🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Współpraca – synonim

Współpraca- rzeczownik ten ma kilka znaczeń i w stosunku do każdego z nich mogą występować jego różne synonimy, czyli wyrazy bliskoznaczne jakimi można ten wyraz zastępować, aby uniknąć powtórzeń w tekście. Poniżej zostaną przedstawione te synonimy w stosunku do różnych kontekstów stosowania tego wyrazu wraz z przykładowymi zastosowaniami.
Współpraca najczęściej jest definiowana jako umiejętność pracy oraz rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów w większym gronie niż samodzielnie, to znaczy w zespole. Polega ona na tworzeniu pewnego rodzaju więzi i powiązań między współpracownikami w celu wykonania określonego zadania lub osiągnięcia wspólnie założonego wcześniej celu. Jednak pojęcia tego nie trzeba tylko wykorzystywać w kontekście pracy w zakładzie pracy. Współpracować można również w szkole, a nawet w domu czy na podwórku. O współpracy można mówić nawet bawiąc się lub grając w różnego rodzaju gry zespołowe. Chodzi w tym przede wszystkim o to, aby w jakiś sposób współdziałać celem osiągnięcia pewnych założeń. Współpraca jest po to, aby nie musieć robić czegoś samemu, ponieważ jest to zdecydowanie trudniejsze do wykonania oraz nie ma się tylu pomysłów co pracując wspólnie z kimś.
Poniżej zostały przedstawione różne konteksty wykorzystania słowa współpraca wraz z ich synonimami oraz przykładami zastosowania tego wyrazu.
– słowo współpraca może być stosowane w kontekście przedsiębiorstw. Wówczas synonimami tego wyrazu będą: współdziałanie, współudział, konsolidacja, kooperacja, połączenie, porozumienie, współuczestniczenie, współtworzenie.

Przykład zastosowania: Kancelaria Żelazny&McWay przy jednej ze swoich głośniejszych spraw musiała współpracować w konkurencyjną kancelarią KMK./ Przy nowym projekcie budowlanym spółka BUDOWLAŃCY musiała współpracować z firmą Boba Budowniczego, aby wyrobić się z jego ukończeniem w terminie.
– kolejnym znaczeniem słowa współpraca może być jego odniesienie do spójności. Wtedy to zamiast tego słowa można używać jego zamienników jakimi mogą być wyrazy: spójność, relacja, więź, współzależność, związek, przyczynowość, odniesienie, korelacja.

Przykład użycia: Samochód działa we współpracy z człowiekiem. Ani on sam nie pojedzie, ani człowiek bez niego./ Między tymi zjawiskami zachodzi pewna spójność. Nigdy nie spotkamy występowania jednego bez drugiego.
– współpraca może być też stosowana w kontekście działania wspólnego. Zamiennie można zastępować wtedy to słowo wyrazami jakimi są na przykład: harmonia, zgoda, współdziałanie, synergia, koordynacja, jedność, zgranie, synchronizacja, równowaga.

Przykład zastosowania: W zespole trzeba współpracować, nie ma miejsca na samodzielne wybicie./ Widziałeś jak świetnie grają nasi siatkarze? Co za współpraca.
– wyrazu współpraca można również używać w znaczeniu wzajemnych powiązań. Wówczas można stosować wyrazy bliskoznaczne jakimi są między innymi: związek, współzależność, układ, relacja, interakcja, łączność, stosunek, związek, powiązanie.

Przykład: Spójrz jaki w naszej firmie mamy system współpracy: pracownicy niższego szczebla przekazują raporty kierownikowi, ten łączy to w jeden raport przekazując managerowi, a oni robiąc raport łączny przekazują go wraz z wnioskami do dyrektora./ Nie wiem w jakim układzie oni pracują, ale ich współpracę widać gołym okiem.
– współpracę można również używać w stosunku do zatrudnienia. Wówczas można ten wyraz zastąpić słowami takimi jak: umowa o pracę, angaż, zatrudnienie, zaangażowanie.

Przykład zastosowania: Od zeszłego miesiąca współpracuję ze spółką XYZ i wszystko przebiega bez najmniejszych zastrzeżeń./ Anna od lat współpracuje z przedsiębiorstwem Kociak. Naprawdę ta praca jej się podoba.
– słowo współpraca można także używać w kontekście uczestniczenia w czymś. Wówczas wyrazami bliskoznacznymi mogą być przede wszystkim: współudział, udział, wsad, współudział, wkład.

Przykład zastosowania: Od dzisiaj współpracuję przy przygotowaniu imprezy okolicznościowej w swojej firmie./ Grzesiek współpracował przy przygotowaniach uroczystej kolacji z okazji 30 rocznicy ślubu swoich rodziców.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!