Anakolut
Więc czym w ogóle jest ten Anakolut?
Anakolut – jest to składniowy błąd, przez który budowa zdania staje się o tyle zniekształcona, że pomiędzy członami (częściami) tego zdania znika logiczny związek, czyli zdanie staje się nielogiczne (bez sensu). Mówiąc trochę inaczej, wypowiedź z takim błędem jest zorganizowana według składni tak, że poszczególne części tego zdania, które są zazwyczaj oddzielone przecinkiem, sprzeczają się pod względem porządku logicznego. Z tego oto powodu zdania z gramatycznego punktu widzenia stają się niepoprawne.Najczęściej przypadek anakolutu występuje, gdy próbujemy połączyć imiesłowowy równoważnik zdania (czyli imiesłów uprzedni, współczesny lub przysłówkowy) z głównym zdaniem, które zawiera inny podmiot. Jeśliby ktoś nie pamiętał, lub nie miał pewności, czym jest imiesłów uprzedni, przysłówkowy lub współczesny to już tłumaczę. Imiesłów uprzedni – to taki, w którym forma czasownika jest bezosobowa, stosowana w celu uprzedzenia przed jakąś czynnością w stosunku do niej. W naszym ojczystym języku (języku polskim) najczęstszą końcówką, która jest używana do tego typu imiesłowów, to -wszy po samogłosce oraz -łszy po spółgłosce.
Przykład zdania, w którym występuje taki oto imiesłów, to np.: „Szedłszy do sklepu, znalazł czyiś portfel.”W tym zdaniu imiesłowem uprzednim jest słowo”szedłszy”, ponieważ to słowo zawiera końcówkę -łszy. Teraz nadszedł czas na imiesłów przysłówkowy. Jest to imiesłów, który ma formę czasownika, która jest nieodmienna oraz nieosobowa. Tylko niektóre polskie czasowniki pozwalają nam utworzyć imiesłów przysłówkowy. Przykład zdania wraz z zastosowaniem tego rodzaju imiesłowu to: „Malując obraz, zauważył, że skończyła mu się farba.„W tym zdaniu imiesłowem przysłówkowym jest słowo” malując”. I ostatni imiesłów, który został do przypomnienia, to imiesłów współczesny. To jest odmiana imiesłowu, która jest bezosobową formą czasownika opisująca czynność, która trwa równocześnie z inną czynnością. W naszym polskim języku końcówką dla takiego imiesłowu, to -ąc. Przykład takiego zdania jest następujący: „Grając w grę komputerową, obmyśla strategię z innymi graczami.” Pewnie się zastanawiacie, dlaczego końcówka charakterystyczna dla danego imiesłowu jest przy czynnościach, a nie przy innym słowie, prawda? Jest tak, dlatego że imiesłowy to części zdania, które zajmują się opisywaniem różnych czynności, więc końcówki nie mogą przyjść do innego słowa. Przypomnieliśmy sobie, czym są imiesłowy, czym się charakteryzują itp., więc jesteśmy gotowi, aby powrócić do zastosowania słowa anakolut. Przykłady popełnienia błędu zwanego anakolut:- Idąc na zakupy, zaczął padać deszcz
– Jadąc na rowerze, spadł jej worek gimnastyczny
– Przyszedłszy do pracy, śnieg zaczął padać
Już dowiedzieliśmy się, czym jest anakolut, czym się charakteryzuje oraz przykłady, w których występuje taki błąd. Teraz dowiemy się co to jest zdania anakolutyczne, gdzie one mogą występować oraz dlaczego mogą one być tam stosowane. Zdanie anakolutyczne – zdanie, które zawiera błąd anakolutyczny (błąd, przez który zdanie staje się nielogiczne). Takie zdania są czasami wprowadzane specjalnie do utworów literackich, jako środek stylistyczny. Pisarze robią tak, aby stworzyć odczucie mowy, a także w innych artystycznych celach.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!