Błędy stylistyczne
Zamień czytanie na oglądanie!
Często słyszymy o takim określeniu, jak właśnie błąd stylistyczny, ale czym tak naprawdę owy błąd jest?
Jest to nic innego jak błędne użycie zwrotu językowego, wszelkie kolokwializmy, czy zdania, które źle wpływają na odbiór całego tekstu, będą odbierane jak owe błędy.
Gdzie możemy znaleźć takie błędy? Przykładów jest cała masa i wbrew pozorom jest to prostsze do znalezienia niż się wielu osobom wydaje, weźmy pierwszy przykład: napiszę dwa zdania teoretycznie tej samej treści, ale zupełnie inaczej napisane.
„Andrzej miał pójść po piwerko, ale niestety w trakcie drogi wykręcił orła i się połamał”
„Andrzej miał pójść po piwo, ale niestety w trakcie drogi się przewrócił i połamał.”
Dwa teoretycznie te same zdania, ale jedno z nich będzie z błędami stylistycznymi, które? Poprawna odpowiedź to pierwsze, jeżeli też tak uznaliście to gratuluję, a teraz krótko wyjaśnię, co w tym zdaniu jest uznawane za błąd stylistyczny.
Otóż przyjmuje się, aby jedno zdanie pisać jednym stylem czy formą estetyki, stylistyki, więc jeżeli wplatamy słowa uznawane za normalne, zgodne z charakterem, ale w międzyczasie mieszamy określenia, takie jak piwerko, wykręcił orła, to w tym momencie możemy mówić o błędzie stylistycznym. Fachowo mówimy wtedy o potocyzmie, czyli właśnie takim wrzucaniu potocznym słówek czy sformułowań do zdania, które mają zupełnie inny charakter. Przykładów takich potocyzmów można byłoby mnożyć do znudzenia, ale mamy jeszcze kilka błędów do wytłumaczenia, więc przechodzimy do kolejnego.
Skróty myślowe – dzisiaj to proza życia, komu chce się rozbudowywać streszczenia czy scenariusz sytuacji jaka wydarzyła się na kasie w Lidlu? No mało komu, często wtedy możemy używać owych skrótów myślowych. Czym one tak naprawdę się charakteryzują? Najprościej jest napisać, że niespójnością i zbyt dużym polem do niezrozumienia czy interpretacji po swojemu, gdyż zdanie może, a nawet na pewno przedstawia zbyt mało informacji, np. takie zdanie:
„Bohater filmu był fajny, bo był dobry.” – mamy tutaj przynajmniej dwa użycia skrótu, no bo tak, był fajny, ale i był dobry. No cudownie, utopia w pełnej krasie, ale nie wiemy dlaczego był fajny. Brak informacji, czyli książkowy przykład skrótu, w dodatku mamy określenie „bohater filmu”. No rewelacja, jeszcze gdybyśmy zostali uraczeni informacją, kim był ten bohater. Strażakiem? Konduktorem? Szoferem? Nie wiemy, czyli też mamy do czynienia ze skrótem myślowym. Tak jak napisałem wyżej, skrótem można najprościej nazwać brak kompletnej informacji, skrócenie wypowiedzi do takiej formy, że może stać się niezrozumiała dla odbiorcy.
Przechodzimy więc do kolejnego częstego błędu, no może nie tak częstego jak inne, ale też zdarza się go widzieć, czyli powtarzanie tego samego sformułowania kilka razy w obrębie zdania. Tutaj bardziej chodzi o używanie synonimów zamiennie, tak aby miało się wrażenie, że używamy czegoś innego. No niestety, w polskiej pisowni dalej będzie to błędem, przykładowo:
„Andrzej po
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!