Parafraza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Parafraza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Parafraza, czym w ogóle jest ten środek stylistyczny w polskiej gramatyce?

Najprościej jak można byłoby to wyjaśnić to zmiana powiedzenia w taki sposób, aby nie zmieniając jego sensu, utworzyć nowe wyrażenie, nowe powiedzenie. Często chociażby w komentarzu czy na jakichś przedstawieniach mówimy „Parafrazując tekst, XYZ”. Parafraza mimo tego, że na pozór brzmi dosyć tajemniczo, jest chyba najbardziej wykorzystywanym środkiem w codziennej mowie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawmy, że zamiast mówiąc „piszę” powiemy „człowiek, który pisał”, już używamy parafrazy. W bardziej profesorskim, czy takim profesjonalnym tłumaczeniu, parafrazą nazywamy przedłużenie danego wyrażenia, ale dalej nie zmieniając jego sensu.

Weźmy powiedzmy powiedzenie „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała.”, zna je chyba każdy. Wiadomo jaki jest sens, ale jeżeli zrobimy z tego formę „Gdyby kózka nie złamała, to by teraz na izbie przyjęć nie siedziała”, to nie zmieniamy sensu wypowiedzi, dalej może chodzić o złamanie nogi, ale użyliśmy tutaj właśnie modelowego przykładu parafrazy. Nie zmieniając sensu całego powiedzenia, stworzyliśmy inny tekst, przykładów takich zabaw słowem można byłoby tu mnożyć i mnożyć praktycznie bez żadnego pohamowania.

Parafrazę też bardzo często stosuje się chociażby w biznesie, ja przynajmniej zauważam, że jest to umiejętność, której rekrutujący coraz bardziej może nie tyle wymagają, ale jest to na pewno środek który znacznie ułatwia chociażby negocjacje biznesowe. Nie przypadkowo mówi się, że parafrazowanie zaczyna stanowić główną część rozmów,

Np. weźmy na tapet rozmowę w sprawie kontraktu na budowę autostrady, i taki krótki dialog.

– No więc jesteśmy zainteresowani podjęciem się przebudowy tej nitki autostrady, w ciągu najbliższych dwóch lat, przy stawce jaką podaliśmy przy złożeniu oferty.

– Dobrze, więc jest pan zainteresowany podjęciem się przebudowy tej nitki autostrady, tylko wie pan, dwa lata to może być trochę dużo, przy takiej stawce jaką państwo podali, proponuje, żeby całą inwestycję zamknąć w 18 miesięcy.

Tutaj także mamy użycie przykładu parafrazy, kiedy powtarzamy ze swoimi zmianami to, co powiedziała jedna strona negocjacji. Przyjmuje się twierdzić, że parafraza to tak naprawdę swobodna możliwość omijania powtórek w zdaniach. Każdy chyba z czasów szkolnych, tudzież osoby które dalej jeszcze się edukują, wiedzą jak bardzo nauczyciele potrafią suszyć głowę, kiedy w ciągu do

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!