Wyzwanie – synonim
Wyzwanie – niby tylko osiem liter, a znaczących tak wiele. Ten nie za długi wyraz ma bowiem aż sześć znaczeń, które znam i poniżej je przytoczę. Aby unikać powtarzania tego wyrazu, w każdym kontekście posiada on również więcej lub mniej synonimów, które również, wraz z przykładami zastosowania, zostaną przedstawione. Zatem do dzieła - wyzwanie jako podniesienie głosu na kogoś z jakiegoś powodu. W takim przypadku wyraz ten można zastąpić słowami takimi jak przede wszystkim: zbesztanie, obruganie, zruganie, zezwanie, ofuknięcie, opierniczenie, zwyzywanie, napomnienie, skarcenie, opitolenie, skrzyczenie, połajanie, zgromienie, zelżenie, obsztorcowanie, złajanie, przyganienie, zwymyślanie, nakrzyczenie, zganienie.
Przykład zastosowania: Będąc małym chłopcem, gdy źle się zachowywałem, to najczęściej mama próbowała do mnie przemówić wyzwaniem. Niestety ja po chwili robiłem to samo. Byłem niegrzecznym dzieckiem./ Jak wrócę do domu to ją opierniczę. Miała opłacić rachunki, a tu dwa tygodnie po terminie i przychodzi monit. A mówiła, że zapłaciła.
– wyzwanie jako kierowane w czyjąś stronę wyzwiska. Wówczas wyraz ten można zastąpić synonimami jakimi będą między innymi: oszczerstwo, nakrzyczenie, wyłajanie, upodlenie, naurąganie, zwymyślanie, nawymyślanie, sklęcie, kalumnia, obluzganie, obsztorcowanie, nawymyślać, ubliżenie, zezwanie, nawyzywanie, nabluzganie, upokorzenie, naubliżanie, obrażenie, potwarz, zwyzywanie./ Znowu musiałam zrugać Michałka, a tak tego nie lubię. Ale musi on wiedzieć, że nie wolno bić dzieci w przedszkolu.
Przykład wykorzystania: Wczoraj moi sąsiedzi tak głośno się kłócili, że chyba cały blok ich słyszał. W końcu sąsiadka wyzwała sąsiada od najgorszych i wyszła z mieszkania trzaskając drzwiami./ Naubliżałeś mi, naubliżałeś, pomogło ci chociaż, czy nadal jesteś zły. A tak w ogóle o co ci chodziło? Czego znowu nie zrobiłem?
– wyzwanie w kontekście nazywania kogoś w obraźliwy sposób. W takim przypadku wyraz ten można zastąpić wyrazami jakimi mogą być między innymi słowa: wyzywanie, zwyzywanie, epitet.
Przykład użycia: I po co go tak wyzwałaś? Teraz się obrazi. Aż tak mu się należało? Może dałoby się jakoś inaczej z nim wyjaśnić tę sytuację./ Tyle epitetów by się przydało, żeby powiedzieć co o tobie myślę, ale chyba jestem zbyt grzeczna na ich używanie.
– wyzwanie w kontekście zamieszek. Wówczas wyraz ten można zastąpić słowami jakimi będą między innymi: prowokacja, rzucić wyzwanie, demonstracja, próba sił.
Przykład zastosowania: Obawiam się, że w tym roku znowu musimy zebrać większe oddziały policji na czas parad podczas Dnia Niepodległości. Pewnie znowu któraś z grup rzuci drugiej wyzwanie i zaczną się zamieszki./ Gdyby nie prowokacja ze strony pseudokibiców to naprawdę ten mecz zakończyłby się bardzo spokojnie, a tak zaraz po nim za stadionem zaczęły się zamieszki. Musiała nawet interweniować policja.
– wyzwanie w odniesieniu do testowania czegoś. W takim przypadku można zamiennie używać wyrazów jakimi będą między innymi: doświadczenie, próba ogniowa, szkoła życia, degustacja, test, eksperyment, próba ognia, badanie, przymiarka.
Przykład wykorzystania: No dobra, napisałam w końcu ten program. Teraz tylko muszę rzucić mu wyzwanie, żeby sprawdzić, czy faktycznie będzie dobrze działał. Jak nie będę musiała zrobić do niego poprawki./ Aniu, kupiłam parowar, chodź poeksperymentujemy z nim trochę w kuchni. Zobaczymy co można w nim ugotować na obiad i czy faktycznie będzie to smaczne.
– wyzwanie w kontekście próby charakteru. W takim przypadku można ten wyraz zastąpić słowami jakimi są między innymi: ćwiczenie, sprawdzian, test, egzamin, szkoła życia, chrzest bojowy, próba, trening.
Przykład zastosowania: Idę do wojska. Ciekawe jakie pierwsze wyzwania mnie czekają od starszych „kolegów”. Dużo słyszałem o różnego rodzaju chrztach bojowych i obawiam się tego co mnie tam czeka./ Będę miała od września obowiązkowe praktyki w zakładzie poprawczym. Wydaje mi się, że będzie to dla mnie nie lada szkoła życia, a będą one trwały w sumie tylko miesiąc.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!