Między innymi skrót
Skróty są w naszym życiu ułatwieniem, ale często także strapieniem. Ich pisownia nie zawsze jest dla nas jasna i klarowna. Dzisiaj przyjrzyjmy się wyrażeniu między innymi – skrót od tego wyrażenia to m.in. Używany jest często, równie często jednak zastanawiamy się, czy powinniśmy stosować kropki, czy należy użyć dwukropka i kiedy w ogóle trzeba skracać wyrażenie, a kiedy lepiej zastosować go w całości.
Między innymi – skrót m.in. a dwukropek
Skrót od „między innymi” – m.in. – pochodzi od pierwszych liter wyrażenia. Jest on o tyle problematyczny, że często zastanawiamy się nad jego pisownią.
Wątpliwości pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy skrót „między innymi” w tekście wskazuje na to, że elementy po nim wymienione należą do pewnego zbioru, który nie jest przytaczany w całości. Wówczas, według Słownika Języka Polskiego, należy po skrócie „między innymi” umieścić dwukropek. Ale uwaga! Zasada ta obowiązuje wówczas, gdy wymienionych po skrócie elementów jest co najmniej trzy.
Co z kropką?
Wątpliwości dotyczące pisowni „między innymi” w skrócie pojawiają się także w kontekście umieszczenia kropki po skrócie. Powinniśmy zastosować kropkę, czy też nie? Otóż zasady języka polskiego mówią o tym, że w przypadku skrótów złożonych z dwóch członów – np. skrót między innymi – jeśli drugi lub kolejny z wyrazów zaczyna się od samogłoski, po skrócie każdego wyrazu należy postawić kropkę. Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. mamy skrót m.in. – między innymi – drugi wyraz skrótu rozpoczyna się od samogłoski, a więc powinniśmy zastosować kropkę.
Interpunkcja zmienia sens wyrażenia
Warto podkreślić, że interpunkcja ma ogromne znaczenie, a nierzadko także zmienia zupełnie sens wyrażenia. Skrót między innymi jest tutaj doskonałym przykładem. M.in. oznacza właśnie „między innymi”. Jeśli jednak kropkę postawimy nie po każdym wyrazie, a dopiero na końcu skrótu – min. – otrzymamy skrót od wyrażenia „minimum”. Jeśli w ogóle nie zastosujemy kropki – mi
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
in – otrzymamy skrót od słowa „minuta”. Jak widać, interpunkcja ma ogromne znaczenie i nierzadko zmienia całkowicie sens wyrażenia i skrótu. Co w sytuacji, gdy obok siebie wystąpią dwa znaki interpunkcyjne, np. kropka i dwukropek? Jeśli na końcu zdania występuje skrót z kropką albo wielokropkiem, nie stosuje się dwóch znaków interpunkcyjnych, w innych przypadkach jednak powinniśmy zastosować oba znaki.
Spacja w skrócie
W języku polskim panuje zasada, że spację stosuje się w skrótach tylko w kilku przypadkach – kiedy skróty co najmniej dwuliterowe występują w liczbie mnogiej, kiedy skrót zawiera min. dwa lub więcej wyrazów, z których jeden nie jest skracany, a także w sytuacji, gdy każdy skrót w co najmniej dwuwyrazowych skrótach jest traktowany odrębnie. W żadnym innym przypadku nie stosujemy spacji. Nie jest istotne, jak długi jest skracany wyraz ani czy kończy się kropką czy też nie. Ta zasada mówi więc, że pomiędzy wyrazami w skrócie m.in. nie stosuje się spacji.
Między innymi, czy międzyinnymi?
Wątpliwości dotyczą często nie tylko pisowni skrótu m.in. ale także pisowni całego wyrażenia. Czy powinniśmy zastosować w nim spację, czy nie? Według zasad języka polskiego, wyrażenie „między innymi” jest informacją o tym, że oprócz rzeczy, sytuacji, czy osób, które zostały wymienione, istnieją też inne, które nie zostały wymienione. Czyli dla przykładu, jeśli w ogrodzie rośnie wiele kwiatów, możemy powiedzieć, że rosną tam między innymi róże, fiołki i nasturcje, a w rzeczywistości są tam jeszcze bratki i piwonie. Wyrażenie „między innymi” zawsze piszemy oddzielnie, z zastosowaniem spacji.
Między innymi i m.in. – kiedy skracać, a kiedy nie?
Skrótów używamy przede wszystkim wówczas, gdy dane wyrażenie powtarza się w tekście kilkukrotnie. Skracamy głównie dla zachowania przejrzystości tekstu. Skrótów można używać nie tylko w nieformalnych tekstach, lecz także w korespondencjach czy tekstach urzędowych. Nie ma przeciwwskazań do zastosowania skrótu m.in., o ile zastosowany on będzie zgodnie z zasadami języka polskiego.
Dodaj komentarz jako pierwszy!