Pleonazm
Zamień czytanie na oglądanie!
Pleonazm – tak zwane 'masło maślane’. Jest to wyrażenie składające się z dwóch części, z których jedna zawiera treść, która znajduje się w definicji drugiej części, np. właśnie „masło maślane”.
Pleonazmy zalicza się do 'redundantnych połączeń wyrazowych. Inaczej – określa się jako nadmiar tego, co się uważa za zwykłe lub konieczne w wyrażaniu się.
Pleonazmów używa się w literaturze zwykle w celu przedstawienia czegoś w sposób humorystyczny albo żeby hiperbolizować. Na co dzień pleonazmy są najczęściej błędem w sposobie myślenia. Na szczęście – jak wynika z definicji – znaczenie słowa nie ulega zmianie, a ewentualnie tylko wzmocnieniu, dzięki czemu błędy te nie są rażące, a zwykle śmieszne.
Wbrew temu, że w literaturze zdarza się używać pleonazmów, powinno się ich za wszelką cenę unikać we wszelkiego rodzaju egzaminach i oficjalnych wypowiedziach bądź przemówieniach. Nadawca wiadomości, który użyje takiego słowa, nie ma wpływu na to, jak zareagują odbiorcy – jedni uznają to za błąd, drudzy zaakceptują jego obecność w zdaniu. Częściej, w oficjalnych wystąpieniach, będzie się pojawiał pierwszy przypadek.
Czasami kontekst przekazywanej informacji może doprowadzić do tego, że bez dodatkowej informacji odbiorca zostanie zmylony. Wtedy wyrażenia, brzmiące jak pleonazmy, w zasadzie nimi nie są, bo nie są zbędne. Przykładem może być rozmowa, podczas której pada nazwisko, np. Sobota, oraz nazwa tygodnia: „Poznaliśmy kolegę, którego nazwisko to Sobota. (…) Będziemy mówić o sobocie”. Pozostawienie tego w taki sposób mogłoby powodować wątpliwości, czy mówimy o dniu, czy o tym koledze. W takiej sytuacji „Będziemy mó
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!