Liść – Józef Grzegorz Ratajczak – Analiza i interpretacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Kilka słów o autorze
Józef Grzegorz Ratajczak urodził się 29 lutego 1932 roku w Poznaniu. Zmarł natomiast 24 maja 1999 roku. Był polskim poetą, a także prozaikiem. Ukończył kierunek filologii polskiej na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie swojego życia stworzył wiele tomików poetyckich. Pierwszy z nich nosił tytuł „Niepogody” i został wydany w 1957 roku. Grób Józefa Ratajczaka mieści się na Cmentarzu Miłostowo. Znajduje się w mieście, z którego pochodził artysta. Jego twórczość jest powszechnie omawiana w szkołach na lekcjach języka polskiego.
Analiza i interpretacja utworu
Ten tekst traktuje o dziele Józefa Ratajczaka pod tytułem „Liść”. Wiersz artysty, mimo swojej krótkiej formy, zawiera ważne wartości. Odnoszą się one do tego jak ulotne jest życie elementów przyrody oraz w domyśle również ludzi.
Pierwsza strofa utworu brzmi następująco:
„Usiadł liść na gałązce,
zieleń zacisnął w piąstce,
otwiera dłonie i z dłoni
lato rozwija zielone”.
Ten fragment możemy odnieść bezpośrednio do ludzkich narodzin. Człowiek przychodzi na świat, aby rozpocząć swoją historię. Tak samo jest z liściem, który w przenośni usiadł na gałązce. Drzewo wypuściło go po wyjściu z zimowej stagnacji. To dowód na to, że natura powraca do życia. Zieleń, którą ściska w piąstce możemy odnieść do tego, że każdy z nas ma w rękach własny los i może nim dowolnie pokierować. Liść otwiera dłonie, aby świat nabrał barw i po to, by przywołać piękną porę lata. To z kolei możemy porównać do okresu, w którym człowiek dorasta. Wtedy ma jeszcze częściowo zaciśniętą piąstkę, co oznacza, że nie odpowiada w pełni za siebie. Później natomiast nadchodzi czas, w którym wkracza w dorosłość, zaczyna doświadczać nowych bodźców oraz przeżywać rozmaite wydarzenia. Rzeczywistość stopniowo nabiera barw podobnie jak świat w porze letniej. Wszystko jest ekscytujące i nowe. Młody człowiek czerpie zatem z życia ile się da.
Zacytujmy drugą i zarazem ostatnią strofę w celu dalszej analizy:
„Usiad�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!