Deklinacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Witam Was, drodzy Użytkownicy. Chciałabym dzisiaj wytłumaczyć Wam, czym jest deklinacja. Pewnie już na lekcjach języka polskiego omawialiście ten temat, ale czy aby na pewno każdy z Was go zrozumiał? Mam nadzieję, że mój tekst będzie dla Was przydatny i pozwoli Wam uporządkować zdobytą wiedzę.
DefinicjaDeklinacja to odmiana wyrazów przez przypadki i liczby. W języku polskim mianem deklinacji określa się również zespół form fleksyjnych wyrazów, które odmieniają się w dany sposób.
W naszym ojczystym języku przez przypadki odmieniają się:
– rzeczowniki;- przymiotniki;- zaimki rzeczowne, przymiotne i liczebne;- liczebniki (poza niektórymi liczebnikami ułamkowymi);- imiesłowy przymiotnikowe.
Przypadki w języku polskim1) Mianownik – odpowiada na pytania: kto? co? (jest). Najczęściej wyraz w formie mianownika pełni funkcję podmiotu w zdaniach. Jeśli zajrzycie do słownika czy encyklopedii, to znajdziecie tam rzeczowniki podane w mianowniku.2) Dopełniacz – odpowiada na pytania: kogo? czego? (nie ma). W zdaniach, w których orzeczenie mówi nam o braku, nadmiarze, przybywaniu lub ubywaniu czegoś, rzeczownik wyrażony w dopełniaczu pełni funkcję podmiotu. Wyraz w zdaniu, który jest wyrażony w dopełniaczu, może również pełnić funkcję dopełnienia.
3) Celownik – odpowiada na pytania: komu? czemu? (się przyglądam). Jest to jeden z najrzadziej używanych przypadków. W zdaniach wyraz, który jest wyrażony w celowniku, pełni funkcję dopełnienia.
4) Biernik – odpowiada na pytania: kogo? co? (widzę). Forma biernika niektórych wyrazów równa jest formie mianownika lub formie mianownika i dopełniacza. Wyraz w zdaniu, który jest wyrażony w bierniku, pełni funkcję dopełnienia.
5) Narzędnik – odpowiada na pytania: z kim? z czym? (idę). Często w zdaniach łączy się z przyimkiem, ale może również występować samodzielnie. W zdaniach wyraz, który jest wyrażony w narzędniku, pełni funkcję dopełnienia. Może też pojawić się w funkcji orzecznika (orzecznik to część orzeczenia imiennego).6) Miejscownik – odpowiada na pytania: o kim? o czym? (mówię). W zdaniach często łączy się z przyimkiem i pełni funkcję dopełnienia.
7) Wołacz – tutaj mamy do czynienia nie z pytaniem, ale z wykrzyknieniem: 0! (witaj). Wołacz służy do zwrotu do adresata, a wyraz w formie tego przypadka nie jest bezpośrednią częścią zdania.
Odmiana rzeczownika przez przypadki – przykładyOdmienimy przez przypadki i liczby rzeczowniki różnych rodzajów gramatycznych.
a) pilot (r. męski; uwaga – mamy tu na myśli przedmiot, a nie osobę pilotującą samolot):Liczba pojedyncza: Liczba mnoga:
Mianownik: kto? co? pilot Mianownik: kto? co? pilotyDopełniacz: kogo? czego? pilota Dopełniacz: kogo? czego? pilotów
Celownik: komu? czemu? pilotowi Celownik: komu? czemu? pilotom
Biernik: kogo? co? pilota Biernik: kogo? co? piloty
Narzędnik: z kim? z czym? pilotem Narzędnik: z kim? z czym? pilotami
Miejscownik: o kim? o czym? pilocie Miejscownik: o kim? o czym? pilotach
Wołacz: o! pilocie! Wołacz: o! piloty!
b) książka (r. żeński):
Liczba pojedyncza: Liczba mnoga:Mianownik: kto? co? książka Mianownik: kto? co? książkiDopełniacz: kogo? czego? książki Dopełniacz: kogo? czego? książek
Celownik: komu? czemu? książce Celownik: komu? czemu? książkom
Biernik: kogo? co? książkę Biernik: kogo? co? książki
Narzędnik: z kim? z czym? książką Narzędnik: z kim? z czym? książkami
Miejscownik: o kim? o czym? książce Miejscownik: o kim? o czym? książkach
Wołacz: o! (witaj): książko! Wołacz: o! książki!
c) dziecko (r. nijaki): Liczba pojedyncza: Liczba mnoga:Mianownik: kto? co? dziecko Mianownik: kto? co? dzieciDopełniacz: kogo? czego? dziecka Dopełniacz: kogo? czego? dzieci
Celownik: komu? czemu? dziecku Celownik: komu? czemu? dzieciom
Biernik: kogo? co? dziecko Biernik: kogo? co? dzieciNarzędnik: z kim? z czym? dzieckiem Narzędnik: z kim? z czym? dziećmi
Miejscownik: o kim? o czym? dziecku Miejscownik: o kim? o czym? dzieciach
Wołacz: o! dziecko! Wołacz: o! dzieci!d) laboratorium (r. nijaki):Liczba pojedyncza: Liczba mnoga:Mianownik: kto? co? laboratorium Mianownik: kto? co? laboratoriaDopełniacz: kogo? czego? laboratorium Dopełniacz: kogo? czego? laboratoriówCelownik: komu? czemu? laboratorium Celownik: komu? czemu? laboratoriomBiernik: kogo? co? laboratorium Biernik: kogo? co? laboratoriaNarzędnik: z kim? z czym? laboratorium Narzędnik: z kim? z czym? laboratoriamiMiejscownik: o kim? o czym? laboratorium Miejscownik: o kim? o czym? laboratoriachWołacz: o! laboratorium! Wołacz: o! laboratoria!Uwaga! Rzeczowniki, które w liczbie pojedynczej rodzaju nijakiego posiadają końcówkę -um (np. laboratorium), odmieniają się w sposób nieregularny. W liczbie pojedynczej mają taką samą formę we wszystkich przypadkach. Odmieniają się tylko w liczbie mnogiej.
Odmiana przymiotnika przez przypadki – przykłady
W zdaniach przymiotnik dostosowuje swoją formę do rzeczownika, który określa. Oznacza to, że przypadek i liczba przymiotnika i rzeczownika jest taka sama – porównaj: niski stół, niska brama, niskie drzewo.
a) rodzaj męski: niski
Liczba pojedyncza:
Mianownik: kto? co? niski
Dopełniacz: kogo? czego? niskiego
Celownik: komu? czemu? niskiemu
Biernik: kogo? co? niskiego (chłopca) / niski (stół)Narzędnik: z kim? z czym? niskim
Miejscownik: o kim? o czym? niskim
Wołacz: o! niski!
b) rodzaj żeński: niska
Liczba pojedyncza:
Mianownik: kto? co? niska
Dopełniacz: kogo? czego? niskiej
Celownik: komu? czemu? niskiej
Biernik: kogo? co? niską
Narzędnik: z kim? z czym? niską
Miejscownik: o kim? o czym? niskiej
Wołacz: o! niska!
c) rodzaj nijaki: niskie
Liczba pojedyncza:
Mianownik: kto? co? niskie
Dopełniacz: kogo? czego? niskiego
Celownik: komu? czemu? niskiemu
Biernik: kogo? co? niskie
Narzędnik: z kim? z czym? niskim
Miejscownik: o kim? o czym? niskim
Wołacz: o! niskie!
d) rodzaj męskoosobowy: niscy
Liczba pojedyncza:
Mianownik: kto? co? niscy
Dopełniacz: kogo? czego? niskich
Celownik: komu? czemu? niskim
Biernik: kogo? co? niskich
Narzędnik: z kim? z czym? niskimi
Miejscownik: o kim? o czym? niskich
Wołacz: o! niscy!
e) rodzaj niemęskoosobowy: niskie
Liczba pojedyncza:
Mianownik: kto? co? niskie
Dopełniacz: kogo? czego? niskich
Celownik: komu? czemu? niskim
Biernik: kogo? co? niskie
Narzędnik: z kim? z czym? niskimi
Miejscownik: o kim? o czym? niskich
Wołacz: o! niskie!
Odmiana zaimka przez przypadki – przykładyZaimki w zdaniach zastępują następujące części mowy: rzeczowniki, liczebniki, przymiotniki oraz przysłówki. Wyróżniamy więc cztery rodzaje zaimków: rzeczowne, przymiotne, liczebne i przysłowne. Uwaga – zaimki przysłowne nie odmieniają się!a) zaimek rzeczowny – ktoś:
Liczba pojedyncza: Liczba mnoga: Mianownik: kto? co? ktoś Mianownik: kto? co? ktosieDopełniacz: kogo? czego? ktosia Dopełniacz: kogo? czego? ktosiów
Celownik: komu? czemu? ktosiowi Celownik: komu? czemu? ktosiom
Biernik: kogo? co? ktosia
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!