🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Cudzysłów – opis, zasady użycia

Cudzysłów – opis, zasady użycia
Cudzysłów to jeden z dziesięciu znaków interpunkcyjnych – obok kropki, przecinka, wielokropka, średnika, myślnika, nawiasu, wykrzyknienia i pytajnika.
Spróbuję wam przybliżyć w jak najłatwiejszy i najbardziej zrozumiały sposób, w jakich sytuacjach używa się cudzysłowu. Cudzysłów w zdaniu pełni ważną funkcję – wyodrębnia część wypowiedzi. Składa się on z dwóch znaków: otwierającego („) i zamykającego (”). Cudzysłów wykorzystujemy do oznaczania cytowanych wypowiedzi oraz wtedy, gdy używamy wyrazów w sposób specyficzny, zazwyczaj niedosłowny sposób. 1) Rodzaje cudzysłowów
Ze względu na postać graficzną możemy wyszczególnić kilka rodzajów cudzysłowu. Możemy spotkać się z nimi zarówno w druku, jak i w piśmie odręcznym. Oto kilka rodzajów cudzysłowów:
• cudzysłów apostrofowy – „”;
• cudzysłów niemiecki – >> << (należy do cudzysłowów ostrokątnych). Używany jest do specyficznych oznaczeń, zwłaszcza wtedy, kiedy w tekście już raz pojawił się cudzysłów i wewnątrz niego należy umieścić kolejny, np. Wczoraj czytałam artykuł pt. ”Jak paradokument >>Szkoła<< oddziałuje na młodzież?”; • cudzysłów francuski – << >>, stosujemy go głównie w pracach naukowych oraz w tekstach poetyckich, jeśli chcemy wyodrębnić np. partie dialogów od reszty utworu.
2) Kiedy stosujemy cudzysłów?
Cudzysłów używamy:
a) Kiedy chcemy zacytować czyjąś wypowiedź.
Przykłady:
• Ania powiedziała: „To nie moja wina! Chciałam tylko posprzątać, a waza sama się przewróciła. Nawet jej nie dotknęłam!”.
• Monika, która miesza w moim bliku, piętro wyżej, zapytała: „Czy może pani zrobić coś z tym psem? Okropnie szczeka w nocy i nie daje mi spać”.
UWAGA!! Jeśli po cytacie chcielibyśmy dodać swój komentarz, należy między nim a cytowaną wypowiedzią zastosować myślnik.
b) Kiedy chcemy wprowadzić do tekstu wyrazy w ironiczny sposób, np. Aneta jest bardzo „miłą” koleżanką.
c) Do oznaczenia niektórych nazw własnych, takich jak: pseudonimy, nazwy instytucji i obiektów oraz nazwy marek, na końcu których występują wielowyrazowe nazwy opisowe.Przykłady:
– Włoski malarz Leonardo da Vinci namalował „Mona Lisę”.
– Polskie Linie Lotnicze „Lot”
3) Co powinniśmy zrobić, kiedy cudzysłów zbiega się z innymi znakami interpunkcyjnymi?
Czasami może dojść do sytuacji, kiedy cudzysłów zbiegnie się z innymi znakami interpunkcyjnymi, np. kropką, pytajnikiem, wykrzyknikiem czy wielokropkiem. Co takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Odpowiedź znajduje się poniżej.
a) Kiedy kropka zbiega się z cudzysłowem – należy kropkę postawić za cudzysłowem.
b) Kiedy pytajnik zbiegnie się z cudzysłowem – jeśli pytajnik odnosi się tylko do fragmentu wypowiedzi umieszczonej wewnątrz cudzysłowu, to znak zapytania stawiamy przed zamykającym się cudzysłowem (”). Następnie po cudzysłowie stawiamy kropkę, aby w ten sposób zamknąć całe zdanie.
c) Kiedy wielokropek zbiegnie się z cudzysłowem – jeśli zastosowany wielokropek będzie częścią cytowanej wypowiedzi, należy umieścić go przed zamykającym się cudzysłowem. Jeśli natomiast czyjaś wypowiedź została przerwana z różnych powodów, to wielokropek pojawi się po cudzysłowie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!