Imiona – zasady pisowni i odmiany
Zamień czytanie na oglądanie!
Zasada pisowni imion:
Wielka litera
Piszemy wielką literą zarówno imię, jak i nazwisko, gdyż obie pełną funkcję nazwy własnej: Andrzej Duda, Maria Wąs, Ignacy Paderewski, Marcin Luter, Józef Stalin.
Wielką literą będziemy także pisać nazwy pospolite, które w najróżniejszych powieściach czy książkach pełnią funkcję imienia: Hrabia Monte Christo, Pułkownik Kwiatkowski, Doktor Dolittle itp.
Małą literą będziemy pisać imiona czy nazwiska tylko w przypadku, jeżeli będziemy je traktowali jako przymiotniki tzw. jakościowe (będą odpowiadać na pytanie – jaki?). Najczęściej będą one tworzone od nazw postaci np. rok chopinowski, porównanie homerowskie, język tolkienowski, muzyka beethovenowska, teoria kopernikowska. Myślę, że rozumiecie, zamieniamy po prostu w tym określeniu nazwę własną na przymiotnik w pytaniu – jaki? Tak, aby tworzyło to sformułowanie, które nie będzie odbierane jako nazwa własna.
Pisownia imion w języku polskim
Przyjmuje się, aby imiona, szczególnie jeżeli chodzi o imiona zapożyczone, zapisywać zgodnie z zasadami pisowni polskiej: Jessica – Dżesika, Roxana – Roksana, Victoria – Wiktoria, – Eugenie – Eugenia, Stefanie – Stefania. Itd.
W polskiej przestrzeni jest też zasada o spolszczeniu imion twórców, odkrywców, ważnych osobistości, które żyły i tworzyły przed wiekiem XX w. Gdyby funkcjonowały już w latach 1901-2000 takiej zasady nie musielibyśmy stosować, w tym wypadku jednak jest to wymagane i tak: Martin Luter będzie u nas Marcinem Lutrem, Alexander Puszkin będzie Aleksandrem. Tylko jest to zasada, ale ona nie musi być stosowana, chociażby przy Antonio Vivaldim, Thomasie Edisonie i wielu innych osobach. W przypadku osób współczesnych jak napisane jest wyżej, możemy stosować pisownię oryginalną, Martin Schmitt, John Travolta, Dominic Dale.
Odmiana imion polskich
Zasada mówi o tym, że imiona odmieniamy tak samo, jak wyrazy pospolite o podobnych końcówkach:
– Darek – garnek (Darek,
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!