Motyw pielgrzyma, tułacza – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw tułaczki, wędrówki jest często wykorzystywany przez wielu twórców. Tułaczka może mieć znaczenie dosłowne, czyli po prostu wędrówkę, podróż, kiedy to postać fizycznie zmienia swoje położenie.
Drugie znaczeni tułaczki jest dosyć głębokie, gdyż jest to podróż do naszych myśli, zastanowienie się nad sobą, przemyślenie co jest dla nas tak naprawdę ważne, a co możemy sobie odpuścić. Jest to analiza własnych myśli i podróż w głąb siebie.
Warto czasem sprawić sobie taka wyprawę. Dzięki niej często możemy zrozumieć co lubimy a co nie, jakie osoby lub przedmioty są niezbędne w naszym życiu.
Motyw pielgrzymki jest obecny chociażby w Biblii. Przykładem pielgrzymki w Piśmie Świętym jest podróż Mojżesza razem z ludem wyzwolonym z niewoli egipskiej. Naród podróżuje po pustyni aż 40 lat. Podczas tych 40 lat Mojżesz opiekuje się swoim ludem, aby przeżyli i doszli do Ziemi Obiecanej. Zsyła na ziemie mannę, aby naród nie umarł z głodu. Mojżesz również wyzwala naród spod opresji, poprzez rozstąpienie morza czerwonego aby lud mógł przejść. Izraelici pomimo opieki Mojżesza stwierdzają, że odwrócą się od Boga. Ta historia może być również przykładem jak ciężko jest porozumieć się z ludźmi. Jednak mimo trudnych relacji często w końcu dochodzi do porozumienia.
Następnym przykładem z Pisma Świętego jest „Przypowieść o synu marnotrawnym”. W przypowieści widzimy sytuacje, gdzie ojciec dzieli swój majątek pomiędzy dwóch synów. Pierwszy z nich przemyślanie wydaje majątek oraz podejmuje przemyślane decyzje. Drugi z synów nie ma umiaru w wydawaniu pieniędzy. Wyruszył w świat i wydał cały majątek podarowany mu przez ojca. Kiedy tych pieniędzy mu zabrakło tułał się po wielu narodach, aby znaleźć prace, jednak nie udało mu się to. Syn zrozumiał swój błąd… z wstydem i skruszeniem wraca do ojca. Ojciec (ku zaskoczeniu syna) przyjmuję go z otwartymi rękoma i cieszy się na jego widok. Przypowieść może nas nauczyć aby szanować innych oraz nie odwracać się od nich po latach, gdyż kiedyś może zdarzyć się, że będziemy potrzebować ich pomocy.
Trzecim przykładem tułaczki w literaturze jest lektura „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Bohaterem lektury jest pan Skawiński, który w przeszłości był żołnierzem, był odważny i odpowiedzialny. Jednak po jednej z walki Skawiński wyemigrował z kraju i podróżował po świecie do końca swojego życia. Bohater przez długi czas nie mógł znaleźć m
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!