Pochodzenie Języka Polskiego

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pochodzenie Języka Polskiego, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Kiedyś bardzo mądre, a jednocześnie lekko ironiczne zdanie o języku polskim powiedział chyba najwybitniejszy znawca polskiej mowy w tym kraju, czyli profesor Jan Miodek: „Polska genialnie radzi sobie z zapożyczeniami, polski język to tak naprawdę język zapożyczeń, kochamy używać słówek innych języków” – i coś w tym obecnie jest. Obecnie kiedy chcemy wyjaśnić pisownię wyrazów, to 70-80% ich wyjaśnia się pisownią czy z innego języka czy zapożyczeniem. Tak po prostu jest. Więc jak w ogóle wyjaśnić pochodzenie języka polskiego?

W teorii początkiem działalności języka polskiego jest rok 966 i chrzest Polski, który ustanowił państwo polskie w pełni samodzielnym tworem. Ale… Wszelkie rysy historyczne wykazują, że nasz język wywiódł się z języka praindoeuropejskiego, a za rozpad tej wspólnoty przypisuje się nawet lata 3000 p.n.e czyli czysto teoretycznie jakimiś odłamami polskiej mowy posługiwano się już 5000 lat temu. Oczywiście mowa czy piśmiennictwo było wtedy na takim poziomie, że nikt nie miał zielonego pojęcia, lub nie był taki obyty, że używa akurat tego języka a nie innego. Potem po rozpadzie tego okresu, wiele języków przeistoczyło się w zupełnie inne twory, a polski został uznany za język prasłowiański a konkretnie jego zachodnie odłamy. Tutaj już etymologia opisywana jest nieco dokładniej, był to okres, który wg historyków trwał do 2000 lat i ostatecznie rozpadł się właśnie w okolicy IX i X wieku, kiedy kraje prasłowiańskie zaczęły wchodzić w skład oddzielnych terytoriów; wśród nich także i Polska. Odrębne języki zaczęły jednak wytwarzać się szybciej.

Polski język jako własny rozpoczął raczkowanie własnie w okresie pierwszego tysiąclecia i do dnia dzisiejszego wyróżnia pięć okresów:

– przedpiśmienny – od X do połowy XII wieku,
– staropolski – od XII do XIV lub V wieku, tutaj kroniki nie precyzują dokładnie okresu, więc przyjmujemy, że był to przełom wieku,
– średniopolski – XV do XVIII w.,
– nowopolski od XVIII wieku do 1939 r.,
– współczesny od 1939 r. do dnia dzisiejszego.

Można domniemać, że jeżeli żadne polenglisze nie zmienią biegu historii, to współczesny okres będzie działać jeszcze dziesiątki lat. Czy stanie się najdłużej funkcjonującym okresem? Osobiście mam duże wątpliwości, bo tempo w jakim obecnie dochodzi do zmian geopolitycznych czy w wypowiedziach śmie sugerować, że prędzej czy później polski język jaki znamy obecnie tak naprawdę przestanie istnieć.

Pierwsze zapiski w języku polskim datowane są na okres lat 997-1003 kiedy niejaki Jan Kanapariusz s

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!