspresowo, gazem, co prędzej, co rychlej, biegiem.
– w odniesieniu do dużej szybkości: biegiem, błyskawicznie, chyżo, gorączkowo, biegusiem, co tchu, co żywo, ekspresowo, jednym susem, ile sił, gazem, galopem, migiem, na jednej nodze, na złamanie karku, pełną parą, piorunem, pospiesznie, prędko, śpiesznie, w podskokach, w trymiga, w szybkich abcugach, w te pędy, w mig.
– w kontekście określenia ogromnej szybkości robienia czegoś: jak z bicza strzelił, na poczekaniu, w tej chwili, z miejsca, z mety, z marszu, w mig, natychmiast, nie zwlekając, od ręki, pełną parą, pędem, na jednej nodze, na gorąco, na gwałt, jak burza, gazem, co tchu, migiem.
– odnośnie do żwawości, z jaką ktoś się za coś zabiera: bystro, żwawo, zwinnie, w trymiga, w mig, piorunem, prędko, lotem błyskawicy, ekspresowo, chyżo, biegiem, galopem, śpiesznie, rączo, raźnie.
– odnośnie do natychmiastowej reakcji: bezzwłocznie, błyskawicznie, natychmiast, w kilka chwil, raźnie, w tej chwili, zaraz, za jednym zamachem, z życiem, z miejsca, co żywo, na postoju, na poczekaniu, na gorąco, na bieżąco, od razu.
– w kontekście robienia czegoś tak szybko, jak to tylko możliwe: rach-ciach, wnet, w te pędy, w kilku susach, raptem, błyskawicznie, co żywo, ekspresowo.
Przykładowe zdania z wykorzystaniem synonimów słowa „szybko”:
1. Ekspresowo znalazł się przy drzwiach, bo tak bardzo chciał już wyjść ze mną na jakiś spacer.
2. Kamil zawsze robi wszystko, co ma zadane na łeb na szyję, byle tylko skończyć i móc wyjść z kolegami pograć w piłkę nożną.
3. Śpiesznie zamknęłam drzwi i pobiegłam na przystanek, bo bardzo nie chciałam się spóźnić na ten wykład.
4. Biegiem zrobiłam obiad, aby mój mąż nie musiał już dłużej siedzieć głodny.
5. Czym prędzej założyłam na siebie kurtkę i przeklinałam w myślach, że znowu zaspałam.
6. Spiesznie napisałem ten esej, który profesor nam zadał, żeby nie musieć robić tego przez weekend.
7. Co tchu wyskoczył zza rogu i porwał małą dziewczynkę, która nie zdążyła nawet krzyknąć.
8. Ułożyłem całą tę zwrotkę na poczekaniu, ale okazała się tak znakomita, że nie trzeba jej nawet było poprawiać i została zaakceptowana.
9. Nie rób proszę wszystkiego na gorąco. Daj sobie trochę czasu na przemyślenie swoich kroków, zaplanowanie wszystkiego i przemyślenie każdej kwestii.
10. Wstałem i pędem zacząłem się szykować na umówione spotkanie, aby nie zawieść mojego kumpla, któremu dałem słowo, że nie spóźnię się nawet jednej minuty.
11. Gdy tylko Basia do niego zadzwoniła, w mig zjawił się obok nas – widać było, że swoim telefonem go obudziła, bo przybiegł zaspany, a skarpetki miał nie do pary.
12. Marek wykonał całą pracę w ogródku jak z bicza strzelił.
13. Nie zwlekając, zabrałam się za odrabianie pracy domowej, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę.
14. Gorączkowo zaczął szukać paszportu, gdy zdał sobie sprawę, że prawdopodobnie mógł go nie zabrać, a przez to cała rodzina nie będzie w stanie polecieć na wakacje do Hiszpanii.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!