Jednym ze znaczeń wyrażenia „w końcu” jest moment zakończenia czegoś. Często ta dobiegająca końca sytuacja, bądź czynność, następuje po wielu innych poprzedzających ją zdarzeniach, co sprawia, że wyrażenie to zdaje się być nacechowane pewną emocją, oczekiwaniem na wydarzenie, które właśnie się dokonało. Np. „Po całym dniu wyczerpującej i żmudnej pracy, w końcu możemy udać się na zasłużony odpoczynek”.
Słowo „nareszcie” i „wreszcie” będące synonimami, również zawierają pewną emocję. Sugerują, że osoba wypowiadająca te słowa, wręcz nie mogła doczekać się chwili, w której dana sytuacja nastąpi.
„W końcu” i „wreszcie” możemy także użyć w odniesieniu do czynności nadal trwającej np. „To się w końcu musi kiedyś skończyć.” lub „Uspokój się wreszcie!” W tych przypadkach pełni ono funkcję zaakcentowania oczekiwania na ostateczny moment danej sytuacji lub czynności.
Wyrażenia „w końcu” możemy użyć również dla podkreślenia czegoś, co nie ma związku z finałem np. „Postanowiłam jednak pójść na to przedstawienie, w końcu była to dla niej bardzo ważna chwila”.
Chcąc wyrazić jedynie zakończenie się czegoś, jakiejś czynności czy sytuacji, możemy zastosować także inne słowa takie jak np. ostatecznie czy finalnie. Weźmy np. takie pięć zdań: „W końcu udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Finalnie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Ostatecznie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Nareszcie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”, „Wreszcie udało się zorganizować zagraniczną wycieczkę dla najlepszych uczniów.”
Wszystkie te zdania, choć w tym przypadku informują o zorganizowaniu wycieczki dla najlepszych uczniów, to jednak mogą pasować bardziej lub mniej, w zależności od kontekstu wypowiedzi i tego na co chce zwrócić uwagę odbiorcy wypowiadająca to zdanie osoba. Np. użycie słowa „ostatecznie” sugeruje, że z realizacją tego zadania, wiąz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
zało się wiele trudności, które mogły wręcz uniemożliwić jego pomyślne zakończenie. Inaczej jest w przypadku słów: „nareszcie” i „wreszcie”, które sugerują, że było to coś długo wyczekiwanego, niemniej jednak, nie zaprzeczają, że mogło się to wiązać z licznymi trudnościami. Jeśli zastosujemy synonim „finalnie”, zdanie będzie miało charakter bardziej neutralny, samo w sobie nie zdradzi nam emocji związanych z zakończeniem sytuacji. Informować nas mogą o tym zdania poprzedzające lub występujące po nim.
Wyrażenie „w końcu” możemy zastąpić także zwrotem „na zakończenie” lub „na koniec”. Nie sugerują one licznych sytuacji, które nastąpiły, zanim doszło do ostatecznego momentu, ale nie zawsze jest to konieczne.
Przeanalizujmy na przykład takie zdania:. „W końcu chciałabym opowiedzieć wam własną historię, która przytrafiła mi się podczas ubiegłych wakacji.”, „Na zakończenie chciałabym opowiedzieć wam własną historię, która przytrafiła mi się podczas ubiegłych wakacji.”, „Na koniec chciałabym opowiedzieć wam własną historię, która przytrafiła mi się podczas ubiegłych wakacji”.
W zdaniach tych najwięcej emocji i oczekiwania możemy odnaleźć w pierwszym zdaniu, jednak w całej wypowiedzi i tak najważniejsza jest treść historii, a więc użycie synonimów takich jak „na zakończenie” czy „na koniec” może okazać się równie trafne.
Podsumowując, do wyrażenia „w końcu” możemy zastosować różne synonimy. Wszystko zależy od tego, co na co chcemy zwrócić uwagę naszego odbiorcy i co chcemy mu przekazać. Użycie innego słowa może dokładnie oddać cały charakter wypowiedzi lub nieco ją zmienić, nakierować na inny sposób postrzegania danej sytuacji, delikatnie coś zasugerować. Niekiedy użycie synonimu może okazać się niewystarczające i potrzebna jest zmiana całej konstrukcji zdania, aby przekaz był zrozumiały i czytelny dla naszego słuchacza czy też czytelnika. Ważne jest więc wyczucie i umiejętność dobierania słów co może stwarzać wiele problemów, szczególnie gdy omawiamy coś o zawężonej tematyce, w której zakres wyrazów bliskoznacznych jest ograniczony.
Dodaj komentarz jako pierwszy!