Cudzysłów – opis, zasady użycia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Cudzysłów – opis, zasady użycia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Cudzysłów – opis, zasady użycia
Cudzysłów to jeden z dziesięciu znaków interpunkcyjnych – obok kropki, przecinka, wielokropka, średnika, myślnika, nawiasu, wykrzyknienia i pytajnika.
Spróbuję wam przybliżyć w jak najłatwiejszy i najbardziej zrozumiały sposób, w jakich sytuacjach używa się cudzysłowu. Cudzysłów w zdaniu pełni ważną funkcję – wyodrębnia część wypowiedzi. Składa się on z dwóch znaków: otwierającego („) i zamykającego (”). Cudzysłów wykorzystujemy do oznaczania cytowanych wypowiedzi oraz wtedy, gdy używamy wyrazów w sposób specyficzny, zazwyczaj niedosłowny sposób. 1) Rodzaje cudzysłowów
Ze względu na postać graficzną możemy wyszczególnić kilka rodzajów cudzysłowu. Możemy spotkać się z nimi zarówno w druku, jak i w piśmie odręcznym. Oto kilka rodzajów cudzysłowów:
• cudzysłów apostrofowy – „”;
• cudzysłów niemiecki – >> << (należy do cudzysłowów ostrokątnych). Używany jest do specyficznych oznaczeń, zwłaszcza wtedy, kiedy w tekście już raz pojawił się cudzysłów i wewnątrz niego należy umieścić kolejny, np. Wczoraj czytałam artykuł pt. ”Jak paradokument >>Szkoła<< oddziałuje na młodzież?”; • cudzysłów francuski – << >>, stosujemy go głównie w pracach naukowych oraz w tekstach poetyckich, jeśli chcemy wyodrębnić np. partie dialogów od reszty utworu.
2) Kiedy stosujemy cudzysłów?
Cudzysłów używamy:
a) Kiedy chcemy zacytować czyjąś wypowiedź.
Przykłady:
• Ania powiedziała: „To nie moja wina! Chciałam tylko posprzątać, a waza sama się przewróciła. Nawet jej nie dotknęłam!”.
• Monika, która miesza w moim

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.