W końcu – synonim

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: W końcu – synonim, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Jednym ze znaczeń wyrażenia „w końcu” jest moment zakończenia czegoś. Często ta dobiegająca końca sytuacja, bądź czynność, następuje po wielu innych poprzedzających ją zdarzeniach, co sprawia, że wyrażenie to zdaje się być nacechowane pewną emocją, oczekiwaniem na wydarzenie, które właśnie się dokonało. Np. „Po całym dniu wyczerpującej i żmudnej pracy, w końcu możemy udać się na zasłużony odpoczynek”.
Słowo „nareszcie” i „wreszcie” będące synonimami, również zawierają pewną emocję. Sugerują, że osoba wypowiadająca te słowa, wręcz nie mogła doczekać się chwili, w której dana sytuacja nastąpi.
„W końcu” i „wreszcie” możemy także użyć w odniesieniu do czynności nadal trwającej np. „To się w końcu musi kiedyś skończyć.” lub „Uspokój się wreszcie!” W tych przypadkach pełni ono funkcję zaakcentowania oczekiwania na ostateczny moment danej sytuacji lub czynności.
Wyrażenia „w końcu” możemy użyć również dla podkreślenia czegoś, co nie ma związku z finałem np. „Postanowiłam jednak pójść na to przedstawienie, w końcu była to dla niej bardzo ważna chwila”.
Chcąc wyrazić jedynie zakończenie się czegoś, jakiejś czynności czy sytuacji, możemy zastosować także inne słowa takie jak np. ostatecznie czy finalnie. Weźmy np. takie pięć zdań: „W końcu udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Finalnie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Ostatecznie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Nareszcie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Wreszcie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”
Wszystkie te zdania, choć w tym przypadku informują o zorganizowaniu wycieczki dla najlepszych uczniów, to jednak mogą pasować bardziej lub mniej, w zależności od kontekstu wypowiedzi i tego na co chce zwrócić uwagę odbiorcy wypowiadająca to zdanie osoba. Np. użycie słowa „ostatecznie” sugeruje, że z realizacją tego zadania, wiąz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!