Elegia o… [chłopcu polskim] – Krzysztof Kamil Baczyński – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Elegia o… [chłopcu polskim] – Krzysztof Kamil Baczyński – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia Kolumbów, często nazywanego pokoleniem czasu burz” czy pokoleniem apokalipsy spełnionej. Przedstawiciele tego pokolenia musieli odnaleźć się w brutalnej, wojennej rzeczywistości, walczyć o przetrwanie ideałów i zachowanie człowieczeństwa. Twórczość literacka Baczyńskiego przynosi obraz wojny degradującej świat, dlatego tak ważna jest próba ocalenia tego, co ma wartość dla ludzkiego życia.
„Elegia o chłopcu polskim” to utwór żałobny (elegia w języku łacińskim oznacza pieśń żałobną). Autor w swoim dziele przedstawił los pokolenia, które musiało walczyć z bronią w ręku przeciw wrogom, jakimi okazali się inni ludzie. Zarówno podmiotowi, jak innym młodym przyszło dojrzewać w czasie wojny, która odebrała im najpiękniejsze wspomnienia okresu młodości. Wydawać się może, że los okrutnie zadrwił ze współczesnych autorowi osób. Wiersz reprezentuje lirykę zwrotu do adresata. Podmiotem jest tu matka – cierpiąca, pełna bólu, rozdarta wewnętrznie, tęskniąca za swym ukochanym dzieckiem. Kobieta lamentuje i rozpacza nad zadaniem, które zostało postawione przed jej syneczkiem – został zmuszony do tragicznej walki na śmierć i życie. Matka jest ofiarna, darzy swoje dziecko ogromną miłością i zauważa, że zostało ono oderwane „od snów, co jak motyl drżą” – od marzeń, niespełnionych ideałów. Jej syneczek musi oderwać się od beztroskiego dzieciństwa, wejść w świat brutalnych zdarzeń, haftowanych krwią. Ojczyzna wymaga zapłaty za sielankę, którą podarowała społeczeństwu. Teraz chłopiec musi zapłacić za błogie lata dojrzewania. Podczas trwania wojny, pod osłoną nocy, bez obecności ukochanej mamy musi pokonywać bariery, pozbyć się moralności i wartości etycznych, gdyż tylko dzięki temu będzie mógł przetrwać. Pokolenie troglodytów zmuszone było do pozbycia się pozytywnych wartości, aby łatwiej przetrwać okres wojny. To właśnie z jej powodu ludzie zostali poddani reifikacji, uprzedmiotowieni. Pojawiały się konflikty moralne – młode pokolenie zostało zmuszone do działań, które niezgodne były z kodeksem etycznym. Walczący przeżywali dramat wewnętrzny, pojawiało się pytanie, czy kiedyś zasłużą na miano człowieka czy tylko maszyny do zabijania. Historia jedna

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.