Fraszka Na gospodarza – Jan Kochanowski – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Fraszka Na gospodarza – Jan Kochanowski – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Autorem fraszki po tytułem ,,Na Gospodarza” jest Jan Kochanowski. Poeta urodził się w Sycynie w 1530 roku. Dokładna data jego narodzin nie jest znana. Został wychowany w rodzinie ziemiańskiej. Posiadał jedenaścioro rodzeństwa. W 1544 roku rozpoczął naukę w Akademii Krakowskiej, a następnie w Królewcu i Padwie. Po zakończeniu nauki wiele podróżował po całej Europie, poznając przy tym niesamowitych pisarzy i humanistów. Po zakończeniu podróży służył na dworach możnowładców małopolskich. W 1575 roku ożenił się z Dorotą Podlodowską i osiadł w Czarnym Lesie. Miał sześć córek i syna, który narodził się po jego śmierci. Trzy z córek zmarły w dzieciństwie. Najbardziej wstrząsnęła nim śmierć ukochanej córeczki Urszulki, która przyczyniła się do pogorszenie stanu jego zdrowia. To wydarzenie zainspirowało go do poświecenia ,,Trenów” właśnie dla niej. Zmarł na atak serca w wieku 54 lat. Większa część jego utworów została napisana w języku polskim. Jego twórczość była bardzo różnorodna i poruszała rozmaite tematy. Jego dzieła są ponadczasowe, gdyż, mimo że Jan był człowiekiem renesansu, możemy w nich znaleźć rozterki i problemy bliskie współczesnemu człowiekowi. Jego twórczość jest czasem kontrowersyjna i porusza przeróżne tematy. Szczególną uwagę zwraca na patriotyzm, bo uważa, że odpowiedzialność za ojczyznę jest gwarancją zbawienia. Napisał takie utwory jak ,,Odprawa posłów greckich”, ,,Siedm psalmów pokutnych”, ,,Dryas Zamchana polonice et latine. Pan Zamchanus latine” i ,,O śmierci Jana Tarnowskiego, Kasztelana Tarnowskiego, do syna jego, Jana Krisztofa”. Dzięki swojemu niezwykłemu talentowi został nazwany najwybitniejszym poetą Polski Królewskiej i jego dzieła były znane w całej Europie. Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków słowiańskich i zachodnioeuropejskich. Udoskonalił styl krasowy i poetycki oraz uszlachetnił język polski.

Fraszka ,, Na Gospodarza” została wydana w zbiorze „Frasz­ki. Księ­gi pierw­sze” w 1584 roku. Ten gatunek literacki charakteryzuje si�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!