Kapuśniaczek – Julian Tuwim – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kapuśniaczek – Julian Tuwim – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

O autorzeAutorem wiersza „Kapuśniaczek” jest Julian Tuwim, znany dzieciom przede wszystkim za sprawą utworów takich jak: „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Bambo”. Poeta urodził się w Łodzi w rodzinie żydowskiej, a zmarł w Zakopanem. Był autorem lekkich utworów muzycznych (wodewili), skeczy oraz tekstów piosenek. Współredagował również czasopisma literackie i satyryczne, takie jak „Skamander” i „Cyrulik Warszawski”. Tuwim to również współtwórca awangardowej grupy poetyckiej zwanej Skamander oraz kabaretu „Pod Picadorem”.Bohater utworuBohaterem wiersza „Kapuśniaczek” jest drobny deszczyk. Warto przyjrzeć się tej nazwie. Kapuśniaczek wielu czytelnikom kojarzył się będzie przede wszystkim z potrawą, kapuśniakiem. Natomiast tutaj ma związek z warzywem – kapustą, którą w dawnych czasach rolnicy sadzili wiosną, często wtedy, gdy padał drobny deszcz. Na czas sadzenia kapusty wybierali porę dżdżystą, wilgotną, aby młoda roślinka bez problemu mogła się przyjąć. W czasach współczesnych „kapuśniaczkiem” nazywa się każdy drobny deszczyk padający wiosną lub jesienią.
Taki właśnie kapuśniaczek Tuwim uczynił bohaterem swojego wiersza. Dzięki zastosowaniu ożywienia: „Słabe to, maleńkie, ledwo samo kropi, / Nawet w blachy bębnić nie potrafi jeszcze” deszczyk przypomina czytelnikowi małą, słabą istotę, która pojawiła się niedawno na świecie, jest bezbronna i bezradna. Posiada także cechy człowieka: „Tak sobie marzy”. 
Dodatkowo delikatność kapuśniaczka podkreślają liczne zdrobnienia, jak na przykład: „maleńkie”, „muszek”, „maczek”, „puszek”. Wszystkie te wyrazy kojarzą się z czymś bardzo drobnym, prawie niewidocznym, przypominającym dziecko.Analiza i interpretacja utworuWiersz „Kapuśniaczek” zbudowany jest z czterech zwrotek. Każda strofa liczy cztery wersy. Wersy mają jednakową liczę sylab – jest ich dwanaście. Występują rymy krzyżowe dokładne, na przykład: muszek-puszek, maczek-kapuśniaczek, i rymy niedokładne, na przykład: kropi-kropki, jeszcze- deszczem.Wiersz rozpoczyna się porównaniem deszc

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!